Неймовірний костел на Гусятинщині, що руйнується (фото)

Покинутий костел Зачаття Пресвятої Діви Марії в Личківцях на Гусятинщині вражає. Щойно наближаєшся до нього, відчуваєш його велич — височіє на горбку та заманює.

Потім підходиш ближче та розглядаєш деталі — перехняблені двері на великому металевому засуві, ніші для фігур, металевий хрест на щипці, ліпнина над вхідним порталом — DOM (Господу найкращому величнішому) та IHS (Ісус cпаситель людства) і дата спорудження (чи реставрації).

Всередині — залишки даху та буйна рослинність, колони та арочні перекриття. Є сходи, якими можна піднятись вгору (окремі хвилюючі спогади про дерев’яні сходинки й вузький хід, де ти з боків затиснений стінами, але бачиш над головою світло, і це тішить). Згори здається, що ти всередині величезного корабля, чиї трюми — це дуже занедбані сади, а над головою небо, хоча, можливо, й море — темно-синє, рухливе.

 

Якщо зайти зі сторони захристя, то в ніс вдарить сильний запах і захочеться якнайшвидше покинути приміщення. Тут у радянські часи зберігали дуст, а він розкладається дуже довго, тож і по сплину літ його дух відчувається майже фізично. Проте можна швидко перебігтись і зайти в центральне приміщення храму. Там просто неба стає легше дихати. Звідти є нагода розглянути деталі колонади з іншого боку. Власне, це розглядання було найекстремальнішою частиною тутешнього візиту, бо треба було минути майже непрохідну суміш залишків покрівлі, дерев і кущів. Балки  струхнявілі, багато з них було оздоблено гвіздками, тож перспектива втратити рівновагу не тішила.

Все ж Личківці не про ось таке не надто відповідальне фотографування. Вони про величезну та неймовірно красиву споруду. Про костел, до якого тепер можна торкнутись лише як до руїни, а його минуле відчувається буквально фізично. Личківецький костел стоїть величезною пусткою. Він повільний мандрівець у часі, що зберігає деталі старого світу й світу модерного.

Що ж до історії, то костел — кревний нащадок тутешнього замку. Коли останній почав руйнуватись на початку ХVIII століття, дідичі Личківців — подружжя Анджея Францішека та Алоїзи Катаржини з Дружбацьких-Кравецьких почали будувати на його території костел, використовували для цього каміння твердині. Спорудили святиню, за одними даними, в 1706-1708 роках, за іншими — в 1728 році (тому й не зрозуміло — дата зведення чи реставрації вказана над вхідним порталом). Костел закрили з приходом радянської влади, яка зробила тут склад хімікатів. Останні дуже пошкодили будівлю. На початку двотисячних дах завалився…

Анна Золотнюк.

Фото авторки.

Коментарі вимкнені.