За що в Україні покарали найтитулованіших спортсменів?

Нещодавно президент країни підписав указ, згідно з яким президентських стипендій не побачить низка найкращих спортсменів України

Про заборгованість і невиплату президентських стипендій чемпіони та призери світу розповідали Еспресо.TV не раз. Так, на це нарікав борець Жан Беленюк, який минулого року був бронзовим призером чемпіонату світу. Ту саму історію розповідали і гімнасти – чемпіон світу-2014 Олег Верняєв та віце-чемпіон світу-2014 Ігор Радівілов.

І ось отримали відповідь. Стипендії за ці здобутки вони, а також низка інших провідних атлетів, не побачать.

Відповідно до указу президента України № 599/2015 президентські стипендії не отримає низка титулованих наших спортсменів, які стали чемпіонами і призерами чемпіонатів світу в 2014 році.

Зокрема, стипендію не призначили чемпіонам світу-2014 борчині Юлії Ткач та гімнасту Олегу Верняєву, віце-чемпіону світу-2014 з гімнастики Ігорю Радівілову, бронзовим призерам чемпіону світу-2014 борцю-класику Жану Беленюку та шпажистці Яні Шемякіній.

Реакція спортсменів була швидкою і різкою. У соцмережі вони відверто обурювалися, не розуміючи, як можна так забути, наплювати і “кинути” їх на чесно зароблені гроші?

На жаль, в Україні все можливе. Навіть найганебніші і найбрутальніші речі.

Війна стала зручною відмазкою і поясненням, чому державна казна не може виділяти гроші на спорт. А з іншого боку, ще високо патетичні заяви про патріотизм. Мовляв, справжні патріоти не змінюють громадянство, і не все в житті вимірюється грошима.

Смішно, що влада це каже найкращим атлетам України  і всього світу, якими вони є. Патріотизм треба проявляти тим, хто розпоряджається державними коштами, які часто загадково осідають по чиїхось кишенях, у той час коли в країні війна. От з корупціонерами і поговорили б на цю тему. Причому мова не лише про вищі ешелони влади – на місцях обласні бюджети так само розтягують, надихаючись прикладом верхівки.

Гірко, що влада так чинить з найкращими своїми громадянами. Навіщо відбирати ЗАРОБЛЕНЕ? Ви ж і самі знаєте, які смішні зарплати платите своїм чемпіонам, – пару тисяч гривень. А в інших країнах – понад 3 тис. євро. І ці преміальні – єдина відчутна складова заробітків наших чемпіонів. І ви це відбираєте? Ці преміальні і так вже знецінилися за рік через падіння гривні.

Радник міністра молоді та спорту Павло Булгак, заспокоюючи збунтованих чемпіонів і прояснюючи ситуацію, каже, це не обов’язок президента автоматично призначати стипендії – “це його право підтримати матеріально талановитих олімпійців”. А ще каже, стипендій взагалі б могло не бути, зважаючи на складну ситуацію в країні. Стандартна причина.

Але послухайте, як вам  – президенту, який призначає стипендії, і Міністерству спорту, яке репрезентує спортсменів перед владою, спала на думку така ідея – обідрати найкращих спортсменів? Та невже ви з ними не спілкуєтеся, не читаєте їхніх висловлювань у ЗМІ і не знаєте їхніх настроїв? Хіба це секрет, що Беленюк, Верняєв, Радівілов та інші змінять громадянство після Олімпіади-2016? Вони молоді, і дворічним карантином їх не злякати. Дай Боже без травм, і вони ще стануть чемпіонами світу та Олімпіади під іншими прапорами.

Якщо вже немає грошей в бюджеті на спорт, то перерозподіліть їх розумніше. Не профінансуйте якісь збори чи змагання з тих видів спорту, які не приносять Україні всесвітню славу. Є першочергові і надважливі статті витрат. Ну як можна жертвувати чемпіонами чи економити на них? Як так можна елементарно не поважати їх?

У світі є практика, коли країна взагалі фінансує тільки ті дисципліни, які приносять їй медалі на міжнародній арені. Тоді чемпіони не втікають з неї, бо мають все, щоб жити на Батьківщині. От і весь патріотизм.

Невже не можна було передивитися фінансування всіх видів спорту і знайти гроші для спортивного квіту нації? Не так вже й багато в нас чемпіонів… Просто треба було добряче подумати, потрудитися, щоб знайти оптимальне рішення. І оскільки за спорт відповідає Ігор Жданов, то він першим мав би апелювати до Порошенка, навести залізні аргументи і домовитися про економію на інших спортивних статтях.

Влада сама себе зганьбила таким вчинком і жене наших найкращих спортсменів геть, за межі України – у чужі збірні. Може, хтось ще вагався з рішенням, але після такої “подачі” точно всі сумніви як рукою зняло.

Прощавайте, наші найкращі в світі чемпіони! Сірим, похмурим і невеселим стане без вас український спорт.

А після масового відтоку чемпіонських талантів влада кричатиме з усіх сил, які не патріоти розвелися в лавах збірної. Тільки от справді зрадницькими є якраз дії нинішніх можновладців, які так браво “кинули” чемпіонів.

P.S. Цих “обідраних” чемпіонів президент згадав в іншому своєму указі – пропризначення стипендій за успіхи 2015-го. Відзначимо, що Верняєв, Радівілов, Шемякіна, Ткач та Беленюк відзначаються стабільністю і щороку виграють медалі на чемпіонатах світу і Європи. “Покарали” найтитулованіших. Так хто захоче після такого вигравати за Україну?

ІРИНА ГОЛІНЬКО

Коментарі вимкнені.