У Тернополі з’явиться меморіальна дошка воякам УНР

У День пам’яті Героїв Крут на вхідній брамі Микулинецького кладовища в обласному центрі відкриють меморіальну дошку військовим, державним службовцям, медикам – воякам Армії УНР. Віднайшовши у столичних архівах «Денник бойових дій Української Народної Республіки», учасники Благодійної ініціативи «Героїка» встановили, що у період визвольних змагань 1917-1921 року на Тернопільщині відбувалося чимало боїв, у яких обірвалися життя значної частини вояків Армії УНР. Зокрема, на Микулинецькому кладовищі обласного центру вдалося віднайти поховання дванадцятьох військових, пам’ять яких увіковічнили меморіальною таблицею.

–         Микулинецький цвинтар – місце унікальне і в Тернополі, і, можливо, в Україні загалом, – говорить ініціатор і організатор Благодійної ініціативи «Героїка» Павло Подобєд. – Своєрідний соборницький пантеон, позаяк на нашій меморіальній дошці є імена хлопців і дівчат з Києва, Полтавщини, Одещини, Вінниччини. Є з Вітебська старшина і навіть з Латвії – Іван Мельдер. Цей чоловік був кандидатом в старшини Армії УНР, лицарем Залізного хреста (найвища нагорода в Армії УНР). Те, що він похований у Тернополі, – абсолютно унікальний випадок.

Встановлення меморіальної дошки воякам УНР, що загинули на Тернопіллі, – друга спроба Благодійної Ініціативи «Героїка» відновити історичну справедливість на Тернопільщині. 21 серпня 2012 р. у Зборові на подвір’ї музею «Зборівська битва» з ініціативи «Героїки» з’явився пам’ятний знак «Борцям за волю України». У планах – відкриття в обласному музеї політв’язнів і репресованих експозиційного залу, присвяченого національно-визвольним змаганням українців 1917-1921 рр.

Відкриття меморіальної дошки на Микулинецькому цвинтарі у Тернополі – 20-й проект Благодійної ініціативи «Героїка». За 2,5 роки існування в активі громадської організації встановлення пам’ятних знаків в Івано-Франківській, Київській, Рівненській, Черкаській, Херсонській та Хмельницькій областях. Цьому передувала робота в архівах, експедиціях, отримання дозвільних документів. Тернопіль Павло Подобєд називає містом, де працювати найпростіше, адже, скажімо, на Черкащині місцева влада вже двічі забороняла увіковічення пам’яті героїв визвольних змагань. До виготовлення меморіальної дошки, яка з’явиться на брамі Микулинецького кладовища, спричинилася будівельна компанія «Тернопіль Престижбуд».

Новини Тернополя “Погляд”

Коментарі вимкнені.