Тернопіль: хай живе туя! або Забаганки міської ради
У Тернополі – чергове «ноу-хау». Мова – про так зване «мобільне озеленення». Міська влада вирішила, що саме цьогорічне літо повинно дати старт масовому озелененню міста. І не просто озелененню, а саме – мобільному.
У чому суть «новинки»? А в тому, що саджанці туй втискують у ящик чи іншу посудину і ставлять оцей витвір там, де вважають у мерії, найпотрібніше. Ось так і з’явилися неоковирні чорні пластмасові сорокалітрові відра із посадженими в них туями на центральній міській вулиці – Валовій та на мосту біля технічного університету.
Воно, б звичайно, нічого, як кажуть , на без риб’ї рак – риба, коли кожен вільний колись квадратний метр уздовж вулиць та пішохідних доріжок Тернополя заполонили кіоски – крамниці,
Тож, здавалося, нехай і в такий спосіб можна зімітувати, що «файне місто Тернопіль» – таки – зелене. Зрозуміло, у пересічних громадян виникає питання: а за які кошти десятки туй у полоні пластмасових відер з’явилися на вулицях обласного центру? Передбачаючи це, влада заявила, що мовляв, усі витративзяло на себе одне із міських підприємств міста – «Зелене господарство». Як я радію за цей колектив! Нарешті знайшовся такий колективний меценат і подарував місту цілі мобільні оранжереї! І не взяв за це ні копійки з бюджету. Правда, керівники міста на початку «проекту ТУЯ», назвімо його так, заявили, що коли сподобається такий крок мерії й «Зеленбуду», то оті відерка з туями можуть викупити і, водночас подарувати місту окремі підприємства, організації, підприємці. Але, щось мовчать потенційні меценати. Не хочуть ні слави, ні причіплених табличок біля деревця із трьох букв…
А я собі міркую про інше. На озеленення міста цього року виділено півмільйона гривень. Хто із простих тернополян, скажімо, десь у жовтні зможе дізнатися чи щось не «капнуло» із статті «на озеленення» на оті славнозвісні туї? Адже, скажімо, були передбачені певні витрати паливно-мастильних матеріалів, води, для механізмів по догляду за клумбами, окремими насадженнями, скверами міста. Бо, принаймні, п’ять місяців приїжджали сюди «зеленбудівці», пололи насадження, підливали їх, розпушували, тобто, робили те, за що виплачували зарплату. І впевнений, такі ж процедури тривають і триватимуть й біля «мобільних» туй. І хто там розбереться, що за цю тую, що росте собі на волі, у сквері – платили гроші доглядальницям, а за цю, що животіє у пластмасовому відрі – ніхто нічого не платив. Так що не треба казати, що мовляв, згаданий проект не обійшовся міській казні ні в копійку. Тим більше, що виявляється, аби зберегти туї від того, щоб їм хтось «приробив ноги», мерія передбачила, тільки не смійтеся, встановлення …відеокамер і охорону у нічний час. Напевно, на це погодяться чергові меценати із якоїсь свідомої охоронної фірми й нададуть «в безоплатне користування» відеокамери й охоронців туй. Але поки це буде, одну кадубку із туєю уже… вкрали антипатріоти Тернополя.
…Довелося побувати у багатьох європейських столицях. Так, у Відні, Празі, Варшаві бачив величезні – три-п’ятиметрові дерв’яні кадки із пальмами, іншими екзотичними деревами, які кранами встановлювали біля ресторанчиків чи кафе. Але, кажуть, Європа поступово відмовляється від такого тимчасового пвсевдоозеленення. З огляду на великі кошти за доглядом таких «мобільних» насаджень. Але що та Європа знає! Нема у них своїх «Зеленбудів», підпорядкованих мерії, які б «за так» вирощували й леліяли свої зелені чада.
І наостанок. Глянув на сайт, де пишеться, що найбільше турбувало тернополян у червні у сфері ЖКГ і здивувався. Виявляється, не тема туй і встановлення відеокамер спостереження за ними. Мешканців Тернополя, передусім, турбує проблема централізованого водопостачання та водовідведення, якість води у місті, стан каналізаційних мереж…
Ото й думаю, може, мерія знайде спільну мову із тутешнім водоконалом і запровадить «мобільне» водопостачання у ті будинки, де регулярно зникає вода, чи скажімо, «мобільне освітлення», – на вулицях, що потерпають від темряви, чи «мобільні дороги», такі собі, тимчасові, на кілька годин, за ситуаційною потребою, як трапи до літака, аби тільки проїхав хтось цим шляхом із мерії своїм «мобільним» засобом пересування до наміченого об’єкту.
Але поки що, нехай живе у Тернополі її Величність Туя! Каштани ж якось прижилися у Києві. Правда, туя цвіте дуже непримітно, манюсінькими квіточками. Але, як багато може розповісти іхній запах, отих, «мобільних» тернопільських туй…
Орест Сарматський, «CorruptUA»
Коментарі вимкнені.