У Франції дивувалися творінням Пінзеля з Тернопільщини і хочуть ще бачити українські роботи

Тріумфом завершилася перша в історії України виставка “Скульптор бароко в Україні середини ХVІІІ століття: Іоанн Георг Пінзель”, що проходила в іменитому храмі мистецтва – паризькомуЛуврі з 21 листопада 2012 року.

В експозиції були представлені 27 робіт “галицького Мікеланджело” з музеїв Львова, Тернополя та Івано-Франківська. Виставку скомпонували в одній із зал Лувру, де раніше приймали присягу французькі королі. Безпрецедентна культурна подія відкрила Європі українського майстра світового масштабу. Цього тижня різьблені шедеври повернулися до України.

Мрії багатьох українців, в тому числі Героя України Бориса Возницького, здійснилися: подія, над якою багато і плідно працювала група українських і французьких ентузіастів, урядовців, мистецтвознавців, благодійників та дипломатів нарешті відбулася. За словами керівника відділу зв’язків із громадськістю та пресою Лувру Лоранс Руссель, за три місяці виставку відвідало близько мільйона шанувальників.

Куратор виставки, головний зберігач відділу скульптури Лувру та відомий мистецтвознавець Гілем Шерф, зі свого боку, зазначив, що для паризького музею було високою честю приймати у себе такого унікального українського майстра з різьблення, яким є Іоанн Пінзель. “Виставка Пінзеля лише підтвердила наміри Лувру щодо тривалої співпраці з Україною та спільних проектів”, – зазначив він.

Директор українського культурно-інформаційного центру при Посольстві України у Франції Олег Яценківський переконаний: Україна показала, що її культура має високий європейський і світовий рівень. “Тематика творчості Пінзеля вкотре підтверджує той факт, що українська нація є надзвичайно духовною, яка має велике майбутнє”, – зазначив він.

Над реставрацією та сценографією виставки Іоанна Георга Пінзеля працювала група французьких і українських фахівців, які відвідали Львів, Годовицю, Тернопіль, Бучач, Івано-Франківськ, де працював Пінзель. Представлена в Парижі колекція – це лише незначна частина робіт майстра, врятована колишнім директором Львівської галереї мистецтв Борисом Возницьким. На підтримку проекту Україна виділила понад 2,5 млн грн. Експозиція проходила відповідно до тристоронньої угоди між Міністерством культури України, Львівською національною галереєю мистецтв та Лувром.

У межах проекту як в Україні, так і в Парижі також відбулася презентація альбому “Таїна Пінзеля”, виданого напередодні виставки у Луврі. Унікальний альманах готувався майже 30 років. До нього увійшли пінзелезнавчі праці Віри Стецько та світлини 55 робіт скульптора, відзняті фотографом Костянтином Сачеком. Серед них і остання знайдена кам’яна робота майстра – скульптура Святого Онуфрія, яка досі зберігається у храмі біля міста Бучач, що на Тернопільщині. Громада тамтешнього села не віддала її на виставку до Парижа, бо вважає Святого Онуфрія своїм хоронителем. Альбом “Таїна Пінзеля” вийшов трьома мовами: українською, польською та французькою. Понад 100 його примірників нині розповсюджують у книгарнях Лувру. Альбом органічно доповнив експозицію Пінзеля у всесвітньо відомому музеї.

УКРІНФОРМ

Коментарі вимкнені.