Тернопільщина назвала ім’я прийдешнього року

На Тернопільщині 2016 рік оголошено роком козацької слави на честь легендарного козацького гетьмана, засновника Запорізької Січі Дмитра Вишневецького (Байди). Відповідне рішення прийняли 15 жовтня депутати обласної ради.
«Байда» Вишневецький був власником маєтків у містечку Вишнівець на Тернопільщині. Збудований ним замок на острові Мала Хортицявважається прототипом Запорозької Січі.
З нагоди року Вишневецького в бібліотеках області проведуть книжково-ілюстративні виставки, круглі столи, читацькі конференції, а в навчальних закладах – заходи, присвячених пам’яті засновника Запорізької Січі.
Навколо його життя, смерті створено багато легенд. В колах польських, литовських, українських легенди почали творитись одразу після його трагічної загибелі[.
Оповідали, нібито його, після катувань, було скинуто з високої башти і він зачепився ребром за гак, що стричав із стіни, або що його було навмисно почеплено ребром на гак; що він прожив у такому стані три дні і при цьому без упину голосно лаяв турків та їхню віру; що тільки не стерпівши наруги над своєю вірою, хтось із турків застрелив Дмитра з лука. Оповідали, що турки вирізали та з’їли серце Вишневецького, щоб перейняти його мужність та відвагу. Згодом з’явились нові подробиці: що султан зваблював полоненого Вишневецького у турецьку віру, обіцяючи за це всілякі блага, але Дмитро зневажив все те та ще й сам, висячи ребром на гаку, стріляв із лука в султана. Проте французький посол, повідомляючи наприкінці жовтня (ст. стиль) 1563 р. із Стамбула про страту Вишневецького, жодним словом не обмовився про такі жахливі подробиці. В українській народотворчості ця легенда перетворилася на широко відому думу про козака Байду; однак невідомо, чи була це обробка самих тільки чуток, чи справді сам Дмитро став прототипом козака Байди. У всякому разі, Байда, як історична особа, з тогочасних джерел невідомий, і в жодному документі того часу Вишневецький не називається Байдою.
Джерело: 0352

Коментарі вимкнені.