Верховній Раді невигідно обговорення ситуації на Сході. Аналогічно «зливався» Крим

«Бачу два важливих закони: про створення народного ополчення (на основі аналогічних законів інших країн) та про неприпустимість зриву позачергових виборів Президента в умовах військового стану», — прокоментував учора зранку депутат Олександр Бригинець порядок денний. Його колега по Раді Олесь Доній не знайшов натомість i двох позитивних моментів. «Порядок денний сьогодні складений, начебто на Сході нема російської агресії, законопроекти в більшості відірвані від ситуації. ВР втягують у звичайну буденну рутину. А треба було б заслухати силовиків і визначити, що робити далі… Таке враження, що керівництву ВР невигідно обговорення ситуації на Сході. Нагадаю, що аналогічно «зливався» Крим… Як допомогти Сходу, якщо Верховна Рада самоусувається?» — нарікав він.

Забігаючи наперед, зазначимо, що ідею Донія заслухати силовиків взято до уваги. Сьогодні відбудеться спеціальне «силове» засідання Ради, яке проходитиме, до того ж, у закритому режимі. Але вчора кулуари розчаровано гули: «Схід «зливають» та «Рада нічого не робить». Те саме казала й вулиця, тож єдиним, що справді поліпшило усім настрій, було позбавлення мандату «регіонала» Вадима Колесніченка. В одіозного парламентарiя забрали повноваження 241 голосом «за». Тепер автор сумнозвісних «диктаторських законів» від 16 січня, які призвели до кровопролиття, може віддатися заповітній мрії і пасти кіз. Десь, скажімо, у Криму…

До слова: у той час, коли у Колесніченка забирали мандат (а за це проголосували й четверо «регіоналів»), ще дев’ятеро колишніх парламентаріїв, а нині — представників виконавчої влади — продовжували сидіти на двох стільцях. Рух «Чесно» зібрав досьє на злісних сумісників. В їх числі знаходяться перший віце-прем’єр Віталій Ярема, два чиновники президентської адміністрації — Сергій Пашинський (голова АП) та Андрій Сенченко (заступник), а також шестеро «губернаторів»: Ірина Сех, Володимир Шульга, Валерій Лунченко, Роман Ванзуряк, Юрій Одарченко та Володимир Бондаренко. Таке очевидне порушення законодавства з боку нової влади хоч і не залишається непоміченим, а проте не надто актуалізується громадськістю. Все-таки увага останньої більше прикута до депутатів-сепаратистів, котрі працюють на розкол країни. Змусити останніх піти у добровільну відставку поки що не вдається.

Але повертаючись до війни. Зрозуміло, що засідання ВР розпочалося з обговорення антитерористичної операції, яка триває на Донеччині. «Вона буде проводитись поетапно, відповідально і виважено. Бо її мета — захистити громадян України», — заявив в.о. Президента Олександр Турчинов. Обстановку на Донбасі він окреслив як «колосальну небезпеку», бо, «крім російського спецназу, крім терористів, на Донбасі є сотні тисяч обдурених російською пропагандою громадян України. А поруч iз ними — сотні тисяч ні в чому не винних українців», — зазначив він. «Саме тому проводити будь-які антитерористичні заходи треба максимально виважено і відповідально. Їхня мета — захист людей», — додав Турчинов.

Також вiн просив припинити пікетування парламенту на кшталт того, яке напередодні ввечері мало не вилилось у штурм ВР. «Я звертаюсь до тих, хто хоче проявити героїзм. Ми оновлюємо підрозділи МВС на Сході. Ідіть працювати в міліцію і добровольцями в Національну гвардію, в армію. А бити вікна Верховної Ради — це не героїзм». До речі, тільки там — у міліції, армії чи у Нацгвардії — роздаватимуть зброю, цивільне населення її не отримає. «Коли ми відкриємо вільний доступ до зброї — це означатиме, що вільний доступ отримають і сепаратисти. Ми не допустимо громадянської війни», — підсумував в.о. Президета.

Відтак Рада ухвалила закон про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України. Це було вже друге читання законопроекту, яке зібрало 228 голосів «за». Ним укотре підкреслено, що Крим є окупованою територією, а Росія визнається окупантом та несе відповідальність за порушення прав і свобод українських громадян на території Криму. Крім того, законом декларується право українців на вільне пересування всією територією України, в тому числі й Кримом. В законі мовиться й про те, що українська сторона не визнає методів РФ щодо примушування населення Криму до зміни громадянства. Всі українські громадяни півострова зберігають за собою право на отримання пенсій та допомоги з безробіття за умови, що одержувачі відмовились від таких виплат iз боку РФ.

Тим часом значно менше пощастило іншому важливому закону, який також розглядали у вівторок у другому читанні. Йдеться про багатостраждальне запровадження двотурових виборів мерів великих міст. Благополучно пройшовши горнило першого читання, законопроект застряг на другому. Вчора нову норму підтримали лише 194 парламентарiя.

Україна молода

Коментарі вимкнені.