Тернопільщина: останній акорд виборчого процесу
Станом на вечір 30 листопада на Тернопільщині залишалося фактично кілька процентів не зданих протоколів. І хоча політичні суб’єкти, спостерігачі та ЗМІ поставили позитивну оцінку дню виборів та підрахунку голосів – порушень було виявлено чимало.
Останній акорд цьогорічної виборчої кампанії, а саме здача документів до ОВК, містила всі найгірші приклади, які були притаманні попереднім кампаніям. Насамперед варто відзначити непідготовленість приміщень до прийому такої кількості осіб. Якщо врахувати, що в середньому по області (за вийнятком міста Тернополя) було 300 дільниць й з кожної мали б приїхати 4 членів ДВК та міліціонер, то матимемо цифру в півтора тисячі осіб, які після опівночі опинилися під приміщеннями ОВК. До цього слід додати, що традиційно комісії намагаються здавати документи після опівночі – коли календарно уже є новий день й можна безпроблемно отримати звільнення з роботи.
Цього року ситуація ускладнилася й ще тим, що випав перший сніг, відтак комфорту членам ДВК це не додало.
Враховуючи подекуди значні відстані між населеними пунктами й ОВК, більшість членів комісій привезли з собою печатки, бланки протоколів й на місці намагалися заповнити документи. Втім, більшість спостерігачів відзначають, що переписування стосувалися технічних даних, проте, це ще варто перевірити з протоколами із мокрими печатками із ДВК.
Більше про дві доби в ОВК в інформації спостерігачів ОПОРИ:
Округ №167, Чортків
Характерним прикладом подачі документів на цьому окрузі є те, що перших вісім дільниць, які принесли свої документи в ОВК були повернуті на доопрацювання. Як повідомив довготерміновий спостерігач ОПОРИ по даному округу, досить часто можна було побачити неправильно заповненні протоколи, недописані цифри, виправлення маркером, був один випадок, коли неправильно було проставлена печатка тощо. Якби дивно не звучало, але мали місце випадки, коли протоколи завертали назад через те, що там було багато… граматичних помилок.
У спостерігача склалося враження, що більшість проблем виникали через те, що самі члени комісії були погано підготовлені та не мали досвіду, і це незважаючи на те, що ОВК на даному окрузі напередодні проводила навчання для членів ДВК. Проте, як виявилося цього було не достатньо. І скоріш за все, навіть посібники, які видали членам дільниць, ніхто й не читав.
Близько опівночі, почали масово з’являтися члени дільниць з протоколами. Вже через деякий час, почався хаос. Ті хто прибув, пробували спочатку формувати чергу, потім кричали що будуть видавати пропуски. Ледь не доходило до бійок. Зайти і вийти у натовпі було просто неможливо. Одній жінці стало погано.
Округ №166, Теребовля
Виборчий округ №166 також схожий на попередній. Довготерміновий спостерігач від ОПОРИ характеризує здачу протоколів, як відсутність порядку, та суцільний хаос. Люди змушені були стояти із пачками протоколів на вулиці, під снігом. Згодом вони почали прориватися у середину приміщення, та кричати, що якщо їх не пустять, вони залишать протоколи та поїдуть по домівках.
Спочатку дуже повільно приймали протоколи, приблизно по 10 за годину. Та згодом процес прискорився.
Спостерігач відмітив, що в деяких протоколах не сходилися цифри, нумерації, сума не збігалася із загальною кількістю виданих бюлетенів тощо. Деякі документи завертали, були й такі, які виправляли свої помилки відразу на ОВК. Майже усі голови комісій мали біля себе печатки, що законодавством заборонено. Спостерігач відзначає, що навіть не було місця у залі де підраховували протоколи аби стати, щоби не бачити різного роду порушення. Протоколи запечатували перед міжнародними спостерігачами. Великий відсоток протоколів не були запечатаними, що теж є порушенням.
Округ №164, Збараж
На 164 виборчому округу довготерміновий спостерігач від ОПОРИ відзначив, що комісія ОВК працювала компетентно, усі спостерігачі мали можливість спостерігати та робити необхідні записи. Проте, і на даній ОВК були різного роду неточності у протоколах.
На деяких ДВК були неточності у кількості бюлетенях та кількістю виборців. Тому їх повертали на доопрацювання. Показовим є приклад однієї із дільниць з Підволочиського району, де в офіційному протоколі було вписано цілком «по народному» назви партій, приміром: «регіони», «бют», «кличко» тощо, тобто навіть не було повністю прописана правильно та чи інша політична партія. Це свідчить про низький рівень голів дільничних комісії, зазначає спостерігач.
Цікавим є результат голосування в жіночій колонії в Добриводах, де понад 500 виборців, і майже усі вони проголосували за «Партію Регіонів».
Так, як і на попередніх виборчих дільницях були черги. Погані погодні умови, сніг, люди обурювалися. Проте, комісія працювала без зупинки, а якщо технічні перерви були, то лише на кілька хвилин. Оскільки по закону потрібно було повністю зачитувати протокол, то на один документ витрачали більше 10 хвилин.
Округ №165, Зборів
На цьому окрузі прийом документів від ДВК, проводився кількома групами членів ОВК за 4 столами. У протоколах часто знаходили технічні помилки, в деяких, навпроти партії «Собор» не було штампу «Вибув». А, по протоколу виборчої дільниці №610411 за партію «Собор» проголосувала 1 людина. ОВК вирішила не враховувати цей голос і повернути документ для уточнення.
До речі, випадків повернення документів для уточнення протоколу було не багато (до 10), хоча помилки знаходили чи не в кожному 5-му протоколі. Коли, щось було не так, то члени ОВК посилали членів ДВК переписувати протокол в коридор. «Мені сказали, тут на вікні виправити помилки в протоколі»- сказала член ДВК до міліціонера.
Правда, коли назбирувалось багато людей то утворювались цілі черги до вікна чи лавочки щоб «уточнити» протокол, поставити печатку чи виписати новий документ якщо їх замала кількість. Досить велика кількість членів ДВК, приїхали з печаткою в ОВК, про що спостерігачу відкрито говорили і на очах представника ОПОРИ ними користувалися. Було таке, що в спостерігачі навіть перепитували чи немає чистих протоколів, бо вони печатку мають, а от ще бракує бланків…
Коментарі вимкнені.