Що чекає Тернопіль в рік Кози? Чи зійдуться кози з вовками? (Іронічно-економічні прогнози на 2015 рік)

  Короткі підсумки 2014 (Року Коня): коней занесло на повороті Історії так сильно, що багато  можновладців перейшло  в категорію «безкінних кавалеристів», або впали з конем в яму.  Хто ганявся за чужим, той втратив своє.  Дні  в Україні були то мачухою, то матір’ю.   Японська мудрість нагадує і прогнозує „Рік бунту – три роки голоду”. На жаль, Майдан і його донбаське «відлуння» економіку вдарили  не дуже „грайливо” –   і в хвіст, і в гриву. А деяким лідерам не пощастило ще більше – їх «вихолостила»  революція  і відправила на ковбасу …
Ще древні філософи відзначали, що розум – вершник, почуття – коні … Тому: то  кучер  жене коней, то коні – кучера… Володимир Висоцький співав: «Трохи повільніше коні, ви тугий не слухайте батіг!». Трохи повільніше в Україні не вийшло. Пристрасті взяли верх над розумом. В результаті економіку понесло як коней. Гривня знецінилася в два рази. Нацбанк додрукував 312 млрд гривень (по  6000 кожному українцю), що порівняно з річним доходом держбюджету – 389 млрд гривень.  До речі, у 2015 році Кабмін планує отримати від бізнесу і громадян близько 440 млрд. ВВП спіткнувся на обидві ноги, а потім, за підсумками року, впав на 7.5%. Фінансовий овес від МВФ виявився українському коню не на користь … Тому що економіка країни, у багатьох відношеннях, залишилася неринковою, вона прошпигована монополіями і олігополіями (ринком небагатьох). Село врятувало  фінанси держави від катастрофи.

         Чим порадує і чим засмутить наступний рік Кози (Вівці)?

Економіка  України буде розвиватися в умовах «високої невизначеності». Як наслідок – не буде великих «новорічних» і ювілейних корпоративів.   Сума середнього чека виросте, а кількість куплених продуктів  зменшиться. Більшість населення буде працювати за їжу: за хліб і видовища, бо мінімальна  зарплатня планується на позначках 1300-1400 гривень. Середньорічний валютний курс закладений у бюджеті-2015, «стане прагнути до збалансованого, реально зумовленого рівню, визначеному станом економіки і платіжного балансу». Якщо коротко, без цих «Козанька чікі-брики, свинятко рюхі-рюхі», то курс гривни  буде нагадувати бурульку – рости тільки вниз… В честь  ХХI  століття валютній курс може зупинитися  на цифрі „21”…
Море руками не закриєш. Марно шукати засобів проти блискавки. Грошову систему світу чекають чергові землетруси, повені, і цунамі. Фінансові ринки в тому, як вони впливають на економіку, можуть бути сильніше ядерної зброї. Відбудеться ланцюгова реакція (Коза зірветься з ланцюга). Тому що, як завжди, не буде чіткої прямого зв’язку між фізичними ринками нафти і фінансовими майданчиками, на яких ведеться торгівля. Між реальною вартістю товарів і їх «віртуальним» грошовим еквівалентом. Для біржових спекулянтів Коза готує сюрпризи: одні фінансисти підведуть підсумки року, інших – підсумки підведуть …
Ті, хто буде поспішати отримати „все  і зараз”, отримають „нічого і поволі”. Про них латинське прислів’я: „Коза ще не окотилась, а цап уже скаче в хліві”. Гасла молодих  „Багатство  за будь-яку ціну! Вимагайте від козла інтимного молока!”  частково втратять свою привабливість. Ціна на «інтелектуальну нафту»  зросте, а на «фізичну» впаде. Податків стане менше, а платити будемо більше.
Нові мітли завжди кращі. Революціонери всіх  ґатунків будуть намагатися потримати Козу за вим’я: подоїти багатих, отримати гроші на черговий Майдан або Болотну площу, намагатися народ перетворити на стадо баранів …  «Партія війни» в Україні та Росії буде набирати силу, але їй поки не по грошах перемогти «партію миру» … У Європі, як звичайно, продовжать бунтувати за інтереси, в Росії – за ідеали, в Україні – за справедливість та  європейський соціалізм …
Втім, обставини не завжди стануть складатися за законами логіки. Політичний простір Росії та України бурхливо відреагує на гігантський викид сонячної плазми, яка огорне нашу планету геомагнітними бурями. Звідси – сенсаційні  відставки, нові прізвища в газетах, нові команди.
Життя в 2015 році стане краще, але не скоро.  Лікарі вилікують тих, хто не вмре. Зате у кожного буде професійний і соціальний вибір. Адже коза (див. Словник Даля) –   це і жвава дівка (по-сучасному – «сидорова коза», співробітник апарату Сидорова), і волинка, зроблена з козячої шкури, і козуля в носі. Служи! Грай! Очищайся! .. Тому один стане козлом (лавкою, на якій колись сікли  школярів) або тренажером в спортзалі, інший буде «служити козлом на стайні» (тинятися без діла) , а третій, в результаті люстрації, – «відставної кози барабанщиком». Причому найчастіше це буде одна і та  особа – менеджер, чиновник, співробітник спецслужб, продавець, охоронець … Кожен з них буде і вовком, і вівцею. Залежно від обставин. Українська Коза буде дивитися на Захід, а  її хвіст – на Схід…
Як і раніше більшість громадян буде чекати від Кози меду, а від бджіл молока. Ліві вимагатимуть від Кози коров’ячих надоїв, а праві – кінської швидкості на всесвітньому економічному іподромі … Але всі будуть рухатися вперед і прагнути до вершини. Бо народна мудрість свідчить, що «коза на горі вище коня  у полі».
У сфері інновацій, бюджетних асигнувань та особистому житті помірні потреби будуть задоволені частково, а надмірні – повністю. А на ціни в  аптеках, енергетиці, на транспорті та комунальній сфері ми будемо дивитися як брянська коза на березу – високо задерши голову.
У наукових колах будуть продовжені дискусії на тему «Стадо баранів – це нове індустріальне, чи інформаційне суспільство?» Плідними будуть «круглі столи» з приводу майбутнього економіки України. А саме: „Чи зійдуться кози з вовками?”,  „Як орати українським плугом закордонне небо?”, „Чи виростуть у кози ослячі вуха?”, «Коли муха крилом бика вб’є?», «Як здерті з цапа лантух  вовни?». Не забудуть про роль вовків і, особливо, пастухів. Бо якщо пастух (президент, прем’єр, керівник області) доручить, то і від козла сир сдрючуть… Коза нагадую керівникам України , що добрий пастух стриже овець, а не здирає з них шкури, до живого  м”яса..
На зовнішніх фронтах президент Порошенко буде ефективно боротися „до останньої порошинки”…  Нещастя стануть нагодою до хоробрості. Але досвід століть підказує, що навіть переможна війна щастя не приносить… У сфері внутрішньої політики продовжаться пошуки взаємодії влади, капіталу, професійних співтовариств і приватних осіб. Вовків і овець. Закінчується епоха хаосу. З’явиться потреба в чітко вибудуваної системі координат, в якій треба думати і діяти. Це думка експертів. А з точки зору Кози все відбудеться за налагодженою за багато століть схемою. А саме: «Буде дерти коза лозу, а вовк козу, а мужик вовка, а піп мужика, а попа чорт!». Все – коло замкнеться. А  філософи наголошують, що  Коза вийде за кордони свого часу і залишить  в історії помітний слід…  (Мабуть у вигляді кізяків-горошин?)

Але є й оптимістичний шанс. Одна радість буде породжувати іншу.  Сонце буде світити усім. Кожному буде подобатися своє.  Вівця почне тертись об вівцю,  рогатий цапик чухати  роги іншого цапика. Якщо працьовита  доля  буде  вставати рано, то  навіть коза  народить барана. У сфері економіки, як і в попередній рік Коня, вся надія на енергійних виробників товарів та послуг, авторів нових проектів, інтелектуальних технологів, ефективних менеджерів …  Суперництво буде зміцнювати таланти. Гасло року для еліти: «Підкуй цапа: коням легше буде!».  Добре підкована Коза, якщо одягне на голову корону, зможе пробити навіть міцні  стіни…

Михайло Арошенко, колишній завідуючий  тваринницької ферми в селі Благословенне (Дніпропетровська область), автор книги «Енциклопедія капіталів»

Домашній телефон у Дніпропетровську: (38) 0562- 52-02-32, моб. тел. + 380-50-340-43-99

P.S. Інформація для роздумів і економічних прогнозів.
Роки Кози в столітній історії капіталів:
Вогняна Коза. 13 лютого 1907 – лютий 1908 – накопичення капіталів.
Земляна Коза. 1 лютого 1919 – 19 лютого 1920 – перерозподіл  капіталів.
Металева Коза. 17 лютого 1931 – 5 лютого 1932 – накопичення капіталів.
Водяна Коза. 5 лютого 1943 – 24 січня 1944 – спалювання в топці війни.
Дерев’яна Коза. 24 січня 1955 – 11 лютого 1956 – накопичення капіталів.
Вогняна Коза. 9 лютого 1967 – 29 січня 1968 – будівництво комунізму.
Земляна Коза. 28 січня 1979 – 15 лютого 1980 – накопичення капіталів.
Металева Коза. 15 лютого 1991 – 3 лютого 1992 – перерозподіл капіталів.
Водяна Коза. 1 лютого 2003 – 21 січня 2004 – накопичення капіталів.
Дерев’яна Коза. 19 лютого 2015 – 7 лютого 2016 – перерозподіл капіталів

м. Дніпропетровск, Україна, 49052      тел. 050-340-43-99

Коментарі вимкнені.