Книжку тернополянки Ірини Мацко видали у Польщі
Альбом родинного дерева «Ksiega mojego rodu” польською мовою побачив світ у сусідній країні. Автор – Ірина Мацко. Наклад – 21 тис. примірників.
– Поляки, як і українці, завжди знали і поважали свій родовід. – розповідає «Погляду» Ірина Мацко. – Вони досліджують його і пишаються предками.
– Як вийшла на польське видавництво чи вони самі зацікавилися?
– У 2014-му разом з подругою поїхали до Варшави на міжнародну книжкову виставку. Вона відбувається там щорічно у травні. Хотіла побачити, як це відбувається за межами України, у ширшому масштабі. Відвідуючи стенди видавництв, придивлялася, яке б з них, можливо, зацікавилося друкувати книжку. Збирала координати. Знайомі переконували, що нічого не вийде. Мовляв, щоб опублікувати свою книжку в іншій країні, потрібен рівень видавництва з видавництвом, коли права перекуповуються. Але я ще раз переконалася, що поки сам не спробуєш, не можна робити висновки про невдачу. Після приїзду додому підготувала і надіслала пропозицію польською мовою про «Книгу мого роду» за усіма координатами, які зібрала у Варшаві. Книжка на той час вже була видана в Україні у Видавництві Старого Лева. І з Польщі прийшло багато відповідей. Ще більше – лишилося без відповіді. І якось мені зателефонував видавець, який зацікавився. Пів року спілкувалися, зустрілися в Кракові. Після доробок і узгоджень книгу надрукували у видавництві NIKO.
– Польські читачі вже купували книжку?
– Не можу сказати про польський книжковий ринок нічого. Видавець задоволений, я – також. Відгуки за досить короткий термін часу позитивні. Думаю, матиме успіх.
– Яким нині треба бути письменником, щоб тобою зацікавилися у Європі?
– Думаю, такого шаблону нема. Треба бути собою перш за все. Щиро, з душею робити те, що вважаєш за потрібне. Так, як для себе. Тоді це буде потрібно людям. Не важливо, в якій країні.
– Як поляки ставляться до свого коріння?
– У поляків ця традиція більше збереглася. На відміну від нас, де «постаралася» радянська влада, щоб ми не те, що не знали, а й не хотіли знати. Це дуже сумно. Але потрібно відроджувати і прищеплювати дітям, молоді таку традицію знову. Що і повинен зробити цей альбом.
Наталка Петрів
Коментарі вимкнені.