У Тернополі сильно дорожчають продукти
Лише за один день в Тернополі подорожчали продукти на ринкам та магазинах міста. Так, наприклад, цитрусові подорожчали на одну гривню за кілограм, яблука, які привозять до нас із Чернівців – на 50 копійок, ціна за ящик бананів виросла на 20 гривень. Як розповідають продавці, це пов’язано і стрибком курсу долара.
За словами експерта, минулого тижня валюта зробила “кульбіт”, тому імпортери рознервувалися і переписали ціни. “Імпортери, не розуміючи, яка буде курсова динаміка, під час реалізації на внутрішньому ринку розраховують ціни з певним запасом”, – пояснив президент Українського клубу аграрного бізнесу Володимир Лапа. Експерт передрікає, що через нестабільність курсу подорожчають тропічні та цитрусові фрукти, риба, кава та чай. При цьому пачка чаю в торгових мережах вже зросла на 60 копійок, а кілограм цукру – на гривню. Хоча Володимир Лапа щодо цукру наголошує, що долар тут ні до чого. На його думку, ціна на солодкий пісок нарешті стала справедливою, відтак вітчизняна цукрова галузь виживе. І у майбутньому не доведеться втридорога імпортувати цей продукт.
“Собівартість виробництва 6 грн за кг, тобто та реалізація, яка була раніше за попередні сезони, вона для багатьох виробників цукру була збитковою, ринок був перенасичений. Виробники отримали можливість вивести ціни хоча б на беззбитковий рівень”, – зазначив експерт. А от з молоком історія складніша. Літр пастеризованого за місяць подорожчав майже на гривню, маленька пляшечка йогурту – майже на півтори гривні. “Ближче до весни корови дають більше молока, отже закупівельна ціна знижується і відповідно собівартість мала б знижуватися. Треба дивитися, який вміст імпортних складових у виробництві того чи іншого продукту”, – заявила аналітик аграрного ринку Марія Колесник. Водночас не подорожчали в магазині олія та борошно. А от хліб в деяких мережах додав в ціні 20 копійок. “Закупівельна ціна зерна почала позначатися на продуктах, але це не та динаміка, якою можна злякати нашого споживача”, – повідомила експерт. Приємною новиною для українців є суттєве здешевлення м’яса: свиняча лопатка – майже на 10 гривень, корейка – аж на 15 гривень.
За словами експерта, це означає, що з тваринництвом в Україні все гаразд. “Збільшується конкуренція, відповідно гратися з цінами і підвищувати їх там, де це вже не можливо, у виробників м’яса немає можливості”, – говорить президент Українського клубу аграрного бізнесу. Крім того на м’ясному ринку – відкат після новорічних свят, додає аналітик аграрного ринку Марія Колесник. Далі, на її думку, знижувати планку – небезпечно. “Якщо будуть стрімко падати закупівельні ціни, селяни почнуть вирізати худобу і це призведе в середньостроковій перспективі до дефіциту, цінового зростання. І це треба буде замістити імпортом”, – додала експерт. На базарах ціни на так званий “борщовий набір” зросли. Усі овочі за останній місяць подорожчали на гривню або навіть дві. І винуватий тут не долар, адже вирощуються вони в Україні. “Ці жахи, що зараз почне все геть дорожчати. Відповідно це тисне на того, хто продає”, – говорить аналітик.
Тим часом промислові виробники продуктів навпаки беруть курс на те, щоб втримати ціни, запевняє ритейлер Олександр Фіалко. “На паливо ти не можеш вплинути, але можеш вплинути на кількість персоналу. Скорочуються максимально в своїх витратах і намагаються, щоб ціна в кінцевому підсумку залишалася максимально доступною для споживача”, – заявив Фіалко. В цілому, шокуючих стрибків на ринку продуктів не передрікає ніхто. Але різницю в сьогоднішніх цінах порівняно з минулим місяцем вже можна побачити. А один з найбільших і найдешевших речових ринків у Хмельницькому майже завмер. Зазначимо, що з 5 лютого курс долара на міжбанку вперше за останні п’ять років перевищив 9 гривень і склав 9,15 гривень. Після цього вартість валюти поступово знижувалася і 10 лютого склала 8,52 гривень, але у наступні чотири дні долар знову зріс і на 14 лютого коштував 8,83 гривень. Раніше повідомлялося, що через вільне плавання курсу долара зростуть ціни на імпортні продукти, гаджети і автомобілі.
Коментарі вимкнені.