Лікаря для своєї дитини обиратимуть батьки, – тернопільський лікар Володимир Кучма

Згідно з реформуванням медичної галузі України, вже з 1 січня наступного року кожен пацієнт має сам собі обрати сімейного лікаря, а щодо педіатрів для дітей мають визначитися їхні батьки. До того ж уже створюється «Єдиний регіональний реєстр пацієнтів» і запроваджується запис до дільничого лікаря і навіть вузькопрофільних медичних працівників в online-режимі. Загалом ці нововведення повинні поліпшити якість обслуговування пацієнтів. Докладніше про це – у бесіді журналіста тижневика «Номер один» із заступником директора з амбулаторно-поліклінічної роботи комунального некомерційного підприємства «Тернопільська міська дитяча комунальна лікарня» Володимиром Кучмою.

Заступник директора Тернопільської міської
дитячої лікарні Володимир Кучма

«Дасть можливість записуватися на прийом до лікаря в online-режимі»

 • Пане Володимире, що собою являє і для чого запроваджується «Єдиний регіональний реєстр пацієнтів»?
 • На виконання вимог реформування медицини, а також відповідно до наказу управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації, у нашому закладі створюється «Єдиний регіональний реєстр пацієнтів». Передбачається його введення в усій державі, а з 1 липня 2018 року оплата медичних працівників первинної ланки – дільничих лікарів-педіатрів буде проводитись відповідно до кількості зареєстрованих за ними пацієнтів. Також у нашому закладі за кошти місцевого бюджету придбано сервер і комп’ютери, відкрито web-портал. На ньому здійснюється реєстрація пацієнтів закладу на первинному рівні, вводяться в систему графіки роботи педіатрів та вузькопрофільних лікарів. Це дасть змогу записуватись на прийом до дільничого лікаря чи фахівця окремого медичного спрямування в online-режимі.
 • Як це втілюватимете в життя у реальній медичній практиці?
 • Для прикладу, мати вдома заходить на наш офіційний сайт – http://tmdkl.te.ua/, на якому бачить online-запис на прийом і графік роботи їхнього дільничого лікаря. Вона відповідно для цього вибирає зручний для себе час.Педіатр оглядає дитину, дає матері певні призначення стосовно лікування дитини. Якщо ж виникає необхідність консультації вузькопрофільного характеру, то педіатр безпосередньо на своєму комп’ютері записує її на конкретну (також згідно з робочим графіком) годину на медогляд до того чи іншого фахівця. Усі прийоми відбуватимуться за відсутності черг, бо батьки зі своїми дітками приходитимуть у спеціально відведений для них час.
 • А якщо до Вашого закладу привезуть дитину в невідкладному стані. Як їй потрапити на прийом до лікаря?
 • Для цього ми передбачили в даній системі 2-3 резервних місця для прийому дітей, які потрапили до нас з якоюсь неординарною ситуацією і їм треба негайно надати невідкладну допомогу. Їх із реєстратури, що є і зараз, миттєво направлятимуть до лікаря.

«Забезпечимо кожне робоче місце лікаря комп’ютером»

 • Як відбувається процес встановлення системи електронної реєстрації і online-запису на прийом до лікарів?
 • Система уже розпочала роботу, до неї підключено частину комп’ютерів і подано графіки прийому як дільничих педіатрів у їхніх відділеннях, так і всіх лікарів нашої поліклініки. Наразі, окрім цього,ми ще й робимо записи у реєстратурі.Повністю запрацює ця система, коли забезпечимо кожне робоче місце педіатра комп’ютером.
 • З якого бюджету буде профінансовано реалізацію цієї програми? Чи всіх лікарів плануєте забезпечити комп’ютерами?
 • Уже виділено з міського бюджету 960 тис. грн., які ми використали на встановлення сервера і програмного забезпечення системи, створення web-порталу, для проведення кабельної мережі. Закупили спеціальну оргтехніку для сервера і вже придбали 32 комп’ютери для дільничих лікарів. Загалом, щоби забезпечити ними кожного дільничого та вузькопрофільного спеціаліста, необхідно приблизно 80 комп’ютерів. Щодо відповіді на другу частину вашого запитання, лікарі працюють по змінах і конкретно кожному з них надати  окремий комп’ютер немає потреби. Тому ми забезпечуємо ним кожне робоче  місце, на якому у відповідні години прийому пацієнтів працює один лікар, а в інші – інші медфахівці. Але кожен із них матиме доступ до системи і можливість навіть удома зайти до неї під своїм персональним кодом та побачити, скільки і хто саме із пацієнтів записався до нього на прийом.

«Декларування дає право зареєструватися у будь-якого дільничого педіатра»

 • Пане Володимире, ми поговорили про один бік медалі цього нововведення в медицині – запровадження online-запису на прийом до лікарів, а як відбувається безпосереднє створення єдиного реєстра пацієнтів?
 • На даний час ми самі реєструємо кожну дитину, яка в нас обслуговується згідно з даними дільничих педіатрів. З 1 січня будемо підписувати декларації з батьками дітей. Буде два списки – червоний і зелений. До першого з них буде занесено інформацію про всіх пацієнтів дитячого віку, що охоплені відповідною дільницею, а до другого – тих, із чиїми батьками вже укладено декларацію.
 • Яку інформацію закладають у цю декларацію і які документи для її оформлення необхідні?
 • Міністерство охорони здоров’я України розробило банк декларацій, куди вписується пацієнт, дані про одного з батьків. Та передбачаються дані свідоцтва про народження та ідентифікаційний код дитини, паспортні дані та ідентифікаційний код матері чи батька. Тобто подаються копії цих документів. Є окремі громадяни, які з певних причин не мають коду або не хочуть його вказувати, то в такому випадку у відповідній графі декларації ставляться прочерки.
 • Що дає це декларування для батьків дітей? Воно є позитивом чи формальністю?
 • Воно дає право зареєструватися у будь-якого дільничого педіатра. Себто не задовольняє рівень надання медичної допомоги дітям того медичного фахівця, який працює на вашій території, ви йдете до іншого і він погоджується закріпити за собою вашу дитину, то підписуєте з ним декларацію. Ця інформація заноситься до «Єдиного регіонального реєстру пацієнтів». І навіть якщо вам не підходить і цей спеціаліст, то ви маєте право розірвати з ним декларацію.
 • Це, мабуть, можна буде зробити з якихось вагомих причин і напевних умовах? Чи складний цей процес?
 • Для розірвання сторонами декларації з боку пацієнта причиною може бути неякісне або несвоєчасне обслуговування, а з боку лікаря – лише одне-єдине – невиконання пацієнтом його призначень. Для прикладу, батьки нехтують вказівками дільничого щодо лікування їхньої дитини, що може призвести до ускладнень її здоров’я, тож медфахівець ставить питання перед адміністрацією свого закладу щодо припинення обслуговування пацієнта і розриву декларації з його батьками. На першому етапі цю проблему вирішують між собою лікар і батьки пацієнта. На другому, якщо до цього не дійшли згоди, – завідуючий відділенням. На третьому, якщо не вдалося знайти консенсусу на перших двох етапах, – заступник з поліклінічної роботи міської дитячої лікарні. Якщо й після цього не дійшли згоди, то питання виноситься на розгляд комісії і лише тоді розривається декларація між батьками дитини і їхнім дільничим. Тобто упредставників пацієнта значно більше, аніж у медичного фахівця в цьому прав.

«Педіатр обслуговуватиме не більше  900 дітей»

 • Не вщухають невдоволення жителів приміських сіл щодо запровадження різних оплат за навчання і медичне обслуговування у Тернополі їхніх дітей. На якій основі обслуговуватимете або ні маленьких жителів сусідніх із нашим містом населених пунктів?
 • Електронний облік передбачає, що першочергово ми укладатимемо декларації з батьками тих дітей, які проживають на території обслуговування. Однак і жителі навколишніх сіл теж матимуть на це право. Коли ж таку декларацію буде укладено, що ми бачитимемо на електронному реєстрі, то будемо направляти до самоврядних органів сіл або територіальних громад і вони повинні будуть виділені на лікування цих пацієнтів кошти направляти до нашого закладу. Оскільки дитина тут повністю обслуговуватиметься.
 • Чи не призведе запровадження таких декларацій до перевантаження одних лікарів і навіть до втрати роботи іншими?
 • Правильно, щодо останніх таке може статися. А стосовно ймовірного перевантаження пацієнтами, то в цьому існують певні норми для дільничих педіатрів. Згідно з ними, він на свою ставку може обслуговувати 850 дітей і додатково може охопити ще 50 юних пацієнтів. Ця праця для нього буде цілком посильною й оплачуватиметься відповідно до розрахунку на кількість пацієнтів. Тобто один охоплює 900 пацієнтів і до ставки ще матиме пропорційну доплату, а інший підпише 100 або й менше декларацій, то ми прохатимемо його, умовно кажучи, переходити на 0,1 ставки.Зрівнялівки більше не буде, а конкретно: як лікар працює і скільки пацієнтів обслуговує, таку й матиме заробітну плату.

«Якщо батьки вирішили додатково обстежити дитину, то за це доведеться заплатити»

 • Загалом із запровадженням медичної реформи педіатричний напрямок медицини буде безкоштовним чи є щодо цього якісь певні нюанси?
 • Взагалі зараз задекларовано державою, що медичні послуги дітям до 14 років будуть безкоштовними. Це буде за рахунок субвенції, яку виділятимуть на кожну, відповідно до її вікової категорії, дитину. Уже зараз на рівні держави щодо цього встановленоприблизні граничні суми коштів. Під це фінансування нам до 1 липня наступного року мають вказати перелік послуг, які ми надаватимемо обов’язково та безкоштовно.В основному, наскільки відомо, це стосуватиметься необхідних або планових заходів, що призначає пацієнтові лікар. Якщо ж батьки дитини вирішили з метою профілактики додатково обстежити дитину на УЗД, ЕКГ чи на якомусь іншому діагностичному обладнанні, то за це їм доведеться заплатити із власної кишені.

«Це дисциплінує як лікарів, так і пацієнтів»

 • А який віковий ценз Ваших пацієнтів і з якого віку передаєте їх на обслуговування до дорослої поліклініки?
 • Ми обслуговуємо дітей до 18 років. Загалом у нас широкий спектр пацієнтів – із третього днявід народження і аж до студентів вищих навчальних закладів, учнів профтехучилищ (у тому числі й іногородніх, які нині вчаться у нашому місті) і навіть працюючих віком до 18 років. Ми опікуємось ними за всіма напрямками, окрім гінекологічного, а такі випадки в цьому переддорослому віці трапляються. Цим уже займаються фахівці з дорослої поліклініки. А так загалом усі медогляди осіб до 18 років – для здобуття водійських прав, поступлення до вишів, на роботу тощо – здійснюють у нашій поліклініці.
 • Підсумовуючи нашу бесіду, на Вашу думку, що дадуть зазначені Вами нововведення  для медицини?
 • Це, в першу чергу, повинно дисциплінувати як лікаря, так і пацієнта. Для медпрацівника буде стимулом якісніше працювати, щоби люди саме його обрали сімейним лікарем чи дільничим педіатром. Також виникне конкуренція, яка сприятиме поліпшенню обслуговування хворих і серед фахівців вузького профілю. І можна буде відкоригувати залежно від потреби ту чи іншу посадову одиницю, а за необхідності навіть когось перепрофілювати. Пацієнтів спонукатиме своєчасно, згідно з попереднім записом, приходити на прийом до лікаря чи здійснювати медобстеження. Бо в іншому випадку черга минає і в неї можна буде вклинитися тільки через значний проміжок часу. І, нарешті, завдяки цьому мають щезнути черги та авральні періоди. Ну і найголовніше –  це повинно спонукати людей належно та відповідально ставитися до свого здоров’я.

Олесь Миколайчук.

Джерело: Тижневик “Номер один”

Коментарі вимкнені.