На Бережанський замок треба 150 мільйонів

Найвизначнішою захисною спорудою епохи українського ренесансу вважається Бережанський замок, іменований ще «Східним Вавелем». Його звів італійський майстер за новоголландською системою. Будувати замок у 1534 році розпочав руський воєвода Микола Синявський.

На відміну від інших твердинь, Бережанський замок постав не на високій горі, а в глибокій заболоченій річковій долині на острові, утвореному двома рукавами річки Золота Липа. Цей замок створено не як військово-оборонну, а як оборонно-житлову споруду, – розповідає директор Державного історико-архітектурного заповідника у місті Бережани Василь Зорик.

На замковому подвір’ї була побудована каплиця Святої Трійці в готичному стилі, яка служила родинною усипальницею роду Сенявських. У 1570 році замок був додатково розбудований і зміцнений. У Першу світову війну костьол, як і замок, зазнали великих руйнувань. Реставраційні пропозиції Бідацького 1933 року не були здійснені. Не дали результатів також реставраційні проекти 1980, 1989 і 1991 років. Руйнація пам’ятки продовжується вже майже два століття. Спроби її реставрації, за словами Василя Зорика, не принесли бажаних результатів.

Він каже, що сьогодні Бережанський замок – це руїна. Залишилося від величної споруди лише окремі корпуси. Останніх 10 років триває розчищення руїн та завалів замку, розпочато роботи з ліквідації аварійного стану та реставрації окремих частин історичної споруди. На сьогодні на реставрацію Бережанського замку та замкової каплиці витратили уже 3,5 мільйонів державних коштів.

15 квітня цього року південно західна частина стіни замку зазнала руйнувань. Там обвалилося близько 70 кубометрів каменю. Якщо зараз стіну не відновити, каже Василь Зорик, тоді руйнація продовжиться і вберегти замок буде дуже важко. Щоб уберегти архітектурну пам’ятку потрібно, кажуть науковці, не менше 150 мільйонів гривень.

ІНТБ

Коментарі вимкнені.