Несподівана для тернополян виставка діє у Тернополі (фото)

Творчість мистецького подружжя зі Львова Костянтина та Наталії Малярчуків презентували 13 жовтня в Українському домі «Перемога» у виставці «З Україною в серці». Яскраві, насичені барви квітково-рослинних орнаментів, традиційні українські символи та теми у поєднанні зі слов’янськими рунами – таким є петриківський розпис Наталії Малярчук. Чорно-біла графіка, напівабстрактні сюжети на історичну тему – це ілюстрації архітектора Костянтина Малярчука.

–         Це несподівана для тернополян виставка, яку ми відкрили з нагоди святкування річниці УПА та свята Покрови, – каже Олександр Смик, начальник управління культури і мистецтв Тернопільської міської ради. – Вона об’єднує роботи подружньої пари зі Львова. Костянтин Малярчук – співавтор пам’ятників Тарасу Шевченку у Львові, Івану Підкові, Андрію Мельнику, Ігорю Білозіру. Він проілюстрував роман Василя Шкляра «Залишенець. Чорний ворон», який його вразив. Тут також представлені роботи надзвичайної художниці, яка поєднала петриківський розпис і знаки рідної віри. Це перша така компіляція художня, і хочу щоб тернополяни це побачили, це новий крок у мистецтві.

Петриківським розписом Наталя Малярчук зайнялася у 2009 році. Саме тоді з’явилася можливість пройти курси петриківського розпису у Києві. Цієї справи художниця навчалася у відомої київської колеги Юлії Рожкової. Там же вона знайомиться ще з одним майстром цього виду народного мистецтва Галиною Назаренко, яку сьогодні ще називають послом петриківського розпису у світі.

–         Дружина давно хотіла займатися петриківським розписом та у Львові не було можливості навчитися цьому, – розповів Костянтин Малярчук. – Привабив він її тим, що це живопис вільних людей. Петриківка у Дніпропетровській області була одним із сіл, де ніколи не було кріпацтва. Це було козацьке село, зимівник кошового отамана Запорізької Січі Петра Калнишевського. Жінки взимку мали вільний час і розмальовували хати. Таких жінок називали чепурушками. Хто не мав розмальованої хати, того вважали злиднем, людиною, яка нічого хорошого немає в душі. Довший час там працювала фабрика петриківського розпису, яка була закрита у 2004 році. З того часу петриківський розпис ледве животів, а зараз йде його відродження.

У своїх роботах Наталя Малярчук майстерно поєднує рослинний орнамент з тваринами та людьми. Деякі картини об’єднані у серії. Наприклад, є кілька картин із фольклорним образом – Мамаєм. Одна із останніх серій – це обереги – полотна у яких слов’янські руни поєднанні з петриківським розписом. Представлені на виставці роботи виконані на дошці акриловими фарбами і вкриті лаком. Та малює Наталя Малярчук не тільки на дереві, а й на склі, кераміці, тканині, шкірі, розмальовує інтер’єри. Нещодавно її малюнки прикрасили інтер’єр церкви святого Пантелеймона у восьмій лікарні Львова. Адже за часів українського бароко церкви розмальовували петриківським розписом: квітами, рослинами, птахами. Його ще називали мазепинське бароко, оскільки цей стиль у мистецтві бурхливо розвивався за часів його гетьманства. Та коли Мазепу піддали анафемі, то петриківський розпис більше не застосовували у храмах, а зараз його знову відроджують. І Наталя Малярчук одна із тих, хто долучається до цієї справи.

Друга частина виставки «З Україною в серці» – це графіка Костянтина Малярчука. За фахом він архітектор, та прочитаний буквально за дві ночі роман Василя Шкляра, надихнув його на створення ілюстрацій до твору.

–         Мене найбільше вразило те, що автор майже 13 років писав роман, – розповідає Костянтин Малярчук. – У ньому цікаве поєднання художнього вимислу, історичних подій та документів. Та найцікавіше, що оповідь ведеться від третьої особи – чорного ворона, який весь час спостерігає за подіями, що розгортаються у романі. Тому майже у кожній роботі я намагався намалювати чорного ворона. Я не професійний художник, але тут мене так за живе взяло, що вирішив згадати навички графіка. Для себе зрозумів одне – це має бути своєрідна спокута перед тими людьми, які загинули за нашу волю. Усього зробив 35 ілюстрацій. На кожну роботу йшло приблизно два тижні. Хоча й було не легко, але отримав  велике задоволення від цього, для себе це робив, мені це потрібно було. Навіть не думав, що буде якесь зацікавлення моїми роботами, що буду виставляти їх, та коли показав друзям, то вони зазначили, що їх мають побачити й інші. Це не просто графіка, яка ілюструє  певні речення у творі, вона передає  моє відношення до цього твору.

Із яскравим, життєрадісним та символічним петриківським розписом та графікою львівських митців тернополяни можуть ближче познайомитись безпосередньо оглянувши експозицію. Виставка в Українському домі «Перемога» триватиме до 10 листопада.

Ольга Захарова, Тернопільська липа

Коментарі вимкнені.