Чи існував Тернопіль до 1540 року?

Про початки міста. Альтернативний погляд

Частина 1

Скільки вже описувалася разів історія міста, скільки було видано книг, та все одно факт постання нашого рідного міста продовжує залишатися темно плямою, серед… таких самих темних плям в історії Галицького Поділля. Стереотипи створюють історію. Але не нашу. Спробуємо подивитися на історію трішки під іншим кутом та потеоризувати.

Всі ми чули про таку славетну і непересічну особу як великий коронний гетьман і каштелян краківский Ян Амор Тарновський  і 1540 рік, як рік заснування міста Тарнополя. Згідно з офіційною версією саме 1540 року король Речі Посполитої Сигізмунд 1-й надав Тарновському право на володіння цією землею і заснування міста. Та тут є надто багато таємниць і фактів які стверджують протилежне. Ми не будемо опиратися на такі дріб’язкові догадки як те що Ян Тарновський, як особа при владі і така, що володіє величезними статками не міг отримати голі землі під заснування міста, тому що, чому б і ні, якщо воно стратегічно вигідне, чи про легендарне Сопільче, яке не згадується в жодних історичних хроніках і є не більше ніж легендою.

Візьме до уваги такий об’єкт як Тернопільський став. Згідно документів, а саме королівського привілею від 16 березня 1548, Ян Тарновський отримав дозвіл на утворення ставу над берегом серету біля села Кутківці. Новий став простягався з заходу на схід, оминаючи місто з півночі, і виконуючи допоміжну оборонну функцію при Тернопільському замку. А з півдня місто оминав став Баворовського. От тут нам і перший суперечливий факт. В документах ніде і ніколи не згадувався факт заснування другого ставу, тим більше як такого, що належав іншому магнату. Зате в історичних джерелах присутній факт такої собі «домашньої війни» між Баворовськими і Тарновськими за землі на півночі Теребовлянського повіту, тобто за землі сучасного тернопільського району. В підсумку переміг Тарновський, як більш могутній магнат, і от по факту маємо те що маємо. Можна звичайно спробувати прив’язати існування ставу Баворовського до якогось з навколишніх сіл, але ми маємо цілковите право сумніватися у цьому і вважати, що поселення/містечко існувало і до 1540 року, коли належало Баворовським, як і той факт що при поселенні існував став Баворовських.

В історичних джерелах відомий ще один факт, який міг би підтвердити існування міста ще до Яна Тарновського. Як відомо, ще за будування фортеці, а саме 1544 року, татари спробували напасти на місто. В одному цьому реченні ховається відповідь на наше запитання. На яке місто вони могли напасти, якщо за офійною версією, ніякого міста ще не було? Спробували і напали. І як, купка майстрів і будівельників могла протиставити себе великому татарському загону, і триматися довший час, аж поки Ян Тарновський не привів їм допомогу військо з-під Сандомира. Подивіться на карту де Сандомир, і де Тернопіль! От нам і інший привід подумати про існування міста до 1540 року.

До речі про 1544 рік. Татарському нападу протистояло народне ополчення що очолювали Бернард Претвіч (тоді теребовлянський староста, знаний лицар), Ян Гербурт (затятий захисник русинів) Олександр і Прокіп Синявські (з Бережан). Всі вище перелічені особи на перекір усталеній думці були чистокровними русинами, та про це в наступних статтях, а зараз можна торкнутися питання національності Яна Тарновського, і чи взагалі варто його називати Яном? Можливо правильніше було б Іваном Тарновським?

Анатолій Лещишин

-1 thoughts on “Чи існував Тернопіль до 1540 року?

  • 14:35 | 28.01.2011 о 14:35
    Permalink

    Продовжуйте далі.Нам цікаво ….Дякуємо.

  • 15:40 | 28.01.2011 о 15:40
    Permalink

    перепрошую, але маячня.
    якщо є безліч фактів, то же вони? наведено два з половиною. і то… притягнуті за вуха.
    головний аргумент про напад 1544 р. Гм…, це помилка вчених ХІХ ст., які переплутали напад 1549 р. А за 5 років багато-чого змінилося, чи не так? Схоже, п.Анатолій не ознайомлений із новими науковими дослідженнями історії Тернополя, які вийшли наприкінці 2010 р. “Тернопіль / Tarnopol: ысторыя міста”.
    Єдиним документально підтвердженим фактом є локаційний привілей на заснування міста Тарнополє від 15 квітня 1540 р.

    • 22:51 | 28.01.2011 о 22:51
      Permalink

      Маяку.

      Я ознайомлений з новими виданнями ))
      Багато переписаного і новизною вони не сяють. Хоча можливо для декого вони будуть корисними.

      На рахунок нападу у 1549 рік, то тут взагалі без питань – дайте джерело, яке підтверджує, що напад стався саме цього року (1549), і я навіть виправлю допис.

      Щодо офіційної дати (15 квітня 1540 року) – так тут я згідний, що це єдиний документ, який чітко фіксує народження (чи як сказав Філін – відродження) міста. Але це нам не забороняє теоретизувати про його передісторію, якщо така мала місце. На рівні припущень.

      Так що розслабтеся і не робіть холіуор.

      • 11:39 | 29.01.2011 о 11:39
        Permalink

        Ви можете плутати два видання, які вийшли у 2010 р. більше знайомий із другим. там наведені докази і аргументи.
        у вас же в статті некритичне переписування Л. Дзєдзіцкого і пізніших укр.радянських краєзнавців.
        Справу уточнив О. Гаврилюк. Так шо я сумніваюсь, що ВИ дійсно знайомі із виданням.
        були й інші дослдіження польських істориків про татарські напади. напад 1544 р. ніде не значиться, його не було

        • 11:52 | 29.01.2011 о 11:52
          Permalink

          У 2010 році вийшли два видання. Хроніка авторства Дуди, та історія міста Крочака, Гаврилюка та Петровського.
          Ви маєте на увазі що я не знайомий з другою? Знайомий. І з першою, і з другою.

          Але цілковито довіряти не можу тій книзі і авторам, де написано, що Кам’янецька брама стояла на місці церкви Різдва Христового(!!!), де погляд на Хмельниччину тотожний радянському, Ян Тарновський називається поляком, Ієремія Вишневецький – катом українського народу та інше, чого не приймає моє серце ))

          Ви мені вибачте, може я і не правий в деяких нюансах, і я це чудово усвідомлюю, виправитися ніколи не пізно, але якщо виправлятися, то на основі чогось кращого, правда?

          • 12:19 | 29.01.2011 о 12:19
            Permalink

            ну тоді три счи чотири книги (ше був випуск журналу “Ї”:))). бібліографічний опис видання, який я маю на увазі – нижче.
            ці зауваження – не про книжку, яку маю на увазі. наприклад там написано про декілька руйнування мвіста часів Хмельниччини та інші непопулярні речі. Дуда – взагалі неісториик. в нього безліч помилок і упередженостей

  • 20:52 | 28.01.2011 о 20:52
    Permalink

    маяк, дайте, пожалуйста, точную наводку на указанный вами источник. Где его можно прочитать, купить или каким-либо другим образом ознакомиться?

    Я так понимаю, эта книга вышла в сентябре 2010 и её авторы О. Петровський, О. Гаврилюк, І. Крочак. Верно?

    Версию об ошибочной датировке татарского нападения я слышал и ранее, но все пути этой версии (очень важной в контексте понимания истории города) ведут к книге, которую непонятно где можно достать.

    Буду признателен за наводку 🙂

    По теме основания города на пустом месте – значительное кол-во поселений поляки основали на территории ранее существовавших древнерусских городищ. Теребовля, Борщёв, Старый Збараж, Скала-Подольская… в общем, много таких было по всей Украине. Я не утверждаю, что городище (или поселение) могло быть на месте Тернополя, но я допускаю мысль, что оно могло существовать, хотя официального подтверждения этому нет. Есть множество примеров, когда городища и поселения на 100 и даже 200 лет исчезали из письменных источников после нашествия Батыя, а потом возрождались, а дату первого упоминания считали “Днём рождения города”, хотя правильней было бы её называть “Днем возрождения города”. А вот что происходило на этом месте в промежуточный период? Нельзя однозначно сказать, что ничего, но нельзя и опровергнуть мысль о теплящейся жизни, опираясь только на известные источники, поскольку известные источники – это лишь малая часть того, что кануло в Лету.

    С нетерпением жду возможности ознакомиться с упомянутой книгой 2010 года, она обещает обильную пищу для размышлений 🙂

    • 11:47 | 29.01.2011 о 11:47
      Permalink

      можна звісно видавати бажане за дійсне. але…
      90% міст засновані на місці давніше існуючих поселень. фактом є те, що перед заснуванням Тарнополя безпосередньо ніякого поселення не було, а було пусте місце Сопільче (loco deserto – з латини).
      Книжка, про яку говорив: ПЕТРОВСЬКИЙ О., ГАВРИЛЮК О., ОКАРИНСЬКИЙ В., КРОЧАК І. ТЕРНОПІЛЬ / TARNOPOL: ІСТОРІЯ МІСТА. – ТЕРНОПІЛЬ: АСТОН, 2010. – 216 С.; ІЛ.
      якшо залишите свій контакт, може шось і пораджу

      • 18:15 | 29.01.2011 о 18:15
        Permalink

        В противовес могу вам привести историю города Хуст (Закарпатская область). Так вот в латинских грамотах периода 10-11 века местность, где ныне возвышается гора с Хустским замком, значилась как “terra nullius” (“ничья земля”), хотя есть упоминание о том, что на горе имели место быть находки, датированные началом 11 века. Я уж не говорю о массе небольших городков, в истории которых встречаются упоминания легендарных городищ, находившихся ранее на их месте, но пока ещё не исследованных и потому историю этих поселений отсчитывают, начиная с официально признанных дат.

        К 16-му веку от некогда существовавшего поселения или городища действительно могло остаться “loco deserto”, что и зафиксировано в документе, но не факт, что так было всегда. Это как инвентарь, который фиксирует положение вещей на текущий момент, не вдаваясь в детали того, что некогда было.

        Впрочем, это пока только мысли, основанные на том, что могло быть, а не на имеющихся фактах. Если уж в Тернополе не могут имеющиеся подземелья разгрести, то что говорить о полноценных раскопках, а без раскопок сформировать полноценный образ истории города сложно. Тут двух слов в документе для меня лично недостаточно.

        Мой контакт: japan_kamikadze@mail.ru Пишите, пообщаемся 🙂

        • 21:53 | 30.01.2011 о 21:53
          Permalink

          “loco deserto” означає, що на час заснування міста Тернопіль (тоді, містечка Тарнополє) на його місці не існувало поселення.
          а сліди людського перебування чи поселень на території міста прослідковуються аж до середнього палеоліту. це не означає, що ми повинні датувати існування Тернополя десятками тисяч років. це нонсенс

          • 23:56 | 30.01.2011 о 23:56
            Permalink

            Насколько мне известно города ведут свою историю с момента зарождения первого основательного поселения, из которого и сформировался город. И если стоянка периода палеолита как-то не очень вписывается в образ проматери города, то с древнерусским поселением, к примеру, всё совсем иначе. В этом случае заметна преемственность. Потому многие города и ведут отсчёт своей истории с момента упоминания первых основательных поселений на их месте, даже если таковые разрушались и на продолжительное время прекращали свою жизнедеятельность (а после Батыя таких было немало).

            Показателен пример Рязани, отсчёт истории которой ведётся с 11 века, хотя то самое городище, которое было проматерью современной Рязани, сейчас даже не находится в городской черте. И хорошо, что современные жители города знают, где когда-то жили их предки, потому что если бы не знали и принялись копать на территории современного города, то вряд ли они бы нашли следы летописной Рязани ))

            Впрочем, если вдруг станет известно о существовании на территории Тернополя какого-то более древнего поселения, да ещё и упоминание его найдётся, то каждый сможет решить для себя, откуда вести отсчёт истории города 🙂 А официальные власти, как мне кажется, не упустят возможности подкрутить счётчик возраста областного центра 😉

  • 22:54 | 28.01.2011 о 22:54
    Permalink

    І ще одне, для загалу.
    У відповідь коментатору yge0607 від 28.01.2011 о 14:35

    мною було написано “Прошу. Далі буде.”
    Так от ставити в рейтингу коментаря мінус, якщо цей коментар навіть не несе в собі якогось твердження, а я просто любязною відповіддю на коментар читача є БИДЛЯТСТВОМ. Так що, хто себе поважає, то прошу від такого утриматися.

  • Сповіщення:Тарновські з Карпат « Погляд - Свіжі новини та аналітика Тернопільщини

  • 20:53 | 31.01.2011 о 20:53
    Permalink

    що там Ваші ждерела говорять про «домашнью війну» між Баворовськими і Тарновськими?

      • 22:13 | 31.01.2011 о 22:13
        Permalink

        З вами спілкуватися через електронну пошту чи на сторінках Погляду?
        Бо мені немає різниці.
        Повідомте.

Коментарі вимкнені.