У тернопільському парку “Загребелля” кують самці зозулі
В тернопільському парку Загребелля почали кувати зозулі.
— Пішли з друзями на шашлики і давай для цікавості рахувати, скільки разів накує. Із трьох заходів ні разу не було більше 20-ти, — говорить тернополянка 22-річна Ольга Обарінчук.
Зозуля кує в середньому 15–20 разів за один захід. Рідко — до 40 разів.
— Це повір’я підходить для старших людей, — жартує завідувач кафедри зоології Тернопільського педагогічного університету Василь Кваша, 68 років. — Кує самець зозулі. Так птах мітить територію та приваблює самиць. Ті прилітають з Африки на кілька днів пізніше за cамців.
Зозулі — полігами. Одну самицю обслуговує гарем із восьми–десяти самців.
Яйця відкладає переважно в гнізда менших птахів — сорокопуда, вівсянки або садової славки. Зазвичай обирають гніздо, в якому вилупилися.
— Самичка кілька годин стежить за гніздом, у яке хоче відкласти яйце. Чекає, коли господаря не буде. Якщо гніздо відкрите — несеться прямо в нього. Якщо закрите — несе своє яйце в дзьобі. Має здатність підлаштовувати колір яєць. Може нести їх зі шкаралупою 10 різних відтінків. Але власники гнізда все одно переважно розрізняють яйця і викидають їх. Можливо, відчувають чуже, щойно знесене, за запахом.
У зозуль яйце найменше серед пернатих. Важить 3 г. Інкубаційний період також малий, 11 днів. За два тижні пташенята важчають у 20 разів. Стають більшими за своїх “названих батьків”. На 14-й день починають учитися літати і залишають гніздо.
— Керуючись інстинктом, зозуленя першим ділом викидає з гнізда конкурентів. Шукає спиною опору і головою випихає решту яєць. Відкриває свій дзьоб буряково-оранжевого забарвлення. Для батьків це знак, що потрібно нести їсти. За день дорослі птахи приносять пташеняті їжу до 400 разів.
За сезон зозуля відкладає 20–25 яєць. Щороку повертається в те саме гніздо.
— Деякі птахи через зозулю жодного разу так і не виховають свого потомства.
У світі 150 видів цих пернатих. Яйця в чужі гнізда підкидають третина. Решта висиджують їх самі. В Україні водиться лише зозуля звичайна. Прилітає у травні, коли розцвітає черемха. Відлітає наприкінці червня до Африки.
Андрій Янович, gazeta.ua
Коментарі вимкнені.