Комуністи причетні до скандалу у Тернополі

На безгрошів’я, простоювання виробництва та ігнорування адімінстрацією законодавства про можливість виходу на пільгову пенсію скаржаться працівники «Текстерно».

Свої претензії та незгоду з діями керівництва вони озвучували неодноразово. Однак ситуація не змінюється. Нещодавно незадоволені працівники скликали чергові збори. Під стіни підприємства прийшло понад півсотні людей.

– На всі скарги в адміністрації є відповідь: «Не подобається – звільняйтесь», – розповідають люди. – На роботу нас не викликають, простої і лікарняні не оплачують. Натомість адміністрація і бухгалтерія працює, отримує зарплату. Що ж вони роблять, коли «Текстерно» стоїть?

Окрім нарікання на простоювання, працівники скаржились на проблеми з отриманням пільгової пенсії.

– Александрова не відпускає нас на пенсію, – каже Марія Підгірська. – Я вже добиваюсь понад рік, що вийти на пільгову пенсію. Вона ж зі стажу відкидає декретну відпустку. Також мені не дорахували робочих днів.

Аналогічна проблема – у Ганни Ковальської. Потрібну довідку жінка відстоювала через суд.

 

 

– Я навіть виграла слухання у Вищому спеціалізованому суді, – каже вона. – Та коли прийшла за довідкою, мені відмовили. Тож я змушена була писати у міськрайонний суд, щоб вони зобов’язали Александрову видати довідку. За нею потім я прийшла з інспектором виконавчої служби. Однак голова правління сфабрикувала довідку, бо написала менший стаж.

 

За законом довідку дають

Схожі скарги озвучили на місці ще з десяток працівниць. Знають про їхню ситуацію і у профспілці. Її представник був на зборах.

 

– За 20 років роботи ткалею дають право вийти на пенсію швидше, – розповідає голова обласної організації профспілки працівників текстильної та легкої промисловості Ігор Пеньонжко. – Але все замкнулось на тому, що в уточнюючі довідки адміністрація не включає усі позиції, зокрема декретну відпустку, не видає довідок. Хоча, за законом, довідку повинні видавати. І включати у неї ту відпустку.

 

Працівники підприємства звертались у профспілку за консультаційною та юридичною допомогою. Та допомогти усім гуртом тут не можуть. Адже закон, за словами пана Пеньонжка, вимагає, щоб у такому випадку кожен індивідуально відстоював свої права.

 

По допомогу люди звертались і до представників різних політсил. Усюди, як кажуть вони, обіцяли допомогти. На березневу зустріч навіть запросили представника Компартії Василя Парадзінського. Однак спілкуватись із ним та своїми працівниками голова правління відмовилась. Тож люди розійшлись ні з чим.

 

Ткалям рахують по-іншому?

Чи входить декретна відпустка у спеціальний стаж для виходу на пільгову пенсію, ми цікавились у Пенсійному фонді. Однак роз’яснити нам хоч щось там відмовились, як тільки чули згадку про «легку та текстильну промисловість». Причому, як у міському, так і в головному управлінні Пенсійного фонду в області.

 

– Не будемо давати такого інтерв’ю. Я вже знаю, чого ви за них дзвоните. У нас є начальник, дзвоніть до нього, – повідомили інспектори у міському фонді.

 

За вказаним номером слухавки ніхто не брав. Тож за роз’ясненням ми звернулись у головне управління Пенсійного фонду в області. Тут майже відразу констатували, мовляв до вас звернулись ткалі.

 

– Це все зовсім інакше, – каже начальник відділу пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в області Галина Карнаух. – Пільгову довідку видає підприємство. І воно визначає, який період включають до пільгового стажу. Ми на підставі цієї довідки рахуємо пільговий стаж.

 

Окремо: «Збори організували комуністи»

Чому працівники не можуть вийти на пільгову пенсію та не отримують коштів за простій, ми поцікавились телефоном у голови правління ВАТ «ТО «Текстерно» Катерини Александрової.

 

– Усі звинувачення – неправда. Ці збори організували комуністи, – каже пані Александрова. – З приводу усіх тих пільгових пенсій уже казано-переказано. Ті працівники не мають потрібного стажу, щоб іти на пільгову пенсію.

 

Аби отримати пільгову пенсію, за її словами , необхідно мати 20 років фактичного стажу роботи на виробництві. До нього не входять ні лікарняні, ні декретна відпустка.

 

– Є Закон України „Про пенсійне забезпечення”, стаття 13, – продовжує голова правління. – Там чітко написано про те, хто має право виходу на пенсію на пільгових умовах. І чітко зазначено, що лише після відпрацювання на виробництві 20 років. Тому законодавство про пільгову пенсію і вимагає надання так званої уточнюючої довідки.

 

Це, за словами керівника, вона уже неодноразово пояснювала працівникам. Поспілкуватись із людьми вона була готова й тоді.

– Дозволу на проведення зборів ніхто у мене не питав, – каже співрозмовниця. – Тоді під вікнами у мене зібралось дві-три жінки. Я думала, що вони мають якісь запитання. Раптом приїхали автівки, вийшли комуністи, почали проводити мітинг. Що я буду з ними вирішувати? Є закон, є порядок. А не так – хто що захотів, те й зробив.

 

Неправдою, за словами пані Александрової, є також інформація про невиплату лікарняних. Їх наразі оплачують. Щодо простою, то його нині не зобов’язані і не можуть оплачувати.

 

Коментар:

Василь КОГУТ (55 р.), юрист:

– Декретна відпустка входить до спеціального стажу, необхідний для виходу на пільгову пенсію. Так само, як лікарняні. Тому людям потрібно подавати в суд і добиватись зарахування у спеціальний стаж декретної відпустки. А також зобов’язати керівника видати уточнюючу довідку про наявність спеціального стажу. Роз’яснення щодо зарахування до стажу роботи періоду догляду за дитиною давав Пенсійний фонд України у листі від 25.06.2008 №1084/02-10.

20 хвилин

Коментарі вимкнені.