Викриваємо бізнес-проекти Табачника в освіті

Після приходу на посаду міністра освіти у березні 2010 року, Дмитро Табачник почав створювати для Міносвіти, ректорів університетів і окремих бізнесменів можливості для заробітку на учнях і студентах.

«Свідомо» розслідувало всі розпочаті МОНом реформи за півтора року. І дійшло висновку – міністерство освіти перетворюється на комерційний проект. Ось основний перелік міністерських новацій, котрі збагатили або збагатять наближених до Дмитра Табачника людей.

Проект 1 – Сайт osvita.com

У серпні 2010 року прем’єр-міністр Микола Азаров доручив міністру освіти Дмитру Табачнику створити інформаційний ресурс про освіту в країні. І вже у жовтні МОН презентувало Єдине інформаційне вікно України – сайт osvita.com.

У травні «Свідомо» розслідувало роботу сайту. Виявилося, що власниками його є 24-річний киянин Олександр Гудков і керівниця Українських національних новин (екс «Інтермедіаконсалтинг») Уляна Лозан. Батько Гудкова був депутатом Голосіївської райради від Блоку Литвина. З  2006-го працював разом з Сергієм Барановим-Мохортом. Останній зараз очолює Департамент керівних кадрів в Міносвіти.

З кожного університету, з допомогою Міносвіти, вони вимагали по 30 000 гривень на рік – за написання новин про життя ВНЗ. Ті, хто відмовлявся, отримували листи від міністерства з вимогою скористатись сайтом.

На початку жовтня сайт припинив свою роботу – не виплативши зарплатню журналістам і не віддавши заплачені ВНЗ гроші. «Свідомо» звернулося до Міносвіти за поясненнями. Зараз чекаємо на відповідь.

Проект 2 – Шкільний атестат при вступі

Одразу після приходу на посаду міністра, Дмитро Табачник видав наказ – при вступі до ВНЗ враховувати не тільки тестування в школах, але й середній бал шкільного атестату. За відмінний шкільний документ вступник отримав шанс додатково отримати 200 балів.

Тему продажних атестатів дуже швидко підняли самі школярі і вчителі. «ОПОРА», що захищає права учнів і студентів, констатувала зростання продажів шкільних журналів. За два місяці – на чверть. Розслідування «Свідомо» довело – школярі купували собі хороші оцінки в атестати. Середня ціна коливалася від 2000 до 5000 гривень.

Останнім доводом стало різке зростання золотих медалістів того року – на третину в порівнянні з минулим роком.

Попри звернення «Свідомо» і ряду громадських організацій до Міносвіти з проханням зменшити «вагу» шкільного атестату при вступі, ця норма залишається і дотепер.

Проект 3 – Додаткові бали для вступу до ВНЗ

Починаючи з жовтня 2010 року всі 11-класники, що ходитимуть на підготовчі курси до університетів, отримають додатково до 20 балів при вступі. Умови – вступ на технічну чи математичну спеціальність і ходіння на курси не менше трьох місяців.

Перевірити, чи справді ці вступники заслуговують на додаткові бали неможливо – ні тестів, ні іспитів на курсах не пишуть. Через це курси перетворилися на заробіток для ректорів. За розслідуванням «Свідомо» минулого року КПІ на курсах заробив в середньому 9 мільйонів гривень, а університет Шевченка – 5 мільйонів.

«Свідомо» разом з іншими громадськими організаціями надіслало в Міносвіти пропозиції прибрати цю норму з Умов вступу до ВНЗ чи запровадити для «курсантів» іспити. Але в Міністерстві наші ідеї проігнорували.

Проект 4 – Платні збірники для контрольних в школах

У лютому Міносвіти несподівано для всіх оголосило наказ – у травні провести контрольні роботи для учнів 5-8 класів. Пояснило – для того, щоб побачити рівень знань і розробити новий стандарт освіти.

За кілька днів міські і обласні управління освіти отримали від Міністерства листа – до контрольних готуватися виключно по визначених МОН збірниках. Збірники практично монопольно друкувалися на харківському видавництві «Ранок». У 2010-му воно отримало від президента Росії Дмитра Медвєдєва орден “За большой вклад в развитие и укрепление отношений дружбы и сотрудничества между Российской Федерацией и Украиной”. А у березні вперше за останні 14 років «Ранок» виграв престижну премію Кабінету міністрів за найкраще ілюстровану і видану книгу «Лускунчик».

Кожен школяр, за планом, мав здати по 60 гривень на книжечки із завданнями. В загальному, Міносвіти дало харківським друкарям шанс заробити 100 мільйонів гривень.

Після того, як «Свідомо» опублікувало своє розслідування про заробіток «Ранку», МОН виклало завдання в Інтернеті – в безкоштовному доступі. І пообіцяло – наступного року таких контрольних вже не буде.

Проект 5. База про освітян

В липні Міносвіти анонсувало створення Єдиної державної бази з питань освіти. Вона відповідатиме за вступ до вишів. Також міститиме інформацію про студентів, абітурієнтів, школярів і викладачів. Більше того – з її допомогою будуть друкуватися дипломи і студентські квитки.

Створенням бази займається державне підприємство «Інфоресурс». «Свідомо» розслідувало його роботу і з’ясувало, що насправді воно має відношення до приватної фірми «Дірекс-телеком». Її гендиректор – Михайло Шмельов – радник міністра освіти з питань комп’ютеризації. Інший співзасновник «Дірексу» – Ігор Коваленко – в наглядовій раді «Інфоресурсу». Обидва тісно пов’язані з будівельним бізнесом брата міністра освіти Михайла Табачника.

Що ми збираємося з цим робити

Змінювати освіту на краще неможливо, коли основною метою профільного міністерства є заробіток. Тому ми хочемо розказати студентам, школярам і батькам про всі бізнеси міністерства і почати проект «За чесну освіту». Мета максимум – вступ і навчання у вишах у школах без хабарів і порушень прав. Мета мінімум – контролювати і впливати на реформи Міністерства освіти.

Якщо у Вас є інформації про інші комерційні проекти Міносвіти або ж доповнення до вже написаних – пишіть н на електронну пошту m.opanasenko@gmail.com

Максим Опанасенко, Свідомо

 

Коментарі вимкнені.