Новорічний стіл українців подорожчав на третину

Зростання цін напередодні свят – явище майже обов’язкове. Проте нинішній рекордний рівень вартості овочів і фруктів не можна пояснити тільки спекулятивним чинником.

На купівлю овочів і фруктів до новорічного столу українцям доведеться витратити на 33% більше коштів, ніж напередодні 2010 року. Підвищилися ціни як на імпортні екзотичні фрукти, так і на вітчизняну ординарну продукцію.

Так ціна бананів складає близько 12 грн за кг, мандарин стартує від 15 грн за кг, картоплю можна купити не менше ніж за 7 грн за кг. Ці ціни перевищують торішній рівень цін мінімум на 30%, а в деяких категоріях різниця доходить до 50% (банани), пише “Дело”.

“Це однозначно рекордний рівень цін на овочі та фрукти, який коли-небудь відзначався в Україні напередодні новорічних свят”, – говорить Андрій Ярмак, керівник проекту “Агроогляд: овочі та фрукти”.

На сьогодні деякі овочі в Україні вже дорожчі, ніж у Європі. Так, капуста білокачанна в Україні коштує 4,25 гривні за кг – опт, у той час як у Польщі актуальна ціна становить – 29 євроцентів за кг, що на 28,5% нижче за ціну в Україну.

При цьому українські ціни ще мають люфт для подальшого зростання і за останні дні перед святами піднімуться ще вище.

Зростання цін напередодні свят – явище майже обов’язкове. Проте нинішній рекордний рівень вартості овочів і фруктів не можна пояснити тільки спекулятивним чинником. Передумови до нинішнього рівня цін формувалися весь рік, який був відзначений різким зростанням вартості плодовоовочевої продукції.

Найбільше зросли в ціні банани. У порівнянні з минулим роком цей товар подорожчав на 70%. Частково їх подорожчання спровокували самі чиновники – восени українська митниця переглянула довідкові ціни на фрукти.

Від цього показника залежить, скільки податків будуть платити імпортери при ввезенні свого товару в Україні. Так, довідкова ціна на банани, була підвищена майже в три рази – з 600 доларів за тонну до 1650 доларів. Роздріб відреагував адекватним збільшенням цін бананів на полицях.

Другий рекордсмен з подорожчання – картопля. Цей продукт на 60% дорожче, ніж наприкінці 2009 року і коштує вже більше 7 грн за кг. Причина – подорожчання маркетингового ланцюжка і нестача потужностей зі зберігання картоплі, що призвело до її псування.

За даними Держкомстату, в січні-жовтні 2010 року в порівнянні з тим же періодом 2009 року виробництво картоплі впало на 6,2%, овочів відкритого грунту – на 3,3%.

За даними аналітиків “АПК-Інформ овочі та фрукти”, значно подорожчають також яблука і тепличні томати – на 45%, капуста і цибуля – на 35-45%. В менший бік у порівнянні з минулим роком відрізняються тільки тепличні огірки та морква .

У цілому ж новорічний плодоовочевої стіл у поточному році обійдеться вже на 55% дорожче, ніж 2 роки тому, і на третину дорожче ніж наприкінці 2009 року. Борщової набір овочів коштує в 2,5 рази дорожче – близько 11 грн за кг у роздробі.

Також вже в останні дні перед новим роком буде традиційний сплеск цін на екзотику – ананаси, мандарини, апельсини – в межах 10% до поточної ціни.

ТСН

Коментарі вимкнені.