Голови Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської облрад цинічно втручаються не у свої справи

Зовсім несподівано у таке, здавалося б, внутрішнє міське вінницьке питання, як встановлення пам’ятників, втрутились голови трьох (навіть не сусідніх) облрад.

Голови Львівської, Тернопільської, Івано-Франківської облрад на офіційному сайті партії “Свобода” 12 квітня оприлюднили заяву, у якій вимагають встановити пам’ятник Тарасу Шевченку у Вінниці на площі Театральній.
Олексій Кайда, Олег Панькевич, Олександр Сич – голови відповідно Тернопільської, Львівської, Івано-Франківської обласних рад, члени партії “Свобода”, написали, що вимагають від Президента України, Кабінету Міністрів, Верховної Ради, Генеральної прокуратури цитуємо: “…дати належну правову і моральну оцінку українофобським і провокаційним діям вінницької міської влади на чолі із В.Гройсманом, які не тільки загальмували процес спорудження пам’ятника у Вінниці на невизначений час, а й створюють умови для громадянського і міжнаціонального протистояння, розпалюють міжнаціональну ворожнечу, що може мати наслідком неконтрольований розвиток подій…”.

Заява ця, скажімо чемно, доволі дивна. Адже якби Вінницька облРада стала вирішувати, який пам’ятник повинен стояти у центрі Львова, всі це сприйняли б, як абсурд.

Заява, розміщена на сайті, не була підписана. Тому виникло питання: а чи знають взагалі голови облрад, що у мережі від їх імені з’явився такий документ? “Місто” зателефонувало першому названому голові – Олексію Кайді з Тернополя. У прес-службі облради сказали, що керівник перебуває за кордоном, а політичні питання, такі як заяви, мають коментувати у партії “Свобода”. У тернопільській “Свободі” нас теж перенаправили до столичного керівника прес-служби ВО “Свободи” Юрка Сиротюка. Той прокоментував заяву її за усіх трьох голів.

– Заява була викликана зверненням Всесвітнього конгресу українців, наші голови облрад вирішили відгукнутися на цей заклик, – сказав пан Сиротюк. – Це природна реакція українців. Наші голови не хотіли б, щоб їх звернення розцінювались як втручання у внутрішні справи міста. Але це політика і позиція світової спільноти українців.

За словами Юрка Сиротюка, пам’ятник Шевченку не повинен стояти на околиці Вінниці. На питання, чи знає він, що всі запропоновані після громадського обговорення місця для встановлення пам’ятника – у центрі, пан Сиротюк сказав, що його проінформували (напевно, мається на увазі місцева “Свобода”), що місцева влада хоче встановити пам’ятник на території масових поховань українців, загиблих у Вінниці в часи політичних репресій 30-х – 40-х рр. ХХ ст. А влаштування масових заходів “на кістках”, як сказав Юрко Сиротюк, це “глумління над пам’яттю”.

 

Нагадаємо, що за результатами громадського обговорення, яке проходило у Вінниці, було обрано два ймовірних місця для встановлення пам’ятника Тарасу Шевченку: у Центральному парку біля кіноконцертного залу “Райдуга” і на площі біля “Книжки”. У парку, справді, були масові розстріли під час великого терору 1937-38 рр. (пізніше жертви перепоховані), на їх місці відповідний пам’ятник. Втім, розташований він осторонь “Райдуги”. А біля “Райдуги” на День незалежності й свята проходять фестивалі народної творчості і концерти, які “глумлінням над пам’яттю” вінницька “Свобода” чомусь не вважає.

Вінницькій міський голова Володимир Гройсман так прокоментував заяву голів облрад.

 – Я з повагою ставлюсь до голів обласних рад, але вважаю, що вінничани самі здатні визначитися щодо місця розташування пам’ятника Тараса Шевченка, – сказав міський голова. – По-друге, сказав би таку річ: мене вражає цинізм окремих політичних сил, які переводять спорудження пам’ятника Тараса Григоровича Шевченка, величної постаті українського народу, у політичну площину і починають на цьому спекулювати. Хотів би нагадати, що спекулюють ті люди, які за 20 років могли б спорудити пам’ятник Тарасу Григоровичу Шевченку в тому числі і у місті Вінниці. Але, на превеликій жаль тільки розмови і намагання на величній постаті заробити політичні дивіденди.

Нагадаємо: Вінницька міська рада ініціювала збір коштів на спорудження пам’ятника Тарасу Шевченку. На сьогодні зібрано більше 200 тисяч гривень, 55 тис.грн. внесла особисто сім’я Володимира Гройсмана.

 

Таїса Олійник, сайт “Місто”

Коментарі вимкнені.