У Бережанах – виставка про хаос

Пізнати танець, навіть у його теоретичному змісті, пробували й представники крито-мікенської цивілізації, й давні римляни, і європейські інтелектуали епохи Відродження та подальших історичних періодів. Можливості пізнання танцю, і загалом його мистецького та світоглядного вираження, на деякий час з’явилися у виставковому залі Державного історико-архітектурного заповідника у м. Бережани. Адже тут з 14 листопада експонується виставка живопису, тематика якої: «Всесвіт танцю у творах художниці, виконавці індійських класичних танців Еліни Абакарової». Її офіційне представлення відбудеться 17 листопада під час заходів на відзначення 10-ї річниці від часу становлення Заповідника.
Сама Еліна Абакарова – особистість непересічна. Знавець і виконавець класичних індійських танців; людина, яка захопилася й пройняла через усе своє єство традиційну індійську культуру, світогляд, менталітет. Адже роками проживала в Індії та Непалі, пізнаючи ці країни, їх жителів, мистецькі досягнення. І особливо мистецтво індійського танцю, майстром якого стала й сама.
І це зрозуміло, адже в індійському соціумі та культурі класичний танець мав надзвичайно яскраво-виражене буттєве та світоглядне (навіть світообразне) значення. Він був беззаперечним відображенням вищої божественної, космічної форми. Тому в Індії танець уже багато століть сприймається як святкове дійство, достойне погляду Богів. Подібне трактування часто зустрічається в давньоіндійських міфологемних схемах.
Індійський танець як символ, як духовний світ, як елемент культурогенезу відобразився і в живописних полотнах Еліни Абакарової. На представленій виставці роботи подібного тематичного спрямування домінують, формуючи на художньому рівні єдиний мистецький та символіко-семантичний пласт.
Але світ танцю у живописі мистця надзвичайно масштабний, він виходить за межі одного культурного середовища. Окремий тематичний розділ присвячено, зокрема, іспанському (чи, ширше, іспано-латиноамериканському) танцю, який традиційно несе власне світоглядне навантаження. А, загалом, відрізняється виключним ритмічним багатством, емоційністю, різноманіттям ритмічних форм. Це буйство рухів і динаміка переміщень проглядається і в статичному відображенні живописного твору. Еліна, як майстер танцю, зуміла передати їх на полотні.
Окремим розділом на виставці представлено зразки архітектурно-мистецьких шедеврів Непалу, зокрема буддійської сакральної архітектури. Виконані в манері професійної ведути (реального відображення споруди чи ансамблю), вони доносять до нас яскраву естетику малознаного й особисто небаченого. Мистець ж відображала їх з натури (нагадаю – роки перебування в Непалі).
Окремі живописні роботи Еліни Абакарової, представлені на виставці, мають християнський символічний зміст. Тому, загалом, ми можемо говорити про авторську живописну збірку як про вираження мистецької та світоглядної універсальності.
Приємно, що нарешті ми можемо представити творчість бережанки (за місцем проживання) усім зацікавленим мешканцям і гостям нашого міста. Адже це перша авторська виставка Еліни Абакарової у Бережанах. Її роботи експонувалися у провідних виставкових залах Києва, Дніпропетровська, Москви, Катманду (Непал), ряду індійських міст. А нинішня виставка у Бережанах є багатозначимою: це і знайомство з мистцем, і розуміння його світогляду, і пізнання небаченого раніше та відчуття незвичного для загалу. У цих факторах ми й бачимо її суспільну цінність.
Запрошуємо всіх відвідати виставку, яка експонуватиметься у виставковому залі Заповідника (вул. Банкова, 4, другий поверх) до 14 грудня. Думаю, естетичну та світоглядну насолоду ви отримаєте.
Береж-інфо
Коментарі вимкнені.