Повстанець УПА Сергій Пограничний з Тернопільщини загинув з тризубом

Стаття підготовлена на основі матеріалів архівних кримінальних справ, які зберігаються в Управлінні СБУ Тернопільської області.

АКТ

18 червня 1949 року, ВИШНІВЕЦЬ

Ми нижче підписанні; старший оперуповноважений Вишнівецького районного відділу МДБ по Тернопільській області капітан Тимченко, старший групи 2-гої стрілкової роти 3-го ОМСБ ВВДБ молодший сержант КОПИЛОВ, рядові цієї роти ПОПОВ, ЛЄМЕШКІН і ЯЦЕНКО склали цей акт.

У 23 годині з 17 по 18 червня 1949 року наряд у складі вище вказаних військових вийшли на секретну засаду на вулиці Квачівка села Старий Вишнівець і залягли на відстані п’яти метрів від стежки, яка пролягає з села до лісу «Ялинець», щоб там виявити і по можливості затримати місцевого бандита ОУН ПОГРАНИЧНОГО СЕРГІЯ  СИДОРОВИЧА, кличка якого «АНДРІЙ». Інформація про його можливий перехід цією стежкою Вишнівецький РВ МДБ отримав від члена агентурної сітки села Старий Вишнівець. Було донесено, що «АНДРІЙ» часто ходить цією стежкою у село до родичів його мами за продуктами.

 Коло 00 годин 15 хвилин 18 червня 1944 року з села Старий Вишнівець  ми побачили невідомого нам молодого чоловіка. Коли він минув нашу засаду і відійшов до 10 метрів в напрямку лісу, то на мій оклик (молодшого сержанта КОПИЛОВА) «Стой! Кто ідьот», невідомий нам чоловік швидко вистрілив в нашому напрямку і намагався втекти в сторону лісу.  З сторони наших бійців засади були прийняті міри і він кількома пострілами наших військових був вбитий.  У військового бандита ОУН були такі трофеї: обріз російського автомата з чотирма патронами, пістолет з трьома патронами, польова сумка з антирадянськими листівками, свідоцтво про народження №933675 – ЯР виписане на ГОЛОВАТЮКА МИКОЛУ ІВАНОВИЧА. Бандит ОУН був одягнутий у військові чоботи, військовий радянський кітель і військова кепка. На кітелі був прикріплений металевий знак –ТРИЗУБ. У вбитого в кармані кітеля знайшли листа написаного бандитом ОУН до мами БОДАСЮК (ПОГРАНИЧНА) НАДІЯ МАТВІЇВНА. Було встановлено, що невідомий бандит ПОГРАНИЧНИЙ СЕРГІЙ СИДОРОВИЧ 1929 року народження, житель села Діброва Вишнівецького району Тернопільської області, освіта сім класів, українець, скривався від призову в Радянську армію, член ОУН.

Молодший сержант КОПИЛОВ.

ДОВІДКА

про те, що у селі Мухавець Вишнівецького району Тернопільської області в ночі з 11 на 12 січня 1948 року невідомі бандити ОУН здійснили вбивство завідуючого партійним кабінетом Вишнівецького райкому Комуністичної партії (б) України, товариша Сапігу Євдокима Григоровича.

Було проведено розслідування Вишнівецьким районним відділом  МВС і оглянуто місце подій вбивства. Коло 19 години вечора, як тільки стемніло, невідомі бандити ОУН увірвалися у квартиру товариша Сапіги, виламавши замок у дверях і стали його дочікуватися коли він прийде  з партійних зборів. Після закінчення зборів, які проводили члени Вишнівецького  райкому КП(б)У, товариш Сапіга підійшов до свого будинку, де проживав і там на дворі бандити ОУН схопили його і затягнули силою до квартири та задушили кинувши на підлогу. Після цього вбивства бандити ОУПА покинули квартиру і зникли не лишивши ніяких слідів.

Начальник Вишнівецького районного відділу МДБ майор ПОДМАЗОВ.

ДОВІДКА

видана Вишнівецьким РВ МДБ про те, що житеь села Лози Вишнівецького району Тернопільської області ЛУКАЩУК ПЛАТОН НИКИФОРОВИЧ 1925 року народження, з 1944 року і по цей час знаходиться в діючій банді ОУН під псевдо «ЧАЙКА» в складі боївки районного проводу Вишнівецького ОУН. На озброєні має гвинтівку, німецький автомат та пістолет.

28 липня 1949 року

Начальник Вишнівецького РВ МДБ ПОДМАЗОВ.

ДОВІДКА

видана Вишнівецьким РВ МДБ про те, що бандити ОУН БОВТУН КОНСТЯНТИН ЛАВРЕНТІЙОВИЧ, кличка «НЕЗАБУДЬКО», бандит ОУН під час енкаведисько-військової операції був вбитий у квітні 1947 року в селі Бодаки. БОВТУН К.Л. народився у 1915 році і родом з села Лози Вишнівецького району Тернопільської області.

29 липня 1949 року

Начальник Вишнівецького РВ МДБ ПОДМАЗОВ.

ДОВІДКА

видана  Вишнівецьким РВ МДБ  про те, що з січня 1949 року по цей час н території Вишнівецького району діє бандит під кличкою «ЧОРНОУСЕНКО» Інших даних про нього ще не змогли встановити.

29 липня 1949 року

Начальник Вишнівецького РВ МДБ ПОДМАЗОВ.

ДОВІДКА

видана Вишнівецьким РВ МДБ про те що бандит ОУН ДЯЧИНА ТИМОФІЙ ХАРИТОНОВИЧ, народився в селі Лози, проживав в селі Кривчики кличка  « СНІП», бандит ОУН з сотні «СОКОЛА» під час енкаведисько-військової операції був вбитий у квітні 1947 року в селі Бодаки.

Начальнику Вишнівецького РВ МВС капітану ХАРЛАМОВУ

РАПОРТ

повідомляю Вам, що ранком 21 вересня 1949 року о 5 годині на вулицях Почаївській та Шкільній і в центрі містечка Вишнівець були виявленні розвішені антидержавні листівки в кількості 32 примірників.

Старший оперуповноважений РВ МВС лейтенант міліції КАЩІН.

ДОВІДКА

видана Вишнівецьким РВ МДБ про те що бандит ОУН ДОЛІНСЬКИЙ ЄВСТАХІЙ МИХАЙЛОВИЧ , кличка «МЕЧ»  1920 року народження з 1944 року по цей час знаходиться у діючій банді ОУН. На даний час не можна виявити його місце перебування. На озброєні має німецький атомат та два пістолети.

Начальник Вишнівецького РВ МДБ ПОДМАЗОВ

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ.

Comments are closed.