Кого можна побачити на тернопільському ставі
Якщо ви часто буваєте на тернопільському ставі, то, очевидно, помічали, що крім звичних качок-крижнів тут перебувають й інші водоплавні птахи, зокрема, чи не найчастіше гостює лиска. Саме так називають цих маленьких водоплавних пташок із чорним пір’ям і білим дзьобом.
Аби дізнатись про них більше, я поспілкувалась із кандидатом біологічних наук, доцентом кафедри ботаніки та зоології Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Любов’ю Шевчик.
— Найчастіше на тернопільському ставі можна помітити качку-крижня та лиску, на інших водоймах довкола міста також бувають норці. Світлої пам’яті Дмитро Страшнюк помічав на чистилівських ставках пернікозу велику, — розповідає науковиця.
Лиски й качки-крижні ззовні мають схожі ознаки, адже мешкають в одному середовищі, але через належність до різних рядів, мають істотні відмінності, зокрема, у поведінці.
— Лиска — належить до ряду журавлеподібних, качка-крижень — гусеподібних. Останні всеїдні, лиска – первиннорослиноїдна, тобто надає перевагу кореням і стеблам рослин, хоча також може споживати мальків, пуголовків, водоплавних комах, дрібних ракоподібних, — мовить далі пані Любов. — Ці два види часто бувають на одній території, як ось на тернопільському ставі. Їхня поведінка різна. Лиска, особливо у великих мішаних зграях, може бути агресивною. Надто ж це стосується самців, котрі перебувають на окраїні колонії. Вони можуть відібрати їжу одне в одного, нападати на самок і крижнів. До речі, лиски — єдині із водоплавних птахів, здатних нападати на людину, коли та наближається до гнізда.
На нашій території лиски зазвичай формують зграї в десятки птахів, а на Півдні України їхня чисельність може сягати кількох сотень. Чисельність цих водоплавних птахів досить велика, щоправда, даних про стан популяції немає, оскільки кільцювання давно не проводилось.
Для гніздування лиска обирає досить великі водойми, на узбережжі має бути рослинність для створення гнізда. Його будують разом на мілководді: самець приносить гілки, самка – соломинки, льоток викладають пухом.
Підготувала Анна Золотнюк.
Фото Axel Mauruszat.
Коментарі вимкнені.