Знову конфліктна ситуація. І знову в Петрикові Тернопільського району
Одні будують, другим заважає, треті розшукують винних, а четверті стоять осторонь та чекають на результат. До редакції газети «Хата» звернувся пенсіонер, вчитель історії у Тернопільській ЗОШ №6 Олег Тарнорута із проханням приїхати, подивитись та з’ясувати чи законне будівництво його сусіда Юрія Примхи на вул. А. Шептицького. Олег Петрович переконаний, що господар не має відповідних документів на будівництво триповерхового будинку з мансардою.
Їдемо… Ще здалеку помічаємо, як майорить сучасна новобудова, яка вирізняється з-поміж сільських будиночків своїми чималими параметрами. Олег Петрович радісно зустрічає нас з надією в очах, що ми хоча б якось допоможемо. Він щиро розповідає та по-господарськи демонструє будівництво. «Я нікого не звинувачую. Просто хочу зрозуміти, чи це будівництво законне, чи ні. Хочу віднайти правду. Уже півроку намагаюся все з’ясувати, а мені й досі жодні компетентні органи відповіді ще не дали», – ділиться наболілим Олег Тарнорута.
Він ще у жовтні 2018 року від свого імені заніс заяву до управління державної обласної архітектурно-будівельної інспекції в Тернопільській області. До речі, зібрав 80 підписів мешканців села, які також проти такого будівництва. «В інспекції мені показали документи на будівництво двоповерхового будинку із мансардою. Отже, про третій поверх вони й не підозрювали», – запевняє Олег Петрович.
Як розповів пан Олег, помешкання збудували протягом року. Спочатку там був зроблений дах у готичному стилі. «То страхіття. Знаєте, є закон, а є суто візуальне бачення. Нікому ця будова не припала до душі, – каже Олег Тарнорута. – Після нашої заяви, щоб уникнути штрафу приблизно у розмірі 300 тис. грн, Юрій Примха розібрав покриття та пообіцяв зробити рівний дах. Натомість він добудував мансарду. За висотою вийшло те саме, що було».
Олег Петрович був змушений подати заяву знову. Для того, щоб інспекція змогла перевірити власника маєтку, потрібна була його присутність. Уся документація офіційно оформлена на Марію Примху – дружину Юрія. Однак її так і ніхто ніколи не бачив. «Я – історик, тому можу розповісти про Хмельницького та Мазепу, але у всіх цих документаційних справах, звісно, профан. Думаю, що це буде звичайний гуртожиток, де житиме шість-вісім сімей. Юрій Примха вичікує момент, адже коли він вже продасть квартири, то ми не зможемо мати до нього жодних претензій», – підсумовує вчитель історії.
Разом з Олегом Петровичем їдемо до голови Петриківської сільської ради Володимира Короля, який розповів, що двічі звертався до управління державної обласної архітектурно-будівельної інспекції в Тернопільській області, де пояснюють, що для з’ясування правди потрібна власниця будинку. «Зараз ми звернулися до правоохоронних органів, які мають прийняти дії щодо того, щоб у примусовому порядку провести інспекцію, – розповідає Володимир Михайлович. – Нещодавно ми також скликали будівельну та земельну комісію. Разом із Юрієм Примхою їздили на будову та намагалися дійти згоди. Але він так і не надав жодних документів».
Голова дає номер мобільного Юрія Примхи та й ми телефонуємо. Молодий чоловік впевнено відповідає, що всі необхідні документи в нього є. «Мій будинок (офіційно це два приміщення зі суміжною стіною) уже зданий, прийнятий в експлуатацію та зареєстрований!» – переконливо повідомляє Юрій Примха. Він розповів також, що частину помешкання вже й встиг продати. «Ви подивіться на інші новобудови у Петрикові, є не один будинок на три-чотири поверхи. Ніхто нічого не забороняє! Та й щодо відстані, то колись потрібно було відступати три метри від межі, а тепер дозволено лише один. То ж нічого не порушено!» – виправдовується пан Юрій.
То ж їдемо далі… в управління державної архітектурно-будівельної інспекції в Тернопільській області. Хочемо таки з’ясувати на скільки поверхів, згідно з законом, має бути той будинок і чи порушені норми будівництва? Без попереднього запису потрапляємо на зустріч з начальником Романом Медведем. «Інспекція – це орган, який контролює будівництво та видає документи на початок та на готовність будівництва. У нас є відповідні документи щодо цього об’єкта: повідомлення про початок будівництва двох будинків із суміжною стіною й мансардою та дві декларації про готовність. Про третій поверх немає жодної інформації. Чи отримано вже право власності? Це не наша компетенція, то ж не знаємо», – поінформував Роман Тарасович.
Посадовець розповів, що більше як рік тому Марія Примха подала два повідомлення про будівництво двох зблокованих будинків (до речі, тепер це можна зробити навіть через інтернет, якщо є електронний підпис). Законом передбачено, якщо людина будує собі індивідуальний будинок, то це максимально просто: потрібно прийти до нас і взяти будівельний паспорт (це спрощений варіант містобудівних умов та проекту), за яким можна побудувати будинок на два поверхи й мансарду та господарські споруди, але не хмарочос… Наприкінці вересня 2018 року, згідно з декларацією, вона здала їх в експлуатацію. Жодних перевірок законом не передбачено, щоб не було тиску чи хабарництва. Після цього вона могла оформити і право власності, але лише з площею 270, 4 м² та на 2 поверхи й мансарду, які зазначені у декларації. Посадовець також пояснив, що для того, щоб побудувати будинок більше, ніж на два поверхи, законом передбачено довший шлях: містобудівні умови та обмеження, проектна документація, відповідний дозвіл на будівництво, сертифікат на готовність цього будівництва і тільки тоді право власності.
Роман Медвідь повідомив про те, що їхній інспектор уже виїжджав на місце будівництва, де був присутній сільський голова та поліція, але перевірки не вдалося здійснити, бо не була присутня власниця. «Ми надіслали лист в поліцію, щоб примусово привели Марію Примху або ж уповноважену особу. Згідно з законом, ми нічого більше не можемо зробити», – пояснив посадовець.
Далі, щоб з’ясувати правду, потрібно звернутися до реєстраційної служби та дізнатися, що стало підставою оформлення права власності. Звісно, у вільному доступі цієї інформації немає. Отже, Олегу Петровичу залишається лише взяти адвоката, який коштує чималих грошей, та шукати правду у суді…
Наталя Драган-Іванець
Джерело: сайт Хата
Коментарі вимкнені.