Виховний урок комуністичної окупаційної влади на Вишнівеччині

Переглядаючи архівні документи учасників національно-визвольного руху в Тернопільській області, а саме на Вишнівеччині Гоменюка  Якова Давидовича “Мок” 1922 року наролження, жителя села Лози Збаразького району, виявив шокуючі факти. Його комуністична окупаційна влада засудила на кару смерті. І було вказано щоб вирок здійснити привселюдно через повішання у Вишнівці на площі. Згідно рішення місцевої влади це вирішили провести у понеділок в лютому місяці 1945 року на ринку при великій кількості людей. Вишнівецький райком партії зобовязав районний відділ освіти організувати явку всіх вчителів Вишнівецької школи та учнів старших класів, а це учні сьомого класу і старші. Як згадують очевидці цих страшних подій, дітей привели, як на екскурсію і поставили трохи дальше від місця проведення вироку. Тоді на базарі було багато людей не тільки з Вишнівця, але із навколишніх сіл. Прийшло багато переодягнених енкаведистів та міліціонерів, місцевих комуністів та комсомольців. З кожного села прибули “стрибки”. Зігнали силою і місцевих людей які працювали в різних організаціях. А діти стояли дуже перелякані. Вони знали чого їх привели і особливо дічатка плакали і закривали свої заплакані оченята. Між рядами час від часу перебігали місцеві сексоти. Ось і прибула грузова машина з засудженим і охороною. Якова силою стягнули з машини і провели коло дітей. Діти бачили своїми очима це страхіття, понівечене, закривавлене тіло засудженого, який вже не мав сил рухатися і його майже тягнули два енкаведисти. Ось вам виховний комуністичний процес окупаційної влади у Вишнівці.

Один із енкаведистів зачитав вирок і голосно крикнув до місцевих людей. “Повесіть врага советського народа!”. З боку місцевих людей спочатку прозвучали одинокі крики переодягнених енкаведистів і міліціонерів та комуністів “Повесіть врага”. А потім і почали кричати перелякані місцеві люди щоб догодити окупантам. А діти плакали і закривали очі. Ось так окупаційна радянська влада проводила свою освітянську реформу у виховному процесі на Вишнівеччині.

Це тяжко дивитись дорослим, що вже говорити про дітей? Підїхала машина з засудженим , патріотом, повстанцем за Нашу Неньку Україну, і кат накинув мотузку на шию Якову. Він вже не міг говорити, бо кати порізали йому язик. Вони боялися, щоб він не сказав декілька націоналістичних слів до людей. Боялися правдивих українських слів. Згідно поданої команди, водій машини нажав на педаль і автомобіль рушив з місця. І Гоменюк на долі секунди був підвішений на мотузці, яка вминь обірвалася. Тіло повстанця впало на землю, а люди підняли великий крик. Люди думали що вже другий раз вішати його не будуть. Та один із місцевих, а саме житель з села Старий Вишнівець, який тоді керував групою місцевих стрибків, накинувся з нецензурними словами на знесиленого Якова, схопив обома руками обірвану мотузку, а однією ногою став на груди і почав його душити. Це страшне дійство проходило на очах неповнолітніх школярів. Діти закривали очі, а вчителі коло них плакали. Комуністична окупаційна влада провидила виховний урок для учнів старших класів Вишнівецької школи.

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.