У вертепі «Молодої Просвіти» був Ярослав Мурий і Тарас Шевченко

Закінчилась п’ята щорічна акція «Ми ідемо з колядою!», організатором якої є ТОО ВМГО «Молода Просвіта». Між собою молоді просвітяни її називають «Вертеп на Схід», оскільки її метою є популяризація українських різдвяних традицій, зокрема вертепу в інших областях України, де дане явище не є поширеним. Проте назва є умовною, адже в рамках даного заходу українська коляда лунала і в східних, і в північних, і в південних містах України, зокрема Сумах, Сєвєродонецьку Луганської області, Чернігові. Одесі, Києві, Мелітополі, Запоріжжі.

Цьогорічна акція – найпродуктивніша

Як розповіли «Погляду» тернопільські «молоді просвітяни», цьогорічна акція на думку її організаторів та учасників є чи не найпродуктивнішою та найцікавішою, адже вдалося охопити чотири міста: Львів, Київ, Запоріжжя та Мелітополь. Щодо кількості виступів, то після тридцятого вертепу їх уже перестали рахувати. В основному цього року тернопільський вертеп завітав до шкіл, коледжів, ліцеїв, гімназій та інших навчальних закладів, потішив діток як першого класу так і четвертого курсу. Крім цього молоді просвітяни колядували та звіщали звістку народження Божого дитяти в громадських організаціях, державних установах, навіть у Національній академії наук України.

Також встигли взяти участь у трьох конкурсах та фестивалях вертепів Тернопільської та Львівської області, в одному з яких зайняли перше місце.

–               І це не дивно! ­­–– стверджує Ірина Матіяш – член правління «Молодої Просвіти», постановник та один із акторів вертепу, – Адже впродовж цих п’яти років наш вертеп постійно вдосконалювався. Кожного року вносилась якась родзинка в сценарій, шились та модернізувались костюми, підшукувались нові рідкісні колядки. Крім цього після такої великої кількості виступів учасники вертепу настільки «уживаються в роль», що я й сама дивуюся.»

Особливість вертепу – патріотизм

Особливість вертепу тернопільської «Молодої Просвіти» є його патріотична спрямованість та орієнтація на дитячу аудиторію. Звичайно у вертепі присутні традиційна духовна частина: сцени народження Ісусика з янголами, пастушками, царями і іншими героями, та світська частина: сцени з жидом, його жінкою Сурою, козаком та господарем. Та царі або мудреці, що прийшли вклонитись Божому сину є українськими, а саме Ярослав Мудрий, Богдан Хмельницький та Тарас Шевченко, а один із пастушків є неслухняним. Тобто спочатку він не розуміє значення Різдва, піддається впливу чортика, та в кінці дійства за допомогою янголів він навертається. Даний прийом, за словами Ірини Матіяш, молоді просвітяни застосували для того, щоб їх вертеп окрім українського слова, традиції, християнської духовності, патріотичної ідеї ніс також повчальний характер.

Взагалі ідея створення такого заходу належить голові ТОО ВМГО «Молода Просвіта» Абрам’юку Святославу.

-Сам я родом із смт. Верховина, живу у Тернополі, тому з малечку плекаюсь у народних традиціях, – розповідає Святослав. – Будучи студентом та працюючи часто доводилось бувати в східних регіонах країни, де й помітив, що деякі українські традиції там відсутні. Тому як голова «Молодої Просвіти» вважаю, що одним із важливих наших завдань є збереження, поширення та популяризація таких чудесних і сакральних традицій українського народу як різдвяний вертеп.

Коментарі вимкнені.