Тернопільське комунальне підприємство заганяють у борги, щоб продати?
Тернополян запевнили, що перехід котелень на торф необхідний у рамках економії газу. Однак згодом з’ясувалася, що така новація шкодить здоров’ю. Та незважаючи на кричущі висновки екологів, влада закриває очі на проблему містян. Ймовірно, КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” готується продати свої котельні, сплативши частину своїх боргів.
Про це в програмі «Громадська прокуратура» на телеканалі ZIK розповіла експерт Юлія Мамчак.
«Наша проблема у тому, що сім найбільших котелень Тернополя, які працювали на газі, почали переводити на торф. Адже відстань до найближчої багатоповерхівки – вісім метрів, а найвіддаленіший будинок є за 35 метрів. Труба, що забезпечує викиди, має двадцять два метри висоти, тобто сягає рівня шостого поверху. Отож сім’я, яка живе на шостому поверсі, вимушена дихати викидами від торфу», – каже Юлія Мамчак.
До того ж при великих викидах шкідливих речовин у повітря від спалення торфу економія газу є незначною, зазначає експерт.
«На одній котельні спалюють двадцять дві тонни торфу у день. Тож якою може бути економія за такої страшної цифри? Лише дев’ять відсотків», – розповідає Юлія Мамчак.
Та що гірше, жодні гази не фільтруються, наголошує експерт. Тому не дивно, що місцеві мешканці бояться за своє здоров’я та життя.
«Людям страшно. Адже при спалені торфу виділяються канцерогени, речовини, які викликають ракові захворювання. Ми опитували експертів, хіміків, науковців – усі вони здивовані, що котельні працюють у такому режимі. Крім цього, у нас є висновок Інституту харчових технологій, де зазначена шкідливість торфу. Також маємо результати екологічної інспекції, яка підтверджує, що котельня на вулиці Купчинського перевищує норми забрудненості у багато разів», – зауважує Юлія Мамчак.
Проблема котелень триває понад два роки, незважаючи на кричущі висновки експертного середовища.
«Коли ми зрозуміли, що наше погане самопочуття спровоковане не через разові викиди, а так буде завжди, то біля кожної котельні сформувалися ініціативні групи. Люди зібрали документи, фото і відео підтвердження роботи забрудника. Зараз ми добилися того, що зі самих котелень, які мали переобладнати – дві недобудували, ще одна не отримала дозволу на викиди забруднюючих речовин. Водночас, дві іноді працюють. Також по одній, яка працює на вулиці Купчинського, ми отримали висновок, що працювати вона не може, бо надто сильно шкодить екології», – підкреслює експерт.
Крім того, попри обіцяну економію на теплі, тарифи для місцевих мешканців ані на копійку не знизилися, зауважує Юлія Мамчак.
«На спалення торфу все одно потрібний газ. Та що ще цікаво… Існує ринкова ціна – 721 гривня за тону торфу. Ми ж закупляємо його по дві тисячі гривень! Різниця кричуща. Також потрібна вода для охолодження системи, бо ж нічого працювати не буде. І де тут економія? Я навпаки дивуюся, чому ціни не піднялися», – жартує експерт.
Вона припускає, що котельні перевели на торф’яне опалення, щоби загнати комунальне підприємство у ще більші борги, а потім віддати у руки приватних підприємців.
«КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” – дуже збиткове і має величезні борги. На мою думку, зараз його основна мета – приватизація. Величезна комунальна машина забезпечує теплом усе місто. Раптом приходить добрий інвестор, з новим обладнанням і проханням просто попрацювати на нашій території. За допомогою договору про спільну діяльність, ми обговорили можливі способи нашої співпраці. Однак нюанс договору у тому, що якщо протягом семи років, рівними долями чомусь КП не зможе віддати гроші за інвестицію, то має віддавати борг майном. Тобто, я так розумію, віддати котельні у чужі руки», – обурюється Юлія Мамчак.
Розслідування щодо шкідливості котелень триває вже вісім місяців. І хоч вдалося довести наднормовий рівень забруднення, мер міста ніяких заходів не вживає, дивується експерт.
«Зробили експертизу, яка довела, що таке спалювання у межах міста може перевищити норми забруднення і, ймовірно, слід переглянути керівництво, котре дозволило використання такого дивного виду палива. Однак, на ділі інвестори заплатили гроші, а мер погодився на таку інвестицію. Він не хоче, щоб люди знову дихали свіжим повітрям, не заробивши на цьому грошей», – вважає Юлія Мамчак.
Експерт упевнена, що тернопільська влада цілковито нехтує невдоволенням людей, адже для неї торф’яні котельні – це лише бізнес.
«Тернопільська влада, щоби отримувати податки у міську раду, зробила прокладку – «Тернопільтепло». Десять відсотків цієї фірми мав брат жінки мера – Андрій Вербовий. Після розслідувань з’ясувалося, що він продав свою частку іншому очільнику «Свободи» зі Львова», – розповідає Юлія Мамчак.
Зараз щодо шкідливих котелень відкрито чотири судових справи. Місцеві мешканці оскаржують усе – починаючи від дозволу на викиди забруднюючих речовин, і закінчуючи договором про спільну діяльність, зауважує експерт.
«Також ми оскаржуємо декларації, висновки експертів Міністерства екології. Ми відстоюємо своє право на чисте повітря. Однак, хоч нам вдається довести одне, у Тернополі махають на все рукою. Мовляв, це дрібниці», – додає Юлія Мамчак.
Коментарі вимкнені.