Через Головка на тернопільських пивзаводах скоротять до 40% працівників
Підвищити ставки акцизу на пиво майже втричі пропонує Міністерство доходів і зборів України. Тернопільські пивовари вважають, що запровадження такої ініціативи призведе до скорочення робочих місць на 30-40%.
Міністерство доходів і зборів України розробило законопроект, який радикально міняє правила гри на пивному ринку. Податківці пропонують підвищити ставки акцизу на пиво майже втричі – з 0,87 гривні до 2,43 гривні за літр.
При цьому це не єдине неприємне нововведення для галузі, передбачене законопроектом Про внесення змін до Податкового кодексу та інших законодавчих актів.
Якщо депутати його підтримають, то виробникам і продавцям пива доведеться отримувати ліцензію на цю діяльність. Пиво, по суті, прирівняють до міцного алкоголю – для нього введуть акцизну марку.
За оцінкою Міндоходів, за рахунок зростання акцизів на алкоголь бюджет отримає додатково 1,7 млрд грн.
Податківці направили законопроект іншим профільним міністерствам – фінансів, агрополітики та економрозвитку – з проханням погодити його. Якщо відбудеться погодження, тоді законопроект розглядатимуть народні обранці на сесії Верховної Ради.
А тим часом тернопільські пивовари категорично проти таких нововведень.
Взимку пивзавод стане нерентабельний
– Півроку тому акциз на пиво збільшили на 6 копійок і втрати в обсягах виробництва склали 1,5%. – розповідає генеральний директор ТОВ “Торговий дім “Опілля” Тарас Пастух. – Тепер же пропонують збільшити акциз втричі. Які це наслідки матиме для вітзичняних виробників, можна тільки уявити. Ситуація з пивоварнями стане якщо не катастрофічною, то принаймні дуже критичною.
За словами Тараса Пастуха, у випадку збільшення акцизу на пиво до 2,43 гривень за літр, кінцева ціна для споживача зросте, як мінімум на 3 гривні. Причому уся ця сума осяде не в кишенях пивоварів.
За умов коли купівельна спроможність громадян падає, таке підвищення цін буде обтяжливим для них і відповідно зменшиться попит на цю продукцію.
– Також мене хвилює те, що пропонується запровадити ще й акцизну марку, – продовжує Тарас Пастух. – Тоді для гуртової та роздрібної торгівлі пивом потрібно буде отримувати ліцензію. Але така ліцензія дуже дорога. Тому реалізовувати пиво у невеличких магазинах, які розташовані поруч з житловими будинками, стане невигідно. Відтак, пиво залишиться тільки у мережах великих супермаркетів. Враховуючи те, що ці торгові мережі зареєстровані переважно у Києві, то надходжень до бюджету Тернополя фактично не буде жодних.
На думку Тараса Пастуха, у випадку збільшення акцизу втричі та запровадження акцизної марки, у малих та середніх виробників суттєво впадуть обсяги виробництва.
– Що стосується безпосередньо заводу “Опілля”, то зараз відчувається нестача нашої продукції у торгових мережах. – розповідає генеральний директор ТОВ “Торговий дім “Опілля”. – Тож у випадку введення нових акцизів, цей об’єм що у нас зараз є, влітку ми ще зможемо якось реалізовувати. А ось взимку, коли рівень продаж завжди падає, виникнуть труднощі. У такому випадку наш завод у зимовий період буде нерентабельний. А для такого підприємства як наше, зупинка на два-три тижні — це не вихід, оскільки особливість нашого виробництва така, що потім запуск заводу після зупинки дуже затратний.
Скоротять до 40% працівників
Збільшення акцизу на пивну продукцію призведе до тотального скорочення робочих місць на малих броварнях. Так вважає перший заступник директора “ТОВ “Микулинецький Бровар” Володимир Троян.
– Збільшення акцизу втричі поховає весь малий і середній пивний бізнес, – вважає Володимир Троян. – Продукція вітзизняних виробників стане неконкурентноспроможною у порівнянні з продукцією тих компаній, що мають іноземні інвестиції. Ціна на пиво зросте орієнтовно на 2,5 гривні. Тож півлітрова пляшка пива коштуватиме 9-10 гривень. Тоді як у великих компаній така ж продукція коштуватиме приблизно сім гривень. Конкуренція в такій ситуації нульова.
Наповнити бюджет за рахунок збільшення акцизів на пиво не вдасться.
– Поповнення бюджету відбудеться хіба що на один рік, – продовжує перший заступник директора “ТОВ “Микулинецький Бровар”. – А далі впадуть обсяги виробництва і ніякого збільшення надходжень не буде. Спад виробництва може відбутися до рівня 70-80% від того що зараз є. Відповідно це призведе до скорочення працівників.
На малих броварнях менш автоматизоване виробництво, тому там працює більше людей. Відповідно саме малі броварні і найбільше зачепить скорочення персоналу.
– Кількість робочих місць суттєво зменшиться, – каже Володимир Троян. – Скорочення персоналу відбудеться на рівні 30-40%. Тобто від збільшення акцизів виникне більше соціальних негараздів, аніж користі.
А те, що від пивного алкоголізму помирають сотні, а страждають тисячі людей в області не думають підприємці? Не бачу проблем у виробництві мініральної води чи інших газованих напоїв. Залучення персоналу на цей ринок надасть можливість виготовити стільки мініралки, що вона заполонить тернопільський риник і витіснить з нього не добросовісних виробників. А до чого тут Головко???