Політпрогноз: непопулярна влада, безсила опозиція
Втрата рейтингу влади, повернення до політичних інструментів 1990-их; продовження політичних переслідувань та розколу суспільства на тлі роз’єднаної та малоефективної опозиції… Такі прогнози на найближчі роки роблять провідні українські політологи, які сьогодні зібралися на прес-конференцію в Києві. Самі ж представники опозиційних сил переконані, що противники нинішньої влади успішно роблять свою справу.
«Мета – взагалі не дати опонентам займатися політикою, – пояснює аналітик. – Проблема в тому, що до влади прийшов бізнес, зі своїми алгоритмами вирішення проблем, характерними для початку 1990-их. Тоді головною умовою ведення бізнесу було випалене поле – повна відсутність конкуренції. Опозиція хоче взяти реванш, але теж використовує методи вчорашнього дня. Немає конкретного плану дій, немає роботи над помилками».
Політичні бої без правил – «східна» та «західна» опозиції – федералізація
Така слабкість опозиційних сил, на думку Віталія Бали, вигідна тій частині оточення Президента, яка відстоює інтереси Росії. Окрім того, погіршення рівня життя призводить до радикалізації опозиції. Фактично – до утвердження двох опозицій: ліворадикальної на сході та праворадикальної на заході, говорить експерт.
Не виключено, що за декілька років наслідком цих процесів може стати поглиблення розколу в суспільстві, федералізація України та погіршення її європейських перспектив, прогнозує Віталій Бала.
Інший політолог, директор Школи політичної аналітики Олексій Гарань, вважає, що до нинішньої ситуації спричинилася передовсім неготовність опозиційних лідерів працювати не у владі.
«Чому так склалося? Були порушені правила гри, на що аналітики Тимошенко не розраховували. Зараз тривають бої без правил. Помилка опозиції – що не роблять ставку на якусь зрозумілу для людей програму. На виборах 2006-07 років це було – і саме тоді БЮТ перемагав», – підсумовує Олексій Гарань.
Тимошенко дискредитують, але не запроторять – політолог
Що ж до фінансування більшості опозиційних партій, то політолог Віталій Бала припускає, що наступного року воно суттєво зросте.
Зі свого боку, Олексій Гарань прогнозує продовження кримінального переслідування опозиційних лідерів, але арешт Юлії Тимошенко вважає малоймовірним. Такою ж невеликою він вважає ймовірність появи в найближчій перспективі нових та потужних опозиційних лідерів.
Чим нижче падатиме рейтинг влади, тим більше зусиль вона витрачатиме на дискредитацію опозиції… З цим погоджується і заступник голови фракції БЮТ у Верховній Раді Сергій Соболєв. Утім, на його думку, в цих умовах опозиція діє достатньо ефективно.
«Всі, хто бореться з режимом Януковича, вже об’єдналися. Залишилися ті, хто бігає торгуватися. І народ бачить, хто є хто, – каже народний депутат. – Далі все залежить від самої опозиції, від того, яку альтернативу вона запропонує діям чинної влади: щодо збільшення пенсійного віку, обмеження політичних свобод, податкової реформи… Поки що опозиція витримує ці іспити і не лише критикує, а й пропонує свої варіанти. Для прикладу – наповнення бюджету: не коштом малого бізнесу, а за рахунок великих підприємств, які ховають свої податки».
Серед інших помилок опозиції політологи згадують наявність одного вождя та відсутність конкуренції всередині кожної опозиційної сили, а також небажання враховувати реальні настрої суспільства й спиратися на фінансову підтримку народу, а не бізнесу.
Коментарі вимкнені.