На городі виявили поховання скіфських часів: артефакти з Тернопільщини відправили до Києва
У селі Угорськ Шумської громади на Тернопільщині знайшли поховання скіфських часів. Жителі села виявили в себе на городі скелет людини і повідомили археологам про знахідку. З’ясувалося, що цей чоловік жив у 6-7 столітті до нашої ери. Про це розповіла Суспільному директорка обласного центру охорони пам’яток культурної спадщини Марина Ягодинська.
За її словами, це – скіфські часи. Похованій людині було ймовірно в межах п’ятдесяти років.
“Це поховання могилянської групи скіфського часу. У непотривоженому стані зберігся тільки череп і верхня частина скелета. Він був випростаний, бо фрагменти кісток ніг були знайдені там, де мали би бути, якби людина лежала на спині. Кістки в гарному стані, дуже міцні. Точний вік їх назвати важко, але це був немолодий чоловік. Зуби в нього з’їджені, череп міцний, твердий, шви на черепі зрощені. Мені здається, йому десь у межах 50-60 років”, – сказала науковиця.
Поряд із цим скелетом археологи знайшли ще одні останки.
“Це поховання того ж часу, просто часом в тій культурі була й інгумація, і кремація. Таке враження, що тут був похований ще один небіжчик, але він був кремований. Інгумація – це звичайне захоронення, як і зараз, кремація теж, як і зараз в нас є кремація, так і тоді була. Тіло клали на велику кількість дров, підпалювали. Але температура була недостатньою для того, щоби воно згоріло повністю на порох, тому ми бачимо після спалення фрагменти кістяка. В результаті огляду антропологи зможуть сказати, хто це: дорослий чи дитина, можливо, це були чоловік і жінка”.
Поховання було у кам’яному саркофазі. Він був пошкоджений. Можливо, раніше над ним був насипаний курган, характерний для скіфів, каже жінка. Також серед артефактів – шматочки кременю та розбитих горщиків.
“У мене, коли я розбирала кістяк, склалося враження, що під час поховання тіло було посипане зверху необпеченими деталями кераміки і кусками кременю. Разом з тим були виявлені фрагменти обмазки. Кістяк міг бути посипаний попелом від ритуального чи погребального вогнища, отими залишками. Така точна фіксація подібних поховань трапляється нечасто. Принаймні, з мого досвіду, в Тернопільській області то перший раз”.
Знахідки передадуть на дослідження антропологам до Києва. Далі визначать, залишити їх там у колекції, чи повернути на Шумщину в місцевий музей, повідомила Марина Ягодинська.
Коментарі вимкнені.