Чому насправді депутати обласної ради не прийшли на сесію
30 липня мало відбутися засідання Тернопільської обласної ради, на якому депутати мали розглянути низку важливих рішень. До порядку денного увійшли питання про Стратегію розвитку Тернопільської області, про схвалення Перспективного плану формування територіальних громад області та про утворення 22 об’єднаних територіальних громад і оголошення перших виборів в цих територіальних громадах.
Однак, через неявку народних обранців рада не набрала потрібного для роботи сесії кворуму, тим самим заблокувала волю тих громад, які вже об’єдналися в територіальні утворення. Відтак, громади втратили можливість провести вибори на новій територіальній основі. Це вчергове засвідчило неготовність депутатського корпусу стати вище своїх політичних інтересів заради добробуту своїх земляків. Слід сказати, що Тернопільщина – одна з трьох областей, які ще не схвалили Перспективного плану формування територій громад і бездумно «валить» одну з найголовніших реформ в державі. Решта областей давно завершила процес формування Перспективних планів і їх схвалення. Прикро ще й тому, що область однією з перших розробила такий план, але через непоступливість окремих депутатів обласної ради не може забезпечити процесу отримання та використання 102 млн. гривень з Державного фонду регіонального розвитку. Невже наша область є такою заможною, що через забаганки однієї політичної сили має терпіти все населення.
Вочевидь, депутати відчувають, що вони вже втрачають свій вплив на громадськість і політичний процес. Створення об’єднаних територіальних громад уможливить провести бюджетну децентралізацію і перейти на прямі міжбюджетні стосунки: держава – об’єднана територіальна громада, обминувши районний перерозподіл коштів. Громада отримує значно більше повноважень, ніж було в неї до об’єднання. Вона сама зможе впливати на формування бюджету і його використання без вказівок і «порад» з центру. Саме громада, а не райдержадміністрація чи обласна влада вирішуватиме скільки шкіл, дитячих садочків та лікарень їм потрібно. Вона сама встановлюватиме вартість земельної оренди, вирішуватиме, яку дорогу їй треба буде ремонтувати і які пріоритети їй вибирати.
На сьогодні в області вже створено 22 об’єднаних територіальних громад. Люди прийняли важливе для себе рішення – вони добровільно об’єдналися в громади. А отже, на яких підставах і за яким правом частина народних обранців може заперечити прагненню своїх виборців змінити своє життя та обрати новий євроінтеграційний шлях до заможного життя? Депутат не може бути безконтрольним і безпринципним у важливих державних рішеннях. Навіть, якщо вони колективні…
Віктор Литвинчук, директор Офісу реформ у Тернопільській області, академік Академії будівництва України.
Коментарі вимкнені.