За 17 років у Тернополі вперше місяцями не розмитнюють товари для хворих
Діти, хворі, соцнезахищені з Ланівців майже півроку чекають на допомогу з Нідерандів. А вкрай необхідні товари чекають на митниці через бюрократію.
Лановецька районна організація Червоного Христа ось уже понад п’ять місяців чекає розмитнення гуманітарної допомоги, яку надіслали благодійники з Нідерландів. Украй потрібні товари очікують діти в садочках і школах, хворі – в лікарнях, соціально незахищені – у спеціалізованих центрах. А все через бюрократичну волокиту чиновників Міністерства соціальної політики.
За словами голови райорганізації Червоного Хреста Лариси Мисюк, за 17 років її роботи таких проблем, як цього року, ще не було.
– Щороку ми отримували по 5-6 вантажівок гуманітарної допомоги. Спершу – з Німеччини, а віднедавна – з Нідерландів. І проблем майже не було. Кожного року аналогічні вантажі приходять до нас і за 2-3 місяці всі дозволи на видачу ми отримуємо, але щоб п’ять(!) місяців, такого ще не було, і не відомо, коли і як вирішиться це питання, – бідкається Лариса Мисюк.
Ще 28 травня до Ланівців надійшла гуманітарна допомога з Нідерландів вагою 10 тонн – ліжка для районної лікарні, медичне обладнання, меблі для дитячих садків та шкіл, речі для малозабезпечених громадян. Але донині ці речі не можуть отримати у Лановецькій районній організації Товариства Червоного Хреста, клінічній центральній районній лікарні, дитсадку «Берізка» (м. Ланівці), Лановецькому територіальному центрі соціального обслуговування, Вишгородецькій ЗОШ.
Чому виникла проблема з розмитненням гуманітарної допомоги? 1 лютого ц.р. Президент України Віктор Янукович підписав указ, згідно з яким контроль над отриманням і розподілом гуманітарної допомоги передається Міністерству соціальної політики. Якщо раніше для отримання дозволів на ввезення та розмитнення гуманітарних вантажів треба було подати документи на розгляд комісії з гуманітарної допомоги при облдержадміністрації, яка раз у два тижні відправляла папери до Києва, то тепер всі документи розглядає лише міністерство. І робить це дуже довго. Хоча в одному з інтерв’ю Міністр соцполітики Наталія Королевська зазначила, що звернення про визначення категорії вантажу розглядається не більше 10 днів. Та насправді це не так. Через місяць по прибуттю гуманітарного вантажу на Тернопільщину було отримано дозвіл-визнання комісії в Тернопільській обласній адміністрації. Згодом почалися «коломийки» у Міністерстві соціальної політики.
– З Мінсоцполітики ми отримали запит з вимогою надати додатково документи про те, кому призначений цей вантаж. 2 серпня наша організація передала всі потрібні документи з переліком адрес установ та осіб, яким адресована гуманітарна допомога. І досі ми не можемо отримати цього вантажу. Він і зараз перебуває під контролем Тернопільської митниці, і на сьогоднішній день відсутній дозвіл на його видачу від комісії по роботі з гуманітарним вантажем Міністерства соціальної політики. На всі наші запити в Міністерстві соцполітики відповідають, що документи внесено до проекту наказу Мінсоцполітики «Про визнання вантажів гуманітарною допомогою» і направлено на погодження до центральних органів виконавчої влади та Нацбанку. Де конкретно і хто за них відповідає – не відомо, – зазначила Лариса Мисюк.
Ситуація ускладнилася тим, що 28 жовтня минув кінцевий термін розмитнення.
– На сьогодні гуманітарний вантаж митниця переписала на себе, хоча він і далі зберігається на складах лановецького Червоного Хреста. Так може тривати до 10 днів. За цей час маємо завершити процедуру розмитнення, бо в іншому випадку на 11 день за кожну добу на митниці потрібно сплачувати штраф у розмірі 1000 грн. Наша благодійна організація, звичайно, таких коштів не має, – зауважила пані Мисюк.
А між тим, доки численні відомства оформляють дозволи на ввезення, а громадським організаціям виставляють рахунки за зберігання речей на митниці, зарубіжні благодійники зупиняють ввезення гуманітарних вантажів в Україну і перенаправляють їх до Польщі та країн Східної Європи…
Коментарі вимкнені.