Як тернопільська влада відбирає пільги в учасників АТО
Поки на Сході точиться неофіційна війна з бойовиками-сепаратистами та російськими найманцями, місцеві та столичні чиновники з трибун заявляють про свою безпосередню допомогу Українській армії.
Як би сильно не хотілося повірити гучним заявам політиків, які особливо активізувалися у передвиборчий період, факти свідчать про інакше.
Через тиждень пільги забрали
Рішення про звільнення сімей учасників АТО від сплати компослуг депутати прийняли на сесії міськради ще 20 серпня. На офіційному сайті органу самоврядування з’явилася інформація про те, що “право на звільнення від сплати надається учасникам АТО та членам їхніх сімей за місцем реєстрації у Тернополі (незалежно від кількості осіб та загальної площі житла), членам сімей, якщо учасник АТО не зареєстрований у Тернополі, та членам сімей загиблих під час участі в АТО за місцем реєстрації, за умови надання пакету необхідних документів”. Як би пан Надал не акцентував увагу на тому, що Тернопіль у цьому питанні оригінальний, насправді це далеко не так. Адже ще 31 липня Львівська міськрада затвердила комплексну програму підтримки учасників АТО та членів їхніх сімей. Якщо на початок вересня, тобто за місяць, наші сусіди звільнили від сплати компослуг 400 осіб (принамні, така цифра звучала у пресі – прим. авт.), то у нас спромоглися дати “добро” на компенсацію тільки 63 тернополянам. Звернень набагато більше, просто заявники отримують відмови.
Пані Людмила (прізвище редакції відоме – прим. авт.) розповіла, що рішенням комісії при міськраді від 5 вересня її сім’ю звільнили від сплати компослуг. Та уже через тиждень жінка отримала рішення про припинення надання пільг. Відмову обгрунтували просто: “У витязі з наказу, виданого Тернопільським військовим комісаріатом не вказано, що ви є учасником АТО”.
“Писала панянка на колінцях”
– Чоловік у складі батальйону територіальної оборони “Збруч” нині виконує завдання із захисту суверенітету держави у Херсонській області, – каже співрозмовниця. – Виходить, він не є учасником АТО. Хоча географічні межі зони АТО чітко не визначені Кабміном. Дії міської влади дивують: вони спочатку приймають рішення, потім його скасовують. Вочевидь, самі не зрозуміли, яке рішення прийняли, кого саме мають стосуватися ті пільги. Прикро, що навіть у такий складний для країни час наші посадовці не втілюють свої гучні лозунги в життя.
“Понтів більше, ніж реальної помочі”, – саме так відгукується про ініціативу місцевих чиновників тернополянка Наталія Гресько-Старовська. Її чоловік уже кілька місяців поспіль бере участь у бойових діях на Сході країни.
– Коли я звернулася в управління соцполітики, аби оформити пільгу, усе вийшло не так, як казали, – пише Наталя на своїй сторінці у Facebook. – Виявляється, пільга поширюється лише на оплату води та квартплату. А якщо вас обслуговує приватний жек, платити все одно доведеться. Що стосується документів, то ледве вмовила, щоб у мене їх прийняли. Мене ж відразу попередили, що мої старання зазнають фіаско. Річ у тім, що пільгу я оформляла на батька – бійця АТО. Він є власником квартири у Тернополі, але тут не зареєстрований. Хоча в положенні чітко вказано: якщо військовий або його родичі, які оформляють пільгу, є власниками двох квартир, то пільга поширюється лише на одну (за бажанням власника). Але як можна бути зареєстрованим одразу у двох квартирах, якщо мені відмовили саме через відсутність реєстрації у цьому помешканні?!
За словами жінки, ні для кого не секрет, що військових, їхніх рідних (дружину та неповнолітніх дітей) зазвичай реєструють у військовій частині, де чоловік проходить службу. Тому вони не можуть бути зареєстровані в іншому помешканні.
– У мене склалося враження, що проект рішення поспіхом складала на колінці якась панянка, яка має дві квартири і в той момент думала, як би вона могла отримати таку пільгу, – продовжує жінка.
За світло і газ мають платити всі
Як пояснив в. о. начальника управління соцполітики міськради Володимир Сулима, для звільнення від сплати компослуг важливо не те, хто є власником квартири, а хто в ній зареєстрований. Тобто якщо, як у випадку Наталії Гресько-Старовської, батько учасника АТО є власником помешкання, але він не зареєстрований у ньому, то не може отримати цієї пільги. От така цікава норма, визначена міською владою. Є ще один нюанс. Пан Сулима наголошує, що скористатися цим видом допомоги можуть тільки дружина, неповнолітні діти, батько та мати особи, яка бере участь в АТО. На інших членів родини, зареєстрованих у помешканні, компослуги нараховуватимуть у повному обсязі. Навіть учасників АТО не звільняють від сплати використаної електроенергії та газу.
– При поданні документів обов’язково має бути довідка з військової частини про те, що певна особа перебуває у зоні проведення АТО, – акцентує посадовець. – Є багато звернень від родичів тих військових, які перебувають поза визначеною зоною. Тому їм відмовили у наданні пільги. Ті сім’ї, які отримали відповідну компенсацію, звільняють від сплати вартості компослуг на період з 1 вересня до 31 грудня 2014 року.
Чимало підводних каменів можна знайти і в “Порядку надання статусу учасника бойових дій”. 20 серпня поточного року Кабмін затвердив це положення. Але, як виявляється, довести, що ти перебував у зоні проведення АТО, непросто.
Тернополянка Мар’яна (прізвище редакції відоме – прим. ред.) розповіла, що її чоловік – кадровий військовий. Він отримав вогнепальне поранення в бою. Однак у шпиталі, де він проходив лікування та реабілітацію, у медвисновку написали: “отримав поранення під час проходження служби”.
– Хитро завуалювали норми закону, – каже вона. – Просто не виплачують коштів, які мали б дати…
Дружина військовослужбовця, який дивом вижив після обстрілів під Зеленопіллям, Інна (ім’я змінене з етичних міркувань – прим. ред.) каже, що “вибити” у держави статус учасника бойових дій чи підтвердження того, що чоловік брав участь в АТО, дуже складно.
Футболять від одних до інших
– Чоловік переніс понад 30 операцій, він увесь побитий – із ніг до голови, – каже вона. – Стільки операцій, знеболювальних, наркозів він пережив, що організм просто знесилений! І ось у такому стані ми маємо боротися ще й із бюрократією.
За словами пані Інни, аби отримати довідку про травму, де чітко вказано, що чоловік отримав ушкодження саме в бою, вона витратила два місяці.
– Військова частина футболила мене у шпиталь, а там – у військову частину, – додає жінка. – Потім проводили службове розслідування…
Наразі статус учасника бойових дій оформили тільки два військовослужбовці – працівники військкоматів області. В. о. військового комісара обласного військового комісаріату Володимир Катинський розповідає, що 20 серпня цього року Кабмін затвердив “Порядок надання статусу учасникам бойових дій, які брали безпосередню участь в АТО, зебезпеченні її проведення”. Детальний перелік осіб, які можуть претендувати на це, дивіться в інфографіці.
– Підставою для надання особам статусу є документи про безпосереднє залучення до виконання завдань АТО у районах її проведення, – каже Володимир Катинській. – На основі витягів із наказів, директив, розпоряджень про відрядження, у військових частинах дають довідки встановленого зразка. Рішення про надання статусу приймає міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учаниками бойових дій. Утворює її Державна служба у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції.
Командири військових частин та підрозділів повинні у місячний термін після завершення особами виконання завдань АТО подати на розгляд комісій, де працює чи служить особа, документи, які є підставою для присвоєння статусу. Міжвідомча комісія, розглянувши документи, приймає рішення. Якщо командир не подав до комісії необхідних матеріалів, то, за словами пана Катинського, особа може самостійно це зробити. Але при цьому вона повинна мати документальне підтвердження свого перебування у зоні АТО.
До слова, у Положенні нічого не написано про тих осіб, які входять до складу добровольчих батальйонів. Багато з них не підпорядковуються ні Міноборони, ні МВС. Тому, якщо бійця не призвали під час мобілізації і він не має передбаченого законом підтвердження своєї участі в АТО, статус учасника бойових дій він навряд чи отримає. Виходить, що безпосередня участь в бойових діях на Сході так і залишається добровільною ініціативою.
Коментар експерта
Євгеній ПОКОПЦЕВ (33 р.), юрист:
– Географічні межі зони проведення АТО наразі чітко не визначені Кабміном. Тому говорити про те, що хтось конкретно може отримати статус учасника бойових дій, ще рано. До того ж немає чітко визначеної процедури його отримання. У Положенні йдеться про міжвідомчу комісію. Але поки що її діяльність визначена лише на папері. Мені це нагадує закон про люстрацію. Його затвердили, але питання – хто має керувати процесом, яким має бути механізм втілення ініціативи в реальність – так і залишається відкритим. Немає юридичної адреси тієї міжвідомчої комісії, до якої може звернутися будь-який учасник АТО.
Окрема розмова про добровольчі батальйони. Виходячи з норм закону, які нині діють у країні, більшості з них легше “приписатися” на одному із підприємств Луганської чи Донецької області та отримати статус учасника як особа, яка брала участь у забезпеченні проведення АТО, ніж добитися визнання своєї участі у бойових діях. Адже офіційних наказів про своє відрядження в зону АТО такі бійці зазвичай не мають.
Варто зазначити, що на сайті “20 хвилин” під статтею після її публікації з’явився коментар одного з депутатів Тернопільської ради Сороколіта Івана наступного змісту:
Частина критики – об’єктивна. Дійсно, є недопрацювання затвердженому міською радою “Положенні”. Щиро співчуваю дружинам/батькам хлопців-чоловіків, котрі на своїй шкірі переживають усі “принади” часто абсурдної бюрократії. А коли це ще накладається на повну байдужість, а інколи і хамство, з боку конкретного маленького чиновника, для котрого ніякої війни немає, то…. емоції переповнюють і дійсно з’являється відчуття, що ніякої “Революції гідності” не було!
Справедливості ради, такі ремарки:
1) певні процедурно-нормативні недопрацювання є і у Львові (там також вимагається довідка саме з формулюванням “учасника АТО”, котру в багатьох випадках непросто одержати так як “зона АТО” чітко не окреслена і т.д.), котрі кілька депутатів міської ради зараз намаються усунути;
2) у Львові пільгу надають виключно на квартплату (оплата ЖЕКу), а у Тернополі ще на воду і централізоване опалення.
зато бійці міфічного свободівського батальону січ в якому кайда головко і стаюра точно дістануть пільги без жодних проблем вони ж бідні і ризикують житям(ГЕРОЇ) ПОДИВІТЬСЯ НА БІГМОРДИ ПО тЕРНОПОЛЮ І КОШТИ ЇМ НЕ ЖАЛКО!ЛЮСТРАЦІЯ!
Дістала продажна та брехлива ВО “Свобода” зі своїми популіськими лозунгами,законами та міроприємствами.Загроза непроходження до парламенту спонукала їх в терміновому порядку створювати так званий батальон у складі аж! :)-ти чоловік,яких направили до звільненого Слов’янська де вони займаються патрулюванням вулиць і участі у бойвоих діях не приймають.
Рейтинги цієї псевдопатріотичної партіїї катастрофічно впали і за декілька тижнів до виборів піар для ВО “Свобода” набирає обертів.В цьому йому дуже допомагає “5 канал” Порошенка.Документальні фільми про волонтерську допомогу І.Мірошниченка блокпостам (правда за рахунок держави – скромно замовчується),та бескінечні інтерв’ю з Тягнибоком про те,як вони весь час боролись з режимом Януковича.
Закон України “Про очищення влади” (люстрацію) теж є популіським.В ньому не визначений орган,що буде керувати діяльністю люстраційних комітетів.Та й про самі люстраціні органи росписано туманно.Зате – це дуже гарний привід кричати на всю країну про свою патріотичність.
Займатись єкономікою вони не вміють та не хочуть.За винятком поділу земель,бюджетних коштів,та проєктів де вони можуть погріти рученята і набити кишені народними грошима.
Люди! Не ступайте знову на ті самі граблі,бо потім прийдеться бідкатись,що вибрали негідників.Цікавтесь трохи своїми кандидатами у ВРУ. Інформаціі в інтернені повно.Все- таки це ж за ваші гроші вони потім до кінця життя не матимуть проблем ні з роботою,ні з пенсійним чи матеріальним забезпеченням.