25 лютого: це цікаво знати

Хотіла б я піснею стати
У сюю хвилину ясну,
Щоб вільно по світі літати,
Щоб вітер розносив луну.
Щоб геть аж під яснії зорі
Полинути співом дзвінким,
Упасти на хвилі прозорі,
Буяти над морем хибким.
Леся Українка

25 лютого за григоріанським календарем 56 день року. До кінця року залишається 309 днів.

За церковним календарем 25 лютого вшановують Іверську ікону Божої Матері, святителя Мелетія, святителя Олексія, преподобну Марію та святителя Антонія.

Календарна весна завітає до нас вже за три дні, і у цей час у дохристиянські часи починалися пташині свята, які продовжувалися протягом кількох тижнів, аж до свята весняної Землі–Матері, що відзначалося 9 березня. У цей час давні українці молилися про швидкий приліт птахів з вирію, які приность на своїх крилах тепло південних країн.

А християни від 25 лютого, дня вшанування Мелетія та Алексія, і протягом трьох наступних днів виставляли на вранішній мороз зерно, що призначалося для посіву. Бо вірили, що підморожене, воно дає кращий врожай. На мороз виносили також льон і пряжу, щоб мати чисті і рівні нитки.

Іменинниками 25 лютого є:
Олексій, Марія, Євген, Антон, Мелетій

25 лютого народились:
1850 — Володимир Барвінський, український письменник, публіцист, видавець, громадсько-культурний діяч, юрист;
1871 — Лариса Косач-Квітка (Леся Українка), українська поетеса;
1887 — Лесь Курбас, український актор, режисер, реформатор українського театру;
1894 — Костянтин Хренов, український вчений, спеціаліст в області електрозварювання, академик АН України;
1905 — Павло Вірський, український хореограф, балетмейстер, організатор Національного ансамблю танцю України.

Події 25 лютого:
1573 — Іван Федорович заснував друкарню у Львові.
1873 — У Києві створено Південно-Західне відділення Російського географічного товариства.
1918 — Мала Рада ухвалила закони про введення в Українській Народній Республіці нового (григоріанського) календаря і середньоєвропейського часу.
1956 — На XX з’їзді КПРС М.С.Хрущов виступив із закритою доповіддю «Про культ особи та його наслідки», присвяченою засудженню культу особи Й.В.Сталіна.
1957 — Засновано Державне видавництво дитячої літератури УРСР (тепер Веселка).

Чи знаєте ви, що:

  • З прадавніх часів вважалося, що п’ятниці — небезпечні. Напевно, пояснення цьому віруванню варто шукати у ті часи, коли наші пращури щоп’ятниці вшановували одну з найголовніших дохристиянських Богинь, мати всього живого Дану — Матір – Воду. А оскільки Дана ще й вважалася покровителькою рукоділля, то ж ні шити, ні прясти у п’ятницю не дозволялося. Християни ж заборону працювати у п’ятницю та постування пояснюють, тим, що Ісус Христос був цього дня розіп’ятий. Отож, до заборони працювати додається ще й заборона на розваги.
  • Найдавнішим випадком хірургічного лікування, що згадується в писемних джерелах, є, зокрема, «резанье желве» — вирізання пухлини, зроблене 1076 року Святославу Ярославичу.
  • Першою на території України лікарнею-притулком вважається та, що була відкрита в XI ст. у Печерській лаврі в Києві. Медичну допомогу тут надавали ченці — «лєчці».
  • Першу в Україні аптеку було відкрито у Львові у 1445 році.

Аліна Астахова, «Рідна країна»

Коментарі вимкнені.