Що робити і як харчуватися, щоб запобігти варикозу вен?

Лікарі підрахували: кожен другий житель країни має варикозне розширення вен.

Пік захворюваності припадає на 30-40-річних. Є думка, що варикоз – розплата людини за прямоходіння. А ще одна з причин – малорухливий спосіб життя.

Захворювання це хоч і тяжке, але на початковій стадії впоратися з ним можна.

 

Здоров’я ніг у ваших руках

Симптоми хвороби: ноги надвечір втомлюються, іноді набрякають, мерзнуть навіть у вовняних шкарпетках під теплою ковдрою.

Якщо на ці ознаки вчасно не звернути увагу, хвороба прогресуватиме: з’являться розширені вени, судинні зірочки (телеангіектазії), почуття тяжкості в ногах, набряки, судоми та болі.

 

Як запобігти варикозу?

 

Позбудьтеся шкідливих звичок. Жирні, солодкі, борошняні страви, наваристі м’ясні бульйони, копченості, маринади та консерви, а також кава та алкогольні напої (особливо пиво) необхідно звести до мінімуму. Ці продукти руйнують венозні стінки та клапани та додають зайві кілограми, а пиво затримує рідину в організмі, збільшуючи навантаження на вени. Пам’ятайте, що куріння та алкоголь згубно діють на судини.

 

Скиньте зайву вагу. Людям, схильним до варикозної хвороби, лікарі не радять піднімати більше 3 кілограмів – це може спровокувати розвиток захворювання. Що ж тоді говорити про зайву вагу, що тисне на вени постійно!

 

Їжте корисні для вен продукти. Для зміцнення венозної системи включайте у свій раціон продукти, багаті на вітамін Е, який надає венам еластичність, вітамін С, що робить судини міцнішими, і вітамін РР, що зміцнює венозні стінки і клапани.

 

Більше рухайтеся, але не переборщуйте – важкі спортивні навантаження користі не принесуть. Робіть прості розминки, більше ходіть, обов’язково гуляйте перед сном. Частіше бігайте дома навшпиньки – це добре активізує кровообіг.

 

Носіть вільний одяг та взуття. Попрощайтеся з поясами, тісними джинсами, тугими ременями. Вони ускладнюють приплив крові периферичними судинами, підвищуючи тиск у центральних відділах венозної системи. А тісне взуття, шкарпетки, гольфи і панчохи на вузькій гумці, що здавлює стопу, порушують венозний кровотік, викликаючи наростаючий біль у ногах.

 

Що робити в домашніх умовах?

Ось поради, що допомагають при хворобі:

  1. Хворим з варикозним розширенням вен постіль слід влаштувати так, щоб спати з трохи піднятими ногами.
  2. Вранці, не встаючи з ліжка, потрібно робити призначені лікарем вправи для ніг: невеликі підйоми, ножиці, махи тощо. Потім підняти ноги вертикально вгору, притулити їх до стіни під прямим кутом до тулуба і полежати щонайменше 10 хвилин. Тільки після цього, не опускаючи ніг, можна вдягати еластичні панчохи.
  3. Якщо, прокинувшись, ви забули та спустили ноги з ліжка, еластичні панчохи краще взагалі не одягати, тому що венозні клапани вже опустилися вниз, і ви зафіксуєте їх у патологічному положенні. Від цього буде більше шкоди, а не користі.
  4. Їжте якнайбільше інжиру – свіжого або відвареного у воді або молоці, якщо, звичайно, у вас немає супутніх захворювань: цукрового діабету, запалень шлунково-кишкового тракту та подагри.

 

Також запам’ятайте – овочі, фрукти, висівки, тобто рослинна клітковина, змушують активно працювати кишечник, запобігаючи запорам, що негативно впливають на стан венозної системи. А соки, морси, компоти, чай, квас, тобто не менше 1,5-2 літрів рідини на день – розріджують кров, полегшуючи її просування венами.

 

Поради при варикозній хворобі

При сидячій та малорухливій роботі дотримуйтесь правил, що допомагають знизити навантаження на вени:

  • сидячи на стільці, не закидайте ногу на ногу – це порушує кровообіг в обох кінцівках;
  • ставте ноги на перекладину письмового столу або підставляйте під них невисоку лавку;
  • не давайте ногам затікати. Частіше рухайте ними, обертайте стопами;
  • щопівгодини вставайте з-за столу і ходіть по кімнаті;
  • робіть розминки для ніг – по 15-20 разів піднімайтеся навшпиньки, вставайте на п’яти, перекочуйтеся з п’яти на носок і назад;
  • не ставте на коліна важкі сумки. Пам’ятайте: вени при цьому працюють на зношування.

А найголовнішою порадою є вчасне звернення до лікаря, адже хто, як не він, дасть індивідуальні поради та рекомендації стосовно способу життя! Не займайтесь самолікуванням та не гайте часу. 

Записуйтесь на консультацію за номером 0352 52 52 52 чи 068 752 52 52.

Коментарі вимкнені.