Політична гра на Тернопільщині: обласна рада може стати головним болем Банкової
Тернопільська обласна рада вже третій рік працює у неповному складі, бо обласна виборча комісія через відсутність кворуму не може ухвалити протокольне рішення про обрання наступних за списками депутатів.
Опозиційні партії, які внаслідок цього не можуть сформувати більшість у облраді та обрати її голову, звинувачують владу у саботажі діяльності виборчкому.
Наприкінці минулого тижня ситуацією вкотре перейнялися у Центральній виборчій комісії. Якщо ситуацію не вирішить вона, спостерігачі не виключають призначення повторних виборів до обласної ради.
Нестача депутатів
120 депутатів чинної Тернопільської обласної ради було обрано на позачергових виборах у березні 2009 року.
Невдовзі від своїх 12-и мандатів відмовився БЮТ – на думку блоку, ці вибори були незаконними.
Попри це, у раді була сформована більшість у складі партій “Свобода”, УНП та “Наша Україна”. Головою облради обрали члена “Свободи” Олексія Кайду.
Проблеми почалися після місцевих виборів 2010 року.
Тоді низка депутатів облради взяли участь у виборах до рад нижчого рівня. Частина з них ці вибори виграла.
Всього працювати до районних рад перейшли близько двох десятків людей, більшість з яких представляли партію “Свобода”.
За чинним законодавством, у такому випадку обласна виборча комісія повинна була б на своєму засіданні визнати обраними наступних за черговістю членів списків цих партій.
Однак провести протокольне засідання обласній виборчій комісії виявилося непросто: вона ніяк не могла зібрати кворум.
Тому обласна рада продовжувала працювати у неповному складі, час від часу безрезультатно закликаючи облвиборчком заповнити порожні стільці у сесійній залі.
Наприкінці минулого року раду залишили ще троє членів “Свободи”, у тому числі її голова Олексій Кайда, – їх було обрано до парламенту.
Після цього загальна кількість чинних депутатів ради зменшилася до 89, а проблема нестачі голосів для опозиційних партій стала особливо гострою: вони навіть не змогли обрати нового голову облради.
У листопаді минулого року кандидатура висуванця “Свободи” Василя Хомінця зібрала голоси лише 57 депутатів з потрібних 61.
Відповідно, очолює раду перший заступник її голови – Сергій Тарашевський з партії “Єдиний центр”. Опозиціонери називають його лояльнішим до чинної влади, ніж будь-який член “Свободи”, що був би на його місці.
Без бюджету
Робота облради, у якій бракує третини депутатів, досить специфічна.
У її стінах тепер важко не те, що зібрати більшість у підтримку якогось рішення, але й елементарно зібрати кворум: щоразу виявляється, що “хтось захворів, хтось не доїхав”.
Останнє засідання, за словами Василя Хомінця зі “Свободи”, рада провела ще в листопаді минулого року.
Однак зараз ситуація набула нового звучання, адже виявилося, що у такій облраді практично неможливо ухвалити обласний бюджет на 2013 рік.
Представники влади стверджують, що бюджетний процес заблоковано через бездіяльність опозиції.
Опозиціонери не заперечують, що поданий до облради проект їм не подобається: за словами депутата облради, члена “Фронту змін” Степана Барни, для виконання бюджету у ньому не вистачає 165 мільйонів гривень.
Однак неофіційно, кажуть джерела ВВС Україна, “Свобода” поставила місцевій владі ультиматум: ніякого бюджету не буде ухвалено без введення до облради нових депутатів або принаймні обрання її головою Василя Хомінця.
“Облдержадміністрація зацікавлена в ухваленні бюджету, бо без нього, наприклад, неможливо зрушити в області медичну реформу, за затримку з якою на останньому засіданні Комітету економічних реформ президент розкритикував низку губернаторів, зокрема, й тернопільського. З іншого боку, влада не зацікавлена у тому, щоб опозиція сформувала більшість у обласній раді”, – каже ВВС Україна Степан Барна.
А співрозмовники ВВС Україна у парламенті країни стверджують, що зміна балансу сил у Тернопільській облраді невигідна, в першу чергу, офіційному Києву. Мовляв, щойно в раді формується опозиційна більшість, вона стає для Банкової та Кабміну таким самим головним болем, як Івано-Франківська та Львівська облради, які регулярно ухвалюють, м’яко кажучи, критичні щодо центральної влади рішення.
Комісія не збирається
Формально влада не має жодного стосунку до затримкою з введенням до облради нових депутатів.
Ухвалити формальне рішення про це має обласна виборча комісія. Її засідання скликає голова. У цьому випадку – представник КПУ Сергій Іщенко. Точніше, це у обласному виборчкомі він представляє КПУ, бо, наприклад, у ході останніх парламентських виборів він був заступником голови однієї з окружних комісій за квотою Союзу анархістів України.
ВВС Україна не вдалося зв’язатися з паном Іщенком, аби дізнатися, чому його комісія вже понад два роки не може визнати обраними наступних членів списку “Свободи” та “Єдиного центру”.
ЦВК
Ситуацією в Тернополі перейнялася Центральна виборча комісія
Інший член обласної виборчої комісії, Тарас Цимбалістий з “Фронту змін”, каже, що вже півтора роки не отримував запрошень на засідання комісії.
“Був один дзвінок, але він був за 5-10 хвилин до початку засідання. Очевидно, подзвонили так пізно, щоб я не потрапив на це засідання”, – згадує він.
За словами пана Цимбалістого, Сергій Іщенко на його питання, чому обласний виборчком не збирається на засідання, відповідає відмовками.
Правоохоронні органи на звернення опозиціонерів щодо протиправної бездіяльності виборчої комісії відповідають: мовляв, це ж колективний орган, що ми можемо зробити.
Ймовірно, такий стиль роботи комісії обумовлений політичними чинниками, припускає Тарас Цимбалістий.
“Трилер у кількох томах”
Тому співрозмовники ВВС Україна з числа місцевих опозиціонерів на обласний виборчком, принаймні, у його чинному вигляді, не дуже сподіваються.
Виходи з нинішньої ситуації є два, кажуть вони.
Перший – ініціативу в свої руки бере Центральна виборча комісія. Вона має право або переформатувати Тернопільський виборчком, і тоді депутатів до облради введе вже нова комісія, або ввести нових депутатів власним рішенням.
Власне, минулої п’ятниці ЦВК терміново затребувала документи депутатів, які мали бути введені до складу Тернопільської облради.
Однак зовсім не факт, що від цього ситуація зрушить з місця.
“Ця історія настільки довга, що про неї можна написати трилер у кількох томах”
Жанна Усенко-Чорна, заступниця голови ЦВК
“Ця історія настільки довга, що про неї можна написати трилер у кількох томах”, – сміється у розмові з ВВС Україна заступниця голови ЦВК Жанна Усенко-Чорна.
Річ у тому, що більшість членів нинішнього складу складають висуванці провладних партій.
“Якби більшість ЦВК була налаштована на ухвалення відповідних рішень, то ситуація уже б давним-давно була вирішена. А оскільки запропоновані проекти не набирають необхідної кількості голосів, ситуація не розблоковується”, – дипломатично говорить пані Усенко-Чорна, радячи все ж почекати 31 січня, коли має відбутися чергове засідання ЦВК.
Проте у Тернополі дедалі частіше говорять про інший варіант розвитку подій: призначення позачергових виборів до облради.
Нещодавно про це заявив навіть губернатор області Валентин Хоптян.
Поза очі опозиціонери називають його слова політичною грою: результати парламентських виборів показали, що провладні сили не користуються популярністю серед жителів області.
“Тут може бути інший варіант: визнати цю раду нечинною, а з виборами нової тягнути, посилаючись на нестачу грошей”, – каже ВВС Україна один з тернопільських депутатів.
А поки губернатор звинувачує опозиціонерів у бездіяльності, опозиція звинувачує владу у саботажі введення нових депутатів, обидві сторони звинувачують одна одну у підкилимових інтригах. Область у цей час залишається без бюджету і з неукомплектованою облрадою.
Коментарі вимкнені.