Як влада тероризувала місцеве населення на Тернопільщині

Великий Кунинець:

Дня 1.8.48 року до села прибув уповноважений по зернопоставці Шура і з  РВ МДБ Боков з 6-тьма мгбістами. Вони зайшли до сільської ради і послали дежурних по десятників, які мали явитися на зібрання. До сільської ради з десятників ніхто не явився. Большевики були змушені самі йти в село до селян і казати, щоб везли зерно поставку.

Дня 7.8.48 року до села прибув уповноважений з Вишнівця  по зернопоставці Шура і агент по м’ясопоставці (прізвище невідоме) з охороною 6-ть бійців винищувального батальону (стрибки) на чолі з лейтенантом  РД МГБ Боковим. Вони заходили до кожної хати та провіряли квити на здану зернопоставку та інші держпоставки. При перевірці виясьнялось, що більш як половина селян не дало навіть одного кілограма зернопоставки. Люди поянювали що неврожай і навіть їм не буде що їсти в зимою. Та представники влади з Вишнівця їх не слухали. Цих, які не дали зернопоставки, лаяли брудними московськими лайками, а навіть деяких селян віддали під суд. Крім цього описали, як куркуля, майно гром.адянина Мазура Романа. Вечором сталінські виконавці повернули зі села до сільської ради, перевіривши коло ста господарст  і тут же повечеравши  заквартирували.

Дня 10.8.48 року до села прибуло три автомашині з Вишнівця. Одна відразу поїхала в напрям село Малий Кунинець, а дві залишилось коло сільської ради. Цими автомашинами прибув перший секретар райпарткому  Агеєв і раймінзагу начальник Дехніч та 20 бійців охорони ( стрибки). Вони автомашинами роз’їзджали по участках і проводили збори селян. На зборах говорили, щоб селяни за два дні здали зернопоставку. Рівночасно при кінці своєї промови Агеєв зазначував, хто до 15 серпня  цього року, виконає всі держпоставки, то той тоді буде мати право подати заяву про вступ до колгоспу, а так приймати не будуть. Під вечір збори закінчили  і від’їхали в напрям райцентру.

Дня 19.8.48 року до села прибула група большевиків в числі 9 осіб на чолі з начальником Вишнівецького РВ МДБ Боковим. Рівночасно з ним прибув з воєнкомату уповноважений по зернопоставці лейтенант Кирилюк. Боков залишився в сільській раді, а Кирилюк взяв його боєвиків і пішов на вулицю Пеньки до десятника Гірчука Афанасія. Гірчукові Кирилюк преставився, що він за один, тому що бачаться перший раз. Після представлення сказав негайно накормити сім осіб бійців та щоб було: сало, мед, сметана, яйця і білий хліб. Гірчук на це відповів, що він їм не дасть навіть чорного хліба, бо не має, а сметани вже три роки не бачить, бо молоко, яке одержує від корови, то відносить до молочарні. Можу дати горщик кукурудзи, яку зготовила жінка. На останні слова Гірчука Кирилюк накинувся з лайкою і сказав: “Ти хочеш нас кормити кукурудзою. Негайно організувати мені те, що я вимагаю”. Гірчук сказав, що цього робити не буде. За це зістав арештованим і забраним. Подорозі зайшли до громадянина Климчук Йосипа, якого не було вдома, лише його 70-тилітня мати. Кирилюк від неї став вимагати їсти, а тому, що в цій господарці була пасіка, то сказав дати меду. Жінка принесла миску меду, який поставила на столі, а сама пішла до комори по хліб. Коли повернула з хлібом, то мед згадані большевики з’їли і вимагали ще. Жінка сказала, що більш нема. Тоді Кирилюк сказав: “Ти старая б…”. і відійшов до сільської ради з Гірчуком, де  Кирилюк прискаржив Бокові на Гірчука, що він не виконує своїх обов’язків на свому участку. Гірчук, оправдовувався, розказуючи цілу подію, як в дійсності було, а присутні селяни, які були в цей час в сільській раді розсміялися. Після вислухання Гірчука було звільнено. А самі, залишаючись там, викликаючи селян, провіряли квити по здачі зернопоставки. За невиконання зернопоставки лаяли і держали доти, доки не підпише зобов’язання, що виконає за одну добу зернопоставку. Десятників: Мазура Василя за те, що на його участку селяни не виконали  зернопоставки, посадили до льоху на одні сутки і не дали їсти, а Ткачука Микиту Кирилюк вдарив кілька раз по обличчю.

Бодаки

Дня 14.8.48 року  до села прибув з районного центру Вишнівець уповноважений по зернопоставці Хлопін і капітан Мошкунець з 17-тьма бійцями. Вони в селі заходили до селян і заставляли везти зернопоставку. Заходячи до громадянина Савчук Захара, який почабив їх передвчасно, тобто на вулиці і не бажаючи на свому господарстві таких гостей, вскочив до стодоли та скрився. Коли Хлопін зайшов до стодоли та знайшов скритого Савчука, став бити. Почувши це, жінка вийшла з хати і стала лаяти Хлопіна і грозити судом. Коли Хлопін почув це, то залишив бити її чоловіка і пішов з господарство.

Чайчинці

Дня 21.8.48 року в сіл Чайчинці, Снігурівка, Маниво, Бодаки, Котюжини, Лози, Федьківці і Кривчиках були вивішені протибольшевицькі листівки, які протягом дня уповноважені по зернопоставці зривали.

 

Дзвиняча

Дня 23.8.48 року під вечір українські повстанці роздавали селянам літературу і розклеювали протибольшевицькі кличі. В час розклеювання до українських повстанців підійшла одна жінка і просила, щоб її дали літературу. Одержавши, сказала: “Я того довго виглядала”.

Вишнівець

Дня 23.8.48 року вечором в райцентрі українські повстанці зайшли на квартиру  оперуповноваженого РВ МДБ Бокова і забрали один пістоль та його обмун дировання. А вийшовши з його помешкання підійшли до помешкання, де мав би бути представник области, який прибув до РВ МДБ, і кинули гранату. Вислід невідомий.

Великий Кунинець

Дня, 17.9.48 року до села з Вишнівця прибув агент райуповмінзагу (прізвище невідоме) з 10-тьма бійцями. Зайшовши до громадянки Якимчук Мотри (вдова років 70), яка живе у дуже вбогому стані і має одного сина, який є  калікою з природи, що цілком не ходить, та за невиконання молокопоставки забрали останню корову. Від Якимчук пішли до громадянина Солтиса Івана (переселенець), в якого рівнож за невиконання молокопоставки забрали корову. Крім згаданих селян було ще забрано корову за невиконання молокопоставки в громадянки Конюк Анни, а в громадянина Конюк Федора ялівку з цеї причини, що не була записана. Забрані корови було відставлено до райцентру.

Манево

Дня, 4.9.48 року до села прибув з Вишнівця уповноважений по зернопоставці Жданов і обласний прокурор (прізвище невідоме). Вони зайшли до с/ради і викликали селян та провіряли квити по здачі зернопоставки. Хто не виконав зернопоставки тому давали два дні строку, щоб виконав, бо будуть карати судом, а хто виконав, то ще добавляли від 50 кг – 3,5 центнера, залежно від господаря. Під вечір в напрямку села Снігурівка приїхав до села автомашиною голова райвиконкому Вавринюк і 5тьма- бійців та забрали Жданова і прокурора та від’їхали до райцентру

Бодаки:

Дня, 2.9.48 року до села прибули автомашиною: перший секретар райпарткому Агеєв, уповноважені по поставках Жданов, Хлопін і Мушканець та о/у РВ МДБ Паращук з 15-ма мгбстами. Вони в селі були два дні та провіряли квити по здачі зернопоставки, викликаючи селян до с/ради. Хто виконав зернопоставку, тому добавляли, нібито з причини цеї, що даний селянин має більше землі, як в наказі. Так, громадянин Колоденському Данилові добавили 6-ть центнерів. В обороні Колоденського став Жданов і сказав, що то не по законі зроблено, то Агеєв взяв його за ніс і назвав “бандерівським хабарником”. А коли давали добавку громадянці Дячині Ліонові Лікано, ровичеві, який не годився, то о/у РВ МДБ Паращук закликав його в другу комнату і вдарив його два рази по обличчі, але всеодно селянин не погодився на добавку.

Дня, 7.9.48 року до села прибув о/у РВ МДБ Паращук з 6-ма мгбістами зайшовши до с/ради, наказав дижурному, щоб йшов і повідомив тих осіб, які народжені 1928 року. Оскільки хто прибував з цих осіб, то Паращук запитував чи піде в ЧА і чи буде вірно служити.

Дня, 14.9.48 року через село переїжджало двох большевиків, (прізвища невідомі) а доїхавши до моста побачили громадянку Кащук Надю Федорівну, яка викидала з річки коноплі. Вони її покликали до себе, а коли вона прийшла, тоді один большевик зліз з фіри і запитав її: “Ти хочеш Самостійної України!” Жінка, незнаючи що відповісти, мовчала. Тоді большевик сильно став бити, а набивши до схочу – поїхали. Подорозі за селом стрінули громадянина Левіцького Василя і нічого не питаючи, злізли з фіри та так сильно побили, що Левіцький ледве прийшов додому.

Дня, 25.9.48 року по цілому селі були розвішені протиколгоспні кличі та листівки. Большевики ходили по селі і здирали та забирали зі собою. Один большевик підійшов до одного господаря і показав йому протиколгоспного клича, та листівку. Показуючи, сказав: “видиш, що ваші бандити виробляють і пишуть”. Селянин йому на це нічого не відповів.

Великий Кунинець

Дня, 21.9.48 року до села прибув о/у РВ МДБ Боков з 6-ма мгбістами. Вони зайшли до громадянина Кутрань Федора, який саме гнав самогонку, та стали пити, а коли випили всю, то полягали спати. Коли виспались, то під вечір пішли в село, а ніччю робили засідку. Рано прийшли до с/ради, де пробули до вечора, а вечором пішли на участок “Пеньки” та “Долина” (назва частини села), де пробули цілу ніч , а рано зайшли до громадянина Бучковського Андрея та арештували і разом з арештованим відійшли до райцентру.

Котюжини:

Дня, 9.9.48 року вечором до с/ради прибув о/у РВ МДБ Паращук 4-ма мгбістами та з 4-ма уповноваженими по поставці на дане село. Вони вночі викликали селян до с/ради та провіряли квити по здачі зернопоставки. Коли прибули до с/ради громадяни Брега Кирило, Брега Максим і Шандрук, то Паращук почав їх бити та сварити за те, що вони так довго не приходили. Досвітком згадані большевики виїхали зі села до Вишнівця.

Манево:

 Дня, 10.9.48 року з напрямку с. Снігурівка приїхало до села двох большевиків (призвіща невідомі). Ідучи дорогою на вулиці зустріли громадянина Гуцала М. та секретаря с/ради, позлазили з фіри та нічого не питаючи стали бити прикладами крісів в груди. Набивши, сіли на фіру і їхали дальше, та знову ж зустріли громадянку Горошок Уляну, Гуцала Олександра і Шаяжного Володимира, позлазили з фіри і стали бити. Селяни стали втікати, а коли повтікали, то вони сіли на фіру і від’їхали в напрям. с. Снігурівка.

Бутин:

Дня, 17.9.48 року українські повстанці знищили в с/раді телефонічний апарат та усі папери.

Котюжини:

Дня, 4.9.48 року до села прибув о/у РВ МДБ Паращук з 6-ма мгбістами та уповноваженим по поставках на дане село. Зайшовши до с/ради, вислали десятників, щоб вони переказали селянам, щоб брали квити по здачі зернопоставки і приходили до с/ради на провірку. В с/раді залишився голова с/ради і большевики. Тоді уповноважений по поставках сказав до голови: “Голова, підпиши заяву до колгоспу”. Голова від цього став відмовлятися, то тоді один большевик взяв його руку і встромив олівця між пальці та почав водити рукою по заяві. Голова видер руку і сказав: “Я перший до колгоспу не піду і не буду підписувати заяви”. Большевики розсердилися і один став його бити. Коли голова побачив, що то може бути погано, непомітно вийшов з с/ради. А коли населення почуло, що то їх викликають не на провірку квитів, а щоб вони підписали заяви до колгоспу, то всі повтікали від с/ради і більш ніхто не приходив.

Дня, 19.9.48 року до села прибув о/у РВ МДБ Паращук з 6-ма мгбістами та уповноваженим по поставках на дане село. Вони зайшли до с/ради та сказали дежурному, щоб він пішов до десятників і сказав, щоб вони заказали селянам, щоб приходили до с/ради з квитами по здачі зернопоставки на провірку. З селян ніхто не прийшов, бо боявся, щоб то не був підступ, як попередньо, що заставляли писатись до колгоспу. Большевики посиділи в с/раді і побачили, що ніхто не приходить, взяли фіри і від’їхали до району у Вишнівець.

Манево

Дня, 20.9.48 року до села прибув о/у РВ МДБ Зотов з 6-ма мгбістами. Вони зайшли до школи і тут спали до полудня, а після того розійшлися по селах і просили їсти. Зотов зайшов до громадянина Сарафан Деміяна і щось довго з ним говорив, а коли відійшов до с/ради, то зараз викликав до себе трьох селян. Селяни до нього не пішли і Зотов, посидівши, відійшов в невідомий напрям.

Дня, 25.9.48 року в селі були розвішені протиколгоспні кличі та листівки. Населення з радістю читало та переказувало одно другому.

МАТЕРІАЛИ ПІДГОТУВАВ ОЛЕГ КРИВОКУЛЬСЬКИЙ

Коментарі вимкнені.