Хочеш війни – будеш її мати! – голові ОДА Степану Барні зробили попередження

Українська асоціація активного екологічного туризму підготувала звернення до голів ОДА трьох областей – Тернопільської, Івано-Франківської та Чернівецької, щодо створення ГЕС на Дністрі.

Активістам вдалось дізнатися, що  ПАТ “Укргідроенерго” планує побудувати 7 ГЕС на Дністрі та проводило відповідні наради з керівництвом обласних державних адміністрацій.

Хоча відомо, що у разі здійснення зазначеного будівництва буде знищено всі прируслові та руслові природні комплекси національного природного парку «Дністровський каньйон», частину природних комплексів національного природного парку «Хотинський» та частину Галицького національного природного парку, низку об’єктів природно-заповідного фонду інших категорій. Дністер перетвориться на каскад водосховищ, а тому втратить свою туристичну привабливість, яка значно зросла останнім часом, у тому числі у зв’язку з окупацією Криму Російською Федерацією. Таку заяву зробило Міністерство екології та природних ресурсів України.
Асоціація підтримує позицію Міністерства екології та природних ресурсів України щодо туристичної привабливості Дністра.
Дністровський каньйон є переможцем конкурсу «7 чудес України» і це одна з ключових територій для українського туризму. Хочемо окремо наголосити, що нині на потенціалі активного та екологічного туризму каньйону активно розвиваються різні види туризму та туристичний бізнес.
Як правильно відмітили фахівці Міністерства екології та природних ресурсів України внаслідок можливого будівництва ГЕС річка Дністер де-факто перетвориться в каскад ставків і втратить всі свої переваги, завдяки яким нині активно розвивається на ній туризм.
Зокрема зникне або на порядок зменшиться можливість займатись такими видами туризму:
а) водним/сплавним (внаслідок зміни течії та необхідності обносу гребель),
б) рибальським – зміниться склад риби,
в) рекреаційним – будуть затоплені місця стаціонарного відпочинку, вода стане стоячою та смердючою (як це можна добре бачити на прикладі водосховища Касперівської ГЕС), що закриє перспективи для будівництва баз відпочинку,
г) екологічним – через втрату унікальних природних комплексів.
 Запевнення представників ПАТ «Укргідроенерго», що вони зможуть вчинити заходи, які повернуть рекреаційну привабливість Дністру є необгрунтованими та безповідальними. Це добре видно на прикладі функціонування Олександрівської ГЕС на р. Південний Буг, яка затопила урочище Гард – колись мекку водного туризму, а тепер безлюдне місце. Також видно на прикладі Новодністровської ГЕС та Новодністровського водосховища. Зокрема, р. Дністер нижче м. Хотин де-факто є ставком зі стоячою водою. І кількікість туристів на ділянці від м. Хотин до м. Новодністровськ є на порядок нижчою, ніж кількість туристів на тій ділянці Дністра, де він тече природним чином. Яскравим негативним прикладом впливу будівництва ГЕС на туризм є ситуація з річками Тернопільської області, на яких вже побудовані каскади ГЕС. Зокрема, незважаючи на мальовничі краєвиди та наявність цікавих архітектурних пам’яток по берегах річок – активний та екологічний туризм на річках Збруч та Серет практично відсутній, а на р. Стрипа розвивається лише нижче ГЕС в м. Бучач, тобто на тій ділянці де річка Стрипа тече вільно.
 Розвиток туризму є важливим, оскільки дає можливість для працевлаштування і самозайнятості місцевого населення. Тернопільська, Івано-Франківська, Чернівецька області наголошують на туризмі, як одній з пріоритетних галузей регіонального розвитку, тому важливість туристичного потенціалу Дністровського каньйону є неоціненна і в жодному разі не допускає втручання в природу, тим паче у охоронювані природні території.
Українська асоціація активного та екологічного туризму категорично проти будівництва ГЕС на річці Дністер та просить Вас публічно висловити свою позицію по даному питанню через офіційні інтернет-ресурси обласної державної адміністрації.
Також громадський активіст Борис Гора попереджає голову Тернопільської ОДА, що як тільки з’явиться  техніка біля Дністра, вони будуть її нищити.
– Будемо то все нищити-палити, так само навідаємось в Нагірянку. Хочеш війни – будеш її мати! – каже активіст.

Коментарі вимкнені.