Перші у Європі підземні музеї відкрили на Тернопільщині (фото)

У найбільшій гіпсовій печері світу Оптимістичній поблизу села Королівка Борщівського району Тернопільщини відкрили арт-музей  та музей вторинних утворень.

Як розповіла Gazeta.ua керівник Львівського спелеоклубу “Циклоп” Наталія Юдіна, таку задумку втілили уперше не тільки в Україні, а й у Європі.

“Наші підземні музеї є першими в Україні і в Європі. Ми хотіли привернути увагу туристів до печери Оптимістичної. Вона друга за довжиною у світі і найбільша серед гіпсових печер. Але якщо про найдовшу американську печеру усі чули  і всюди її показують, то про нашу люди  мало знають. Насправді печера Оптимістична настільки гарна, що у неї буквально закохуєшся з першого погляду. От я у 14 років уперше потрапила сюди з експедицією і вже 27 років тут працюю”, – зауважила Наталія Юдіна.

Арт-музей створювали 25 студентів і художників зі Львова та Тернополя. Над проектом працювали три дні. За цей час виліпили 9 скульптур.

“Ми не обмежували учасників у виборі сюжетів. Тому роботи дуже різні – є “Саламандра”, “Ін і янь”, “Енергетичні піраміди”, “Ріка часу” та багато інших композицій. Молоді люди віком 19-20 років настільки прониклися цим задумом, що працювали по 10 годин на день. Ліпили у природних умовах —  із тої глини, яка була у печері. Із собою приносили тільки воду, щоб добре розмочити матеріал. При сталій температурі +10 і майже 100%-вій вологості їхні скульптури збережуться у печері навічно”, – акцентувала вона.

Глиняні фігури розмістили попри трасу, якою ведуть екскурсії.

“Щоб побачити їх, треба спочатку подолати випробування  – проповзти 50 м на колінах. Інакше у печеру потрапити не можна. А далі розміщений ще один музей – вторинних або ж мінералогічних утворень. Він за дві години від входу. Тут розміщені натьоки, кристали і навіть рідкісні галактити, яких, як вважається, у гіпсових печерах нема. Раніше треба було 12 годин іти, щоб їх побачити. Ми перенесли їх ближче,щоб люди могли ними помилуватися”, – резюмувала Юдіна.

Коментарі вимкнені.