Історія тернопільської “Чайки”
Відбудовували і прикрашали все, що могли. З відродженням Ставу річку Рудка, яка раніше протікала згином від кінця вулиці Крушельницької поза нинішнім пам’ятником Бандері і впадала у безіменну заболочену затоку Ставу з острівцем по середині, пустили вздовж вулиці Набережної (зараз Білецька), а затоку з островом по середині окультурили. Той острів досипали сміттям від розвалених у 1944 р. при звільнені міста у центрі будинків і обладнали дуже популярний у 50-ті роки ресторан «Чайка», добратись до якого можна було тільки дерев’яним містком. Це його то назва передалась нашій затоці і лишилася до цього часу.
В той час по східному березі затоки Чайка ще існувала вулиця, з невеличкими в більшості одноповерховими житловими будинками з одного боку, що простягалася між горбом з нинішнім родильним будинком, Замком, теперішнім готелем Тернопіль і Ставом. Звалася вона Підзамче. Ще цей район звали Шанхаєм. У 50-ті роки вона була розділена на дві вулиці: Підзамче і Гастлелло. Зараз від них лишилося лише два будинки колишні Підзамче, 9 (будиночок на дитячому майданчику) і Гастлелло, 11 (трьохповерховий житловий будинок у дворі ательє Ромашка). Водночас з дерев’яним рестораном Чайка був збудований і дерев’яний літній кінотеатр Шевченка. Його видно лівіше від ресторану в глибині фото з молодим чоловіком.
На диво, бо Бога ж також в СРСР не було, Домініканський костел почали відбудовувати приблизно з побудовою Ресторану і літнього кінотеатру.
Коли в кінці 50-х, спаскудивши вид на старовинний замок, виріс конкурент ресторану Чайка – Хвиля (у наш час – Максим), острів опустів, а затока так і лишилась Чайкою. Тепер вже мало хто знає, чому вона так зветься.
З ліквідацією ресторану Чайка острів став тихим і затишним, і його лавочки за відсутністю підхехекнутих клієнтів ресторану по вечорам дуже приглянулись закоханим парочкам. Острів після цього стали назвати Островом Кохання, бо, практично, всі закохані (і не дуже) тернополяни пройшли через цей острів і він «створив» немало щасливих сімей.
Вже пізніше, в середині 70-х, Чайку перетворили на вечірній танцювальний майданчик, бо на місці старої, як тоді казали – клітки, влаштували кафе.
Зараз народ помилково Островом Кохання називає той, що на Ставі. Правильна його назва Острів Сидоренка і Короленка – тодішніх властителів міста. Потім його народ переназвав у Острів Розлуки, через те, що цих ініціаторів створення острова усунули з посад за розбазарювання державних коштів. Хоча фактично кошти вони економили, бо при першій чистці нашого спущеного тоді Ставу за допомогою бульдозерів землю з дна треба було вивозити кудись. А з будуванням острову така необхідність відпадала.
Чайка пережила багато змін і нововведень. Коли на Ставі працював малий земснаряд (початок 60-х) старий місток (де зараз Горбатий) розібрали і втягли в затоку малий земснаряд, яким безуспішно намагались поглибити весь Став. От тут малий земснаряд попрацював з користю! Йому це було під силу. Весь мул з дна був відсмокнутий і глибина на Чайці значно збільшилась. По моїх даних метрів до п’яти, а деяких місцях, може, й більше. Були ще оновлення огорожі навкруги Чайки, проведена страшна підрізка тополь бо вони щорічно докучали своїм пухом. Тополі у Тернополі з’явилися масово ще на початку 50-х при відбудові міста і загоюванню його воєнних ран.
Ще, тоді співали:
Зашуми весенний тополь, Молодой своей листвой
Лебеді і інші птахи жили у спеціально побудованих на воді дерев’яних симпатичних ніби плавучих будиночках, що досить гармонійно вписувались у загальний краєвид.
Людей птаство зовсім не боялося, запропоновану їжу брало спокійно прямо з рук і вимогливо випрошувало добавки. На зиму їх переселяли у сарайчики, що ховалися у досить тоді глухому куточку парку, лівіше від нинішнього пам’ятника С. Бандері. За лебедями, гусьми, качками старанно доглядали, так, як і за павичами, декілька сімей яких тримали поруч, там, де зараз ресторанчик коло майданчику «Рошен».
Мешканці міста затишну Чайку справедливо вважали одним з наймальовничіших куточків Тернополя і дуже пишались тією красою. І не дарма!
Існує ще й друга, набагато довша і вельми мальовнича , як на мене, протока – канал від Чайки до Ставу.
Що не кажіть, а вони в той скрутний час в якійсь мірі прикрашали краєвид, давали окові на чомусь зупинитися і приносили певну радість і дітлахам, і дорослим на фоні зруйнованого війною і ще не відбудованого міста.
Ще більшу радість приносив дітлахам дитячий майданчик. Він і зараз стоїть на тому самому місці тільки розширився трохи. А тоді це була справжня огороджена парканом оаза посеред Шанхаю. Частину Шанхаю, що був по під нинішнім родильним домом можна побачити на світлині. Як видно, і тут знайшла місце сталінська пропаганда. Та тоді і добрий Йосип Віссаріонович, і улюблений у дітей дідусь Ленін пропогандувалися скрізь, навіть, у букварях на перших сторінках. Це було звичайним явищем і ніхто особливої уваги на це не звертав. А молодь з раннього дитинства вперто, систематично і наполегливо виховувалась… у любові до добрих вождів і рідної Комуністичної партії.
На майданчику були встановлені нехитрі гойдалки, гірки… Треба сказати, що по місту на той час було аж три дитячих майданчики. Один у парку Шевченка, коло Чайки, другий у самому центрі, там де зараз пам’ятник Пушкіну, а третій у сквері Горького (зараз сквер митрополита А. Шептицького).
На парковому дитячому майданчику особливо багато було дітей, звичайно, влітку. Ще й міський пляж тоді був поруч і поки дорослі купалися та загоряли дітлахам було де подітись. Та й з перенесенням пляжу під Пронятин майданчик не лишався уваги дітей та дорослих. Популярний він і зараз вже у новому, осучасненому вигляді з добудованими баштами на вході новими гойдалками і гірками та зовсім вже сучасним рошеновським майданчиком для найменших діточок.
Існував проект створення на самому острові Кохання критого прозорим куполом ботанічного куточка з екзотичними тропічними рослинами. На жаль проект не претворили в життя через смерть автора пропозиції Джона Звожека, який збирався і ще й фінансувати його, який немало зробив для міста за короткий час проживання у Тернополі (2002 – 2006 р.р.) і з яким обійшлися зовсім не коректно. Сумна історія! Я вже писав про неї у оповіді «Страсті навколо тернопільського дзигара», але повторюсь.
Звожеком, що був щиро закоханий у наше місто, колишнім американцем, що став тернополянином була замовлена, куплена і встановлена на бульварі Шевченка скульптурна група «Випадкова зустріч», що коштувала меценату 100 000 доларів. Ще 50 000 коштувала йому доставка її з США. Вона була подарована містові на початку нашого століття разом з 500-ми кущів троянд і чотирма унікальних для нашого краю магнолій, які висадили по центру міста і пробули недоторканими аж цілих чотири місяці. Восени троянди покрали, а магноліям і цвісти не давали – квіти обламували. А потім з магноліями сталось те саме, що з трояндами! Вкрадена була також права з дам. Історія мала ще більш сумне продовження. Міліція злодіїв і не збиралася шукати! Примусили мецената писати заяву, бо бач без заяви не можна розпочали кримінальне впровадження. Але ж людина подарувала, і подарунок перейшов у власність міста! Якщо так, то піклуватись про нього, та й заяву писати повинна була міська рада! Та де там!
Коментарі вимкнені.