Пішов добровільно в УПА, щоб боротися проти радянської влади

Стаття підготовлена на основі матеріалів архівних кримінальних справ, які зберігаються в Управлінні СБУ Тернопільської області.

Постанова від 16 лютого 1945 року. Місто Вишнівець

Я. оперуповноважений Вишнівецького РВ НКВС лейтенант міліції Шевченко, розглянувши направлені у Вишнівецький РВ НКВС матеріали по відношенню злочинної діяльності: Левенеця Дмитра Івановича, 1927 року народження, жителя села Лози Вишнівецького району Тернопільської області, не судимий, українець, неодружений, громадянин СРСР, в листопаді 1944 року добровільно поступив в банду Української Повстанської Армії, а саме в сотню “Колесника” і з цього часу проводив ворожу діяльність проти радянської влади. 14 лютого 1945 року при проведенні військової операції в селі Лози Вишнівецького району був затриманий. Виходячи із вище сказаного:

Постановив, що на Левенеця Дмитра Івановича відкрити кримінальну справу по визнанню злочинної діяльності по ст. ст. 54-1 “а”, 54-ІІ КК УРСР.

Оперуповноважений РВ НКВС лейтенант Шевченко.

Постанова від 16 лютого 1945 року. Місто Вишнівець.

Я, начальник Вишнівецького РВ НКВС лейтенант д/б Капустін цього числа зареєстрував кримінальну справу на обвинуваченого Левенця Дмитра Івановича, 1927 року народження, жителя села Лози по ст. ст. 54-1 “а”, 54-ІІ КК УРСР.

14 лютого 1945 року під час проведення військової операції в селі Лози був затриманий Левенець Дмитро Іванович, як активний учасник “УПА”, у якого при обшуку було вилучено російську гвинтівку і 100 бойових патронів. Конфіскована зброя передана на зберігання у відділення Вишнівецького РВ НКВС. Вважаючи що зброя, яка вилучена у Левенеця Дмитра Івановича, є доказом його приналежності до військового угруповання УПА і його ворожої діяльності проти радянської влади:

Акт про вилучення зброї добавити до справи, як основний злочин його обвинувачуваного акту.

Начальник Вишнівецького РВ НКВС лейтенант д/б Капустін.

Протокол допиту Левенеця Дмитра Івановича від 18 лютого 1945 року. Місто Вишнівець.

Я, Левенець Дмитро Іванович, був затриманий 14 лютого 1945 року у криївці в селі Лози. 11 лютого я прийшов від сотні “Колесника” до себе до дому, й 14 лютого взнав що в селі проводиться облава Вишнівецькими військовими. Тоді я сховався у криївці із зброєю та з 80 патронами. Коли до мене підійшли військові і сказали щоб я здався, я виліз з криївки і здав зброю з патронами і мене відправили у Вишнівець.

В перших числах листопада 1944 року до мене до дому прийшли невідомі військові УПА і сказали, що вони проводять мобілізацію в УПА всіх молодих хлопців, що народилися у 1927 році. Я тоді пішов з ними. У цій групі куди попав я, вже були чоловіки з Лозів:

1. Звеков Федір Дмитрович, 1927 року народження, село Лози.

2. Цісар Михайло Саверкович, 1927 року народження, село Лози.

3. Лукащук Платон Митифорович, 1927 року народження, село Лози.

4. Тимчук Євгеній Афанасійович, 1927 року народження, село Лози.

Всі вони перебували в сотні УПА “Колесника”. Сотня ділилися на чоти, я був під керівництвом “Мітьки”. Ми постійно переміщалися, і я там перебував два місяці. Ми в сотні мали повозки, на яких перевозили патрони. Наша група мала сім ящиків патронів. Патрони тримали також в схронах, але де вони знаходились я не знав. Ми ходили в похід на схід Хмильничини, а потім повернулися на Шумські ліси першого лютого 1945 року. Тоді нас розпустили на деякий час, і я 10 лютого прийшов в село Лози. Більше я нічого до своїх слів добавити не можу.

Протокол допиту 26 березня 1945 року. Місто Вишнівець.

Я, начальник Вишнівецького РВ НКВС лейтенант д/б Капустін допитав в якості добровільно заявленого в органи Вишнівецького НКВС члена банди УПА Звекова Федора Дмитровича, 1927 року народження, жителя села Лози, українця, громадянина СРСР, не одружений, не судимий.

Я, Звеков Федір Дмитрович, закінчив п’ять класів. Коли були німці, то німецька поліція вбила мого батька за те, що він був головою колгоспу у 1940 році в селі Лози. У 1944 році я проживав з мамою в Лозах. Коли я мав йти в радянську армію у 1944 році осінню, до мене в хату вечором прийшов Бовтун Матвій, 1920 року народження, Горошко Юхим Матвійович 1927 року народження і ще один мені невідомий. Вони всі були озброєні автоматами і сказали мені зібратися і йти з ними в банду УПА. Я змушений був зібратися і пішов з ними у ліс. Там вже було коло сто чоловіків. Керував всіма по кличці “Кропива”, сам він з Волині, високого росту, чорноволосий. Ми всі пішли на територію Шумського району. В сотні “Кропиви” я перебував з вересня 1944 року по 10 лютого 1945 року. Я мав на озброєнні російську гвинтівку і 25 патронів. У нас була тільки одна збройна сутичка з червоною армією. Армія проводила зачистку Шумських лісів на півночі району. Зав’язувався бій 10 лютого 1945 року і наша сотня була розбита. Під час бою я втік, кинувши зброю в лісі.. З Шумщини я перебрався у Вишнівецький район, в своє село Лози до дому. Яка доля сотні “Кропиви” я не знаю. Я знаю хто був в сотні “Кропиви” з села Лози і які вони мали клички:

1. Левенець Дмитро Іванович, 1927 року народження, село Лози, псевдо “Мітька ”, на озброєні мав гвинтівку, на даний час знаходиться в банді УПА, сім’я виселена в Сибір.

2. Цісар Михайло Саверкович, 1927 року народження, село Лози, псевдо “Явір”, на озброєні мав гвинтівку, на даний час знаходиться в банді УПА, сім’я проживає в селі Лози.

3. Лукащук Платон Митифорович, 1927 року народження, село Лози, кличка “Чайка”, на озброєні мав гвинтівку, на даний час знаходиться в банді УПА, сім’я виселена в Сибір”.

4. Горошко Максим Юхимович, 1927 року народження, село Лози. 1927 року народження, село Лози, на озброєні мав гвинтівку, на даний час знаходиться в банді УПА, сім’я виселена в Сибір, батько десь переховується.

5. Бовтун Матвій 1920 року народження переховується в селі Лози, його дружина Варвара також переховується, вона сестра Горошка Максима.

6. Тимчук Євгеній Федорович, 1927 року народження. Має на озброєні німецький автомат, також переховується. Його сестра і мама на нелегальному положенні.

З 10 лютого по 26 березня 1945 року я перебував у боївці УПА, яка нараховувала 10 чоловік під керівництвом “Остапа”, 1915 року народження, жителя містечка Вишнівець. Як його зівати і його прізвища не знаю. Ми переміщалися тільки по території Вишнівецького району. На озброєні мали два кулемети. У березні 1945 року ми перебували постійно на Снігуровецьких хуторах. В ці банді я зброї не носив, бо свою гвинтівку викинув у Шумських лісах. До “Остапа” мене направив Бовтун Матвій і Горошко Максис. Вони були в селі Лози провідниками ОУН розвідниками районного СБ УПА. Коли я втік з Шумщини від банди УПА “Кропиви”, то 10 лютого явився з повинною в Вишнівецькі органи НКВС. Я все розказав і мене відпустили до 1 березня. Коли я прийшов до дому, то Бовтун і Горошко заставили піти до “Остапа”. 26 березня мене відпустив “Остап” на декілька днів щоб поміняти одяг і я відразу прийшов у РВ НКВС у Вишнівець. Мені відомо що у Вишнівецькому районі керівником СБ є “Зірка”. Його прізвища я не знаю, але він керує Бовтуном і Горошком.

Начальник Вишнівецького РВ НКВС лейтенант д/б Капустін.

Протокол допиту від 20 квітня 1945 року. Місто Вишнівець.

Я оперуповноважений Вишнівецького РВ НКВС лейтенант міліції Шевченко, допитав в якості свідка Філінську Феодосію Демянівну, 1918 року народження, жительку села Лози Вишнівецького району Тернопільської області, не судима, українка, громадянка СРСР, одружена, безпартійна.

Я дуже добре знаю Левенеця Дмитра Івановича. Він влітку 1944 року ходив у Вишнівець на призовну підготовку і коли закінчив її, то пішов осінню не в червону армію, а добровільно поступив в УПА до сотника “Колесника”. Хто такий “Колесник” я не знаю. Левенець приходив зимою 1944 року в село Лози в жіночі одежі маючи з собою зброю, гвинтівку і гранати. Він так ходив щоб його ніхто не впізнав. Більше я нічого сказати не можу.

Обвинувачувальний висновок по обвинуваченню Левенця Дмитра Івановича по ст.ст. 54-1 “а”, 54-ІІ КК УРСР.

Слідством встановлено: Левенець Дмитро Іванович будучи настроєний проти радянської влади в жовтні місяці 1944 року з метою боротьби проти радянської влади добровільно пішов в діючу банду групи Української повстанської армії, якою керував “Колесник”. Будучи учасником банди УПА, Левенець Дмитро Іванович був там їздовим і возив боєприпаси і продукти для бандитів. Маючи на озброєні російську гвинтівку і патрони разом з членами банди “Колесніка” проводив активну боротьбу проти радянської влади, прикриваючи свою контрреволюційну діяльність під кличкою “Мітька”. 14 лютого, коли проводилась в селі Лози військова операція, він був затриманий.

Начальник Вишнівецького РВ НКВС лейтенант д/б Капустін.

Засуджений 15 червня 1945 року ВТ військ НКВС у Тернопільській області на 15 років каторжних робіт. Покарання відбував у місті Норільську. Звільнений 21 червня 1955 року. Повернувся в рідне село Лози Збаразького району Тернопільської області. Реабілітований 27 лютого 1991 року. Помер 11 листопада 1995 року.

ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.