НБУ та влада: експерименти над живими людьми

«Керівництво Національного банку України користується помилковим переконанням, що ринок сам по собі знайде справедливий курс. Це абсолютно нереально, — коментує фінансовий експерт Ерік Найман. — На валютному ринку України відбувається ось що: спочатку НБУ своїми заборонами у сподіваннях втримати курс руйнує підвалини цього ринку. Банки, експортерів, імпортерів і населення привчили жити в умовах хронічного дефіциту валюти та падіння її курсу». Тож населення звикає вирішувати свої валютні проблеми за межами компетенції НБУ. Тобто з’явиться «чорний ринок».

«Непослідовність політики НБУ — курс то тримають, то відпускають, потім знову тримають і знову відпускають — суттєво посилила емоції учасників валютного ринку. А оскільки гривня з кожною інтервенцією різко девальвує, з’явилися стійкі девальваційні очікування та недовіра до НБУ, — продовжує Найман. — Як наслідок ми отримуємо зачароване коло. Попит на валюту, хоч і незначний, але завжди є: бензин, медикаменти, товари першої необхідності. А продавці валюти не поспішають її продавати: навіщо, якщо завтра вона буде дорожчою? Нацбанк самоусунувся, а МВФ грошей не дає».

Ось і виходить: гривня девальвує, експортери чекають, гривня знову девальвує, експортери чекають далі. «Курсового дна ринок колись досягне, — стверджує аналітик. — Це буде повним дном!» Коли, наприклад, бензин подорожчає настільки, що люди перестануть його купувати. Коли встане автомобільний транспорт. Коли закриються аптеки, бо в них не буде товару. Ось тоді пані Гонтарева скаже: «Ринок досяг дна!».

«А яка ситуація буде з економікою, зарплатами, безробіттям, податками, бюджетом, ЖКГ? Спроба боротися з інфляцією підвищенням облікової ставки НБУ — це вже цілковите безумство, яке остаточно вимиє обігові кошти з бізнесу і ліквідність із банківської системи. І тоді крах економіки України стане незворотним», — підсумовує Ерік Найман.

…Коли цей номер готувався до друку, стало відомо: НБУ таки вирішив суттєво підвищити облікову ставку.

Найдивнішим у цій ситуації є те, що всі без винятку перші особи держави роблять вигляд, ніби не знають про валютний колапс та його наслідки для економіки держави. Як гласить нова українська приказка: «Якщо Гонтареву не звільняють, значить це комусь потрібно…».

УМ

Коментарі вимкнені.