Медреформа в дії: батькам час обрати педіатра, – Олег Нитка
З 2 квітня починає діяти черговий етап медичної реформи «Лікар для кожної сім’ї». Від сьогоднішнього дня ми можемо підписати декларацію з сімейним лікарем, терапевтом чи педіатром, якого самі собі оберемо. Про те, що зміниться в рамках медичної реформи для маленьких пацієнтів, говоримо з депутатом Тернопільської міської ради, членом комісії з гуманітарних питань Олегом Ниткою.
– Турбота про здоров’я дітей – найкраща інвестиція у майбутнє. Однак наразі статистика геть невтішна. Нещодавно наші колеги із Львівської «Самопомочі» ініціювали спеціальне дослідження стану здоров’я дітей у своєму місті. Проведений аналіз показав, що у порівнянні із 2002 роком, коли проводилося подібне дослідження, відбулося суттєве погіршення стану здоров’я школярів. Лише п’ять зі ста львівських дітей випускаються зі школи здоровими. Інші мають різні недуги. Діти все частіше хворіють на сколіоз, розлади травлення, мають зайву вагу. Переконаний, що виявлені у Львові проблеми зі здоров’ям юних містян наявні і у Тернополі.
– Своїм наказом 15 березня цього року МОЗ скасувало талони на прийом до лікаря та медичні картки для вступу в школу.
– Якщо уважно прочитати наказ МОЗ, то скасовуються форми бланків, з якими ми бігали по лікарях, але не огляди. Відбувається перехід на іншу форму. Відтепер у школах та дитячих садках не зберігатимуть медичних даних дитини. А для вступу до дитсадка батькам не потрібно буде надавати медичну картку особливої форми. Для цього буде достатньо довідки від педіатра чи сімейного лікаря, що дитина здорова. При вступі до школи потрібно буде подати довідку від лікаря, що дитина пройшла профілактичний огляд. У разі, якщо дитина має хронічні захворювання, лікар може зробити відповідний запис за згодою батьків.
– Як Ви оцінюєте таке рішення?
– Ситуація суперечлива. Діюча до сьогоднішнього дня система медичних оглядів вичерпала себе. Адже для нікого не секрет, що ставлення до медичних оглядів як зі сторони лікарів так і пацієнтів було здебільшого формальним, і багато хто «купував» медичну довідку чи «діставав» із допомогою знайомої медичної сестри. Тепер така практика стане неможливою. Тому логіка авторів реформи – відмінити формалізм і прив’язати як дорослого, так і маленького пацієнта до сімейного лікаря, який стежитиме за станом їх здоров’я та нестиме відповідальність за достовірність діагнозів, є зрозумілою. Однак ефективність законодавчих змін у значній мірі залежить від рівня культури і розуміння батьків, які сподіваюся відповідально підходитимуть до вибору сімейного лікаря.
- Зважаючи, що Ви самі є батьком, на що передусім необхідно звернути увагу тернополянам, турбуючись про здоров’я власних дітей.
– Діти – це майбутнє нашої нації, тому потрібно з раннього дитинства привчати їх до спорту та корисних звичок. Якщо поглянути в нашу історію, то низький рівень медичної допомоги та високий рівень захворюваності – все це було характерним для Галичини другої половини ХІХ – початку ХХ століть. Саме за ініціативи тогочасної інтелігенції у цей час в Галичині засновуються молодіжні патріотично-спортивні товариства: Січ, Сокіл, Пласт, Луг, які стали ініціаторами виникнення масового спортивного руху в краї.
Слідуючи кращим традиціям, Тернопільська «Самопоміч» цього року уже втретє реалізувала проект «Тиждень доступного спорту», у рамках якого проходили заняття і для дітей. Молодь «Самопомочі» зініціювала та провела соціально-просвітницьку акцію «Обміняй цигарку на цукерку». Ці наші заходи спрямовані на те, щоб діти росли здоровими та активними, щоб спорт та здоровий спосіб життя став тенденцією серед юних тернополян.
Спілкувався Василь Шевчук
Коментарі вимкнені.