Книжка про обличчя, краєвиди

«Я бачив у цій книжці багато облич і краєвидів — знайомих або тих, що видавалися знайомими. Це дуже цікавий досвід, коли на сторінках бачиш ім’я людини, котру, ймовірно, знаєш. А вона раптом перетворюється на літературного персонажа – і вона не зовсім така, як ти собі думаєш, і, можливо, вона не зовсім така, яка вона є, бо ми ні холєри не знаєм, як все є, бо воно є так, як ми його розумієм», — каже поет, директор видавництва «Крок» Юрій Завадський.

Він представляє нову книжку тернопільського письменника Володимира Дячуна «Непогані, загалом, люди». Презентація відбувається у арт-барі «Коза» під час вечірки/розпродажу видавництва «Крок», де, як ви, певне, здогадалися вийшла новинка.

Книжка невеликого формату з приємною м’якою обкладинкою претендує на ролю вадемекума, тим більше, зважаючи на те, що тексти можна читати зосібно: вони різноманітні за формою — є вірші, роман, есеї, нариси. Оповідь, щоправда, таки зав’язується навколо спільного й взаємо впливового, проте таки роздільного й доводі автономного — облич і краєвидів.

Про топоси

«Я сам із тернопільських околиць — села Лозова — ходив пішки у школу номер два», — каже Володимир Дячун. У першому розділі розповідає про свій простір Лошлякустегни. А це — «Лозова—Шляхтинці—Курники—Стегниківці, — у Стегниківцях народився мій тато, в Лозовій народилася моя мама, а Лозовій народився я, в Курниках, Шляхтинцях — мої вуйки, мої цьотки і так їх усіх — багато…»

«Ця книжка глибоко закорінена в тернопільському контексті… Села й міста, що в книжці, локальні та вже передреальні, адже легко асоціюються з тернопільськими околицями, проте з такою ж легкістю стали б геть універсальними», — каже Юрій Завадський. І він має рацію.

Про персоналії

(Дуже зокрема), бо в книжці більше сотні дійових осіб. Тут є родина, сусіди, знайомі, відомі й невідомі, ідентифіковані й неідентифіковані, ті, з ким перекидався словами й краєвидами. А в розділі «Провінційні богемники» подибуємо, серед інших: Олега Германа, котрий з’являється усюди, але не надовго, Олександра Вільчинського, котрий не з’являється, Василя Махна у капелюсі з широкими крисами, що «підкреслюють (назріває незримо рима!) усі найкращі людяні риси…», Бориса Щавурського в усьому кольоровому й радісному.

До речі, Юрій Завадський теж серед героїв. І, як було сказано, автор післямови. Таке ось латентне текстозамешкування. «Вони (люди — А.З.) ще сильніше відгукуються в нашому локальному досвіді: ці особи мали чи мають для нас, локальних, значення, проте вже з написанням цього, непоганого, загалом, тексту стають частиною показаного світу, фікційного та спекулятивного. Так, це сміливо, і це заклик до сміливості: побачити себе на сторінці. Себе фікційного».

До себе, описаного самим собою, Володимир Дячун теж приглядається через текст. І, що прикметно, складається це відображення з двох частин. Перше починається реченням: «Я, здається, був пристойним, тобто мене не сплутували зопалу з достойними, поетом та есеїстом». А друга — відображення через знайомство із двома «негідниками, з якими порядні (пристойні й достойні також) люди не знаються».

Про слова

«Зі слів Володимира Дячуна не виборсатися залегко, у них вовтузитися, копати, не докопуючись. Я питав себе часто: про що пише чоловік? Як дикун, шукав у тексті самого себе, сказати б, свого діапазону сутливості. Ні. Додумати можна, знайти – ні. Шукав дитячих візій, міфічних істот і бозна яких вивертів. Ні. Теж би подумав, але на підставі фрагментів, а заразом усе не допускає… « — пише у післямові Юрій Завадський.

Тексти Володимира Дячуна мають щось від Уробороса — той кусає себе за хвоста — так одне слово народжується з іншого, і не поодиноко, коли заперечують одне одного. «Отаким звичайним собі незаморським невермором ліниво так ворон від мене відлітає — приспішую кроки та й пристрашую його а він ще лінивіше ще неквапливіше змахує крилами (змахує й змахує) — та по крутому своєму змахую він тебе бачив ще на крутішому себе тішив…»

А хочете — то буде не така забита аналогія — протея. Бо той мав і дар віщування — про то пізніше, і міг набирати найрізноманітніших форм. А як тут не згадати про морфи, коли йдеться про використання слова як оболонки, що змінюється, як там автор накаже. А щодо прозорливості — то давайте порівняємо слова з каменем, який вкидаєш у глибокий колодязь, потім тільки чуєш згук, а вже ті кола на воді та зворушіння придумуєш собі. А додайте до того ще не стриножених і не вичесаних, і взагалі не дібраних, і певна ріс нестримних коней асоціацій, що можуть використовуватися і як засіб покарання: «Прив’язати неуважного чи неґречного читача до чотирьох і розірвати на шмаття!», і як символ істоти, що заввиграшки перетинає межі – і Рубікон переходить, а ще в її подобі зручно можуть вмоститися представники ворожого табору, але про те не нині.

«Його мова порізана, кожне слово конкретизоване, висунуте на вищу позицію, аніж ми його бачимо щодня», — пише пан Юрій.

І навіть про звуки

Володимир Дячун, прорізаючи мову, розтинає її до звуків. Первозвуків. Він рефлексує про «дз» — «дзвінкий і незалежний», «ж» – «державці переважно стають жебраками у проміжку того ж-ж чи навпаки», «білосніжний шерх: ш-ш — шевченко з шашкевичем такі тихі…»

І так далі. Аж до першооснов.

Анна Золотнюк.

Фото авторки.

Коментарі вимкнені.