ЖКГ: перетягуємо ковдру

Щопонеділка в Тернопільській міській раді збираються керівники комунальних підприємств, щоби поділитися з керівництвом обласного центру проблемами і, якщо пощастить, вийти звідти принаймні з якимись запевненнями, що в розв’язанні проблем їм допоможуть.

Теоретично

Але комунальні розмови вже звично нагадують перетягування «ковдри». Стільки всього треба прикрити, а ковдрочка маленька… Паски доведеться затягнути ще й «завдяки» новому податковому кодексу. За словами Петра Ландяка, першого заступника міського голови, місто цьогоріч втратить до 14 мільйонів гривень на транспортному податку і 5,5 — ринкового збору. А суму на капітальний ремонт ніхто не зменшував. Вона, навпаки, щороку зростає. Скажімо, нинішній мер Сергій Надал на одній із нарад керівників сфери ЖКГ озвучив повальні цифри — 77 мільйонів вимагає капітальний ремонт будівель Тернополя.

Найслабкіше місце будинків — покрівлі. За ними — балкони. Лише в центральній частині міста аварійних близько 150. Нові будинки (хоча новими їх теж з натяжкою вже можна назвати, коли їх звели в 1970—1980-их) «слабують» ліфтами. Всього в місті більше 750 ліфтів. Близько 40 процентів з них відслужили понад чверть століття. Регулярним техоглядом ці машини похвалитися не можуть.

Поточні ремонти, хоч і не є коштовними порівняно з капітальними, теж не виконуються — порядку їхнього проведення сучасні ЖЕКи (які б назви вони сьогодні не носили) не дотримують. Нині в місті працюють 17 балансоутримувачів. Лише три з них — комунальні. Не одне КП за останні роки збанкрутувало і будинки, що перебували на його балансі, перейшли до територіально найближчих ПП. Щоби заохотити до роботи тих, хто залишається на ринку, міськрада попередила: працюватимете погано — розірвемо з вами договори. Так недавно кануло в комунальну «Лету» ПП «Залізничник» — на його адресу за минулий рік було найбільше скарг. Майже 200. Будинки, які воно обслуговувало, розподілили між двома правонаступниками — ТОВ «Керуюча компанія «Коменерго-Тернопіль» і ПП «Східний масив».

Дехто з начальників ЖЕКів каже, що з чинними тарифами майбутнього в підприємств нема. Проте до розмов про ціни на комунальні послуги в мерії поки не дійшло. Але пошуки коштів на підтримку галузі тривають. Економити на матеріалах — неефективна, хоча застосовувана практика. Згадали про комунальне майно, котре перебуває в оренді. Підрахували, що 46 тисяч квадратних метрів — це безоплатна оренда. «Працюватимемо над цим», — багатозначно підсумував мер.

Практично

Після розмов у сесійному залі учасники наради зібралися на об’їзд міста. На практиці до вже озвучених проблем додалася ще одна, про яку жоден із начальників обслуговуючих підприємств не згадав. Йдеться про нічийні території. Скажімо, на вул. Братів Бойчуків, 15 два приватні ЖЕКи не змогли поділити територію, в результаті чого посеред вулиці зяяла яма, засипати яку ніхто не брався. Як і не прибирали зрізане мешканцями з вул. Братів Бойчуків, 3 гілля кущів. «Чого чекаєте? — недоброзичливим тоном поцікавився в керівників підприємств С. Надал. — Поки діти почнуть у пожежників бавитися?»

На вул. Дружби, 7 мешканець вказав міському голові сходи до під’їзду, котрі ремонтував ЖЕК №1 «Дружба-сервіс» торік у листопаді. Бетон не витримав лихої долі й обсипався. Те, що мешканці ремонтували власними силами, тримається і досі.

Також багато труднощів виникає із зеленими зонами біля будинків. Через те, що проїзди між будинками недостатньо широкі, багато мешканців паркують авто на території дитячих майданчиків. На цю проблему нарікала працівниця ЖЕКу «Дружба-сервіс» Людмила Сосіна. Жінка прибирає двори мікрорайону «Дружба», а сама мешкає на просп. С. Бандери. В її рідному дворі машини прийнято залишати на дитячому майданчику. «Дітям футбол нема де пограти», — просила зважити на проблему жінка.

Окремо міський голова відзначив велику кількість будівель та парканів, які ніхто не фарбує, і вони лише навіюють сум на місто, перетворюючи його на одноманітну сірість. Так з’явилася ідея розмалювати ці об’єкти. Міська влада оголосить конкурс серед графітерів, а переможцям дозволять оживити паркани і трансформаторні будки різними кольорами. Для кожного мікрорайону визначать стиль. Для того, щоб графіті не перетворилося в бездумне малювання, для переможців передбачать грошову винагороду.

Об’їзд міському голові припав до душі. Особливо сподобалося, що керівники ЖЕКів одразу беруть на себе відповідальність і обіцяють усунути недоробки. Надалі схожих об’їздів варто чекати кожних два місяці.

Олена ТРЕТЯЧЕНКО, «Вільне життя плюс»

Коментарі вимкнені.