Кохання на Тернопільщині вбиває

Майже 30 випадків самогубств сталося в області від початку року. Психіатри б’ють на сполох – людям бракує уваги і спілкування. Найосновнішою причиною таких вчинків вважають нерозділене кохання. І найчастіше через нього страждає молодь. Половина жертв цієї сумної статистки – хлопці та дівчата від 15 до 30 років.

«Богдана + … = любов»…

– Вона була доброю, працьовитою і спокійною дівчинкою з благополучної сім’ї, – кажуть у селі Голошинці Підволочиського району про 15-річну Богдану. – Ніхто б подумати не міг, що вона може таке зробити. А все через те, що любила хлопця, який її залишив. Але ж хіба через таке вішаються? Дуже вразливі зараз діти.
Дев’ятикласниця пішла із життя в січні. В її селі люди кажуть, що ще й досі не можуть відійти від трагедії. Її повішеною у сараї зранку знайшов батько. А мати пригадувала, що донька дуже дивно поводилася увечері напередодні. Вона повернулася зі школи пізніше, ніж зазвичай, й одразу сіла робити уроки, а потім вдягнулася і кудись пішла. Проте подумати про таке не міг ніхто. Аж коли знайшли в її щоденнику запис «Богдана + … = любов»… Як виявилось, за кілька днів до смерті дівчинка посварилися зі своїм хлопцем. Та було вже пізно щось змінити.
У селі про це стараються не говорити, це вже друга страшна смерть за два роки. Рік тому повісився друг Богданки – Віталик.

«Був красенем на все село»

З подібних причин, кажуть в селі Мужилів Підгаєцького району, пішов з життя у березні 28-річний Петро. Він був одружений і мав трьох дітей. Та сімейне життя щось не складалося.
– Він жив тут з мамою, а потім одружився і переїхав у сусіднє село Вага, – розповідає голова Мужилівської сільської ради Василь Широкий. – Але, наскільки ми його пам’ятаємо, був роботящим хлопцем, завжди допомагав мамі по господарству. Нічого поганого про нього сказати не можу. Бувало, випивав трохи в компаніях, але в міру. Кажуть, що наклав на себе руки через проблеми в сім’ї.
За словами жителів села, чоловік й справді декілька місяців перед тим, як повіситися, проживав саме з матір’ю, а не з сім’єю. У неї вдома й наклав на себе руки.
Точної причини такого вчинку молодого чоловіка не знають й у селі Вага.
– Важко судити, що сталося, – кажуть у Бронгалівській сільській раді, до якої належить село Вага. – Сім’я була у нього благополучна. Дружина була вродлива, доглянута така. Діти росли в достатку, акуратні завжди ходили. Бачили б ви, які то гарні у нього діти! Та й сам він був красенем на все село – високий, симпатичний. Єдине відомо, що вони з дружиною посварилися, і він пішов жити до мами.

Мав безліч планів на майбутнє

Не дає спокою і жителям села Бедриківці Заліщицького району смерть 20-річного Михайла. Хлопець у січні пішов з дому і зник. А в березні його знайшли повішеним у лісі неподалік села.
– Багато хто в селі не вірить, що Михайло міг таке зробити, – розповідає голова Бедриківської сільради Іван Костинюк. – Не зрозуміло, чому так сталося, бо хлопець був чудовий –порядний, займався спортом, не мав сумнівних компаній. Не раз бачив, як він з друзями футбол грав. Мав багато спортивних нагород.
Також кажуть у селі, що Михайло був працьовитим, добрим і приємним хлопцем. У нього було багато друзів. Коли він зник, всі одразу ж кинулися його розшукувати, подали заяву в міліцію. Але знайшли уже мертвим.
– Ми не повіримо, що брат міг таке зробити, – каже його рідна сестра Інна. – У цій історії є багато незрозумілих деталей. Напередодні він поводився як зазвичай, у нього не було проблем ані з дівчатами, ані інших. Навпаки, він мав плани на майбутнє – хотів їхати в Польщу заробити на машину і квартиру.

Весна – кризовий період

– Суїцид – це німе волання про допомогу, – каже психіатр Любов Вакуленко. – Це бажання звернути на себе увагу, щоб пожаліли. Дуже важливо з боку оточуючих побачити в людині цей брак уваги і підтримки. Насправді це важко зробити. Такий діагноз може поставити тільки психолог або психіатр.
Але люди рідко звертаються до спеціалістів тому кількість самогубств зростає.
– Особливо кризові періоди – весна, осінь, – продовжує пані Вакуленко. – Людей поглинає депресія. Світ видається надто складним, людині здається, що вона не може справитися з проблемами, з’являється важкість на душі, і вона не хоче жити, бо не бачить перспективи. Переважно до таких станів призводить нерозділене кохання.

Не хотіла жити через зраду

Так, за словами психіатра, до відділення психоневрологічної лікарні недавно потрапила молода жінка, яку зрадив чоловік.
– Вийшла заміж, все було добре, а згодом чоловік її залишив і пішов до іншої, – каже Любов Вакуленко. – З горя вона вирішила накласти на себе руки. Її врятували. І вона одразу ж потрапила до нас в лікарню. Їй призначили курс лікування. До нас часто привозять пацієнтів, які скоюють спроби суїциду. Жінка перерізає собі вени, щоб повернути чоловіка чи, навпаки, чоловік здійснює спробу суїциду, щоб повернути жінку.
Тому, за словами психіатра, краще не пробувати привертати увагу до своїх проблем таким чином, а просто попросити допомоги в друзів чи родичів або звернутися до психолога. Адже немає безвихідних ситуацій.
– Люди часто не усвідомлюють, що, вчинивши самогубство, вони, навпаки, перекладають тягар свого гріха на своїх дітей та рідних, – додає пані Вакуленко. – Адже саме вони згодом будуть «розплачуватися» за такий необдуманий вчинок свого родича.

Світлана Мала, Місто

Коментарі вимкнені.