В області, де найменша зарплата, хліб – найдорожчий…

Статистика – річ уперта, і вона знає все. Зокрема, й те, що в Україні торік середня зарплата штатних працівників становила 2239 грн., а на Тернопіллі лише 1659 грн. Для прикладу, у сусідніх областях: Хмельницькій – 1786 грн., Львівській – 1942 грн., Івано-Франківській – 1927 грн. А от ціни на хліб, як прозвучало днями на одній з обласних нарад, найвищі у державі.

Чому ж так, я й вирішила з’ясувати. І хоч цього року зростання цін на хліб мінімальне, у серпні – грудні минулого року в області спостерігалася тенденція до підвищення виробниками оптово-відпускних цін на хліб масових сортів, що й призвело до підвищення  і середніх рівнів роздрібних цін.

Так, станом на 30.12.2010 р. у  торгівлі відбулось зростання середніх рівнів роздрібних цін (порівняно з цінами станом на 30.06.2010 р.): на хліб житньо-пшеничний – на 10,9% (з 3,58 грн. до 3,97 грн. за 1 кг); на хліб з борошна пшеничного в/г – на 12,9% (з 4,41 грн. до 4,98 грн. за 1 кг). Щодо якості, то контролюючі служби в середньому забракували торік 30 відсотків хліба, який спекли пекарі нашої області.

Тепер порівняно із всеукраїнською ситуацією. Станом на 30 грудня 2010 р. середній рівень роздрібної ціни на хліб в області  є вищим від середнього  рівня  роздрібної ціни в Україні: на  хліб з борошна пшеничного в/г на 10,9% (4,98 грн. проти 4,49 грн.);  на хліб житньо-пшеничний на 10%  (3,97 грн. проти 3,61 грн. за 1 кг).

За словами начальника відділу харчової і переробної промисловості головного управління агропромислового розвитку облдержадміністрації Андрія Майки, зростання середнього рівня роздрібної ціни на хліб з борошна пшеничного вищого гатунку та на хліб житньо-пшеничний зумовлене підвищенням  основним виробником хлібобулочних виробів  в  області – ТОВ «Тернопільхлібпром» (м.Тернопіль) оптово-відпускних цін на масові (соціальні) види хліба.  Це стосується хліба білого вагою 0,60 кг – на 29,1%, до 4,92 грн. за 1 кг; хліба білого формового, 0,55 кг – на 23,9%, до 5,18 грн. за 1 кг; хліба подільського покращеного, 0,75 кг – на 28,4%, до 4,20 грн. за 1 кг; хліба подільського покращеного формового, 0,75 кг –  на 28,4%, до 4,20 грн. за 1 кг; хліба селянського 1 кг –  на 25%, до 4 грн. за 1 кг.  А загалом ТОВ «Тернопільхлібпром»  протягом  2010 року  чотири рази підвищувало оптово-відпускні ціни на хліб масових сортів: 26 серпня,   1 жовтня,  3 листопада  і 23 грудня.

Зважаючи на те, що продукція ТОВ «Тернопільхлібпром» займає значну питому вагу на ринку хліба в  області, та з метою запобігання і недопущення негативних проявів на ринку хліба облдержадміністрація  та інспекція цін в  області надіслали до обласного територіального відділення Антимонопольного комітету пропозицію розглянути дії ТОВ «Тернопільхлібпром»  щодо дотримання законодавства про захист економічної конкуренції. Адже ще у червні минулого року підписано меморандум порозуміння між  облдержадміністрацією, виробниками хліба області  і суб’єктами роздрібної торгівлі.  Він передбачав обов’язковість  інформування виробниками про можливе підвищення цін на хліб із обґрунтуванням збільшення собівартості виробництва. Проте ТОВ «Тернопільхлібпром» не  повідомило облдержадміністрацію та держінспекцію цін в області про підвищення цін на хліб масових сортів та не надало інформації про причини їх підвищення.

До речі, з  метою  недопущення   зростання  оптово-відпускних  цін на  масові  сорти  хліба  у  вересні–грудні 2010 року облдержадміністрація  виділила ТОВ «Тернопільхлібпром»  720 тонн  пшеничного та 300 тонн  житнього борошна з державного  інтервенційного  фонду за фіксованими  державними цінами. Також підприємству  при  потребі пропонували  значне збільшення  лімітів борошна  з Аграрного  фонду. Однак через  відсутність  достатніх  обігових коштів на  закупівлю сировини,  збиткову  діяльність  та  неможливість  отримати  кредити в  комерційних  банках  з виділених  ресурсів  «Тернопільхлібпром»  зміг  оплатити,  отримати  та  використати  лише  27%  пшеничного  та  53%  житнього борошна.   Наразі у  січні  фахівці держінспекції цін в області  почали планову перевірку ТОВ «Тернопільхлібпром» щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні і застосуванні відпускних цін на хліб масових сортів.

– Але твердити, що у зростанні цін винні лише виробники хліба, не можна, – сказав Андрій Майка, – адже відбулося підвищення ринкових оптових  цін на хлібопекарське борошно, збільшилися  ціни на паливно-енергетичні ресурси. Недопущенню необґрунтованого зростання цін на хліб масових сортів може сприяти  і виділення     хлібопекарям борошна, виробленого  із  зерна   державного інтервенційного  фонду. Проте   цьогоріч  Міністерство  аграрної  політики України  рішення  щодо  виділення   борошна  з  Аграрного фонду  ще  не  приймало  і  основні  виробники хліба   змушені  закуповувати  його за  ринковими цінами.

Галина ВАНДЗЕЛЯК, газета “Свобода”

-1 thoughts on “В області, де найменша зарплата, хліб – найдорожчий…

Коментарі вимкнені.