«Владометр» спитає і за підігрітий асфальт і за “спущену шкуру”

Новий інтернет-ресурс під назвою «Владометр», який дає змогу відстежувати, фіксувати, збирати до купи обіцянки політиків, чиновників різних рівнів – від президента до депутата сільради – вже з півроку працює в інтернет-просторі, а також на сторінці Facebook, і вже може прозвітувати, які обіцянки стали лишень «цяцянками», а які прикрасили владний лавровий вінок. Ідея вимірювати політичну відповідальність за допомогою «Владометра» народилась у громадської кампанії «Новий громадянин» під час президентської кампанії 2010 року. Відтоді ідея обростала ідеями, а сайт перетворився за півроку, як пише у своєму блозі директор проектів ГО «Центр UA» Світлана Заліщук, на «облікову книжку з рентгенами політичної відповідальності усіх українських можновладців».

Про те, з чим прийшов «Владометр» до річниці президента, під час круглого столу «Перший рік Президента Віктора Януковича», організованого «Демініціативами», розповів головний редактор «Владометра» Вахтанга Кіпіані.

«Владометр» – це абсолютно новий інструмент, відповідників якому немає, щоправда, назва дещо перебрана з американського сайту «Обамаметр», який вимірює обіцянки тамтешнього президента, – зазначив Вахтанг Кіпіані. – На сьогодні «Влодометр» зафіксовував вже 2036 обіцянок, що їх дали 113 українських політиків із 15 партій». Обіцянки політиків загалом стосуються економічної, соціальної сфер, податків, фінансів і регіональної політики. Журналіст наголосив, що редакційна група жодним чином не дає їм оцінку. Основне завдання проекту – показати суспільству, що треба вимагати від політиків звіту за зроблені заяви, публічно дані слова.

Наближаючись до річниці президентства Віктора Януковича, «Владометр» зафіксував 390 обіцянок від глави держави, які він давав протягом року. «390 обіцянок – це щонайменше, – пояснив головний редактор, – очевидно, що ми зафіксували не все. Фіксація обіцяних президентом «покращань вже сьогодні» відбувається з огляду на програму економічних реформ, яка була ухвалена урядом, на саму програму президента, а також усні виступи та офіційні заяви Януковича».

Журналіст повідомив, що з-поміж 390 обіцянок президента виконано на сьогодні 12, а не виконано 6. В роботі перебуває 386 зроблених президентом заяв. Вахтанг Квпіані зауважив, що все це – обіцянки особисті. «Бо бувають ситуації, коли політик робить важливу заяву або вносить законопроект, а Верховна Рада його не підтримує, – розтлумачив Кіпіані. – Тоді ми не можемо звинувачувати посадовця, що він не зробив певної справи. Щодо президента, то всі 390 обіцянок були очевидними вказівками глави держави».

Приміром, серед невиконаних обіцянок Януковича «Владометр» зафіксував його заяву знизити податок на прибуток до 19% з 2011 року. 2011 рік вже настав – на разі скорочення до 19% не відбулося. Тепер його обіцяють лише на 2013 рік.

Зафіксовано й заяву Віктора Януковича, яку він давав перед президентськими виборами у своїй програмі «Україна – для людей» про гарантований перехід на контрактну армію. Обіцянку – не виконано. Сьогодні Віктор Янукович обіцяє поступовий перехід української армії на професійну основу. Про це він сказав на спільній прес-конференції з генсеком НАТО 24 лютого 2011 року.

Не залишилась поза увагою “Владометра” і обіцянка президента збільшити до кінця 2010 року середній розмір пенсії до 2000 грн. На сайті навіть відображено прямий ефір між Запоріжжям і Бердянськом, Енергодаром і Мелітополем, де він зробив таку заяву. Проте нічого подібного до кінця 2010 року не відбулося, мало того, сьогодні Віктор Янукович «реалістичним бачить завдання зростання на кінець 2011 року середнього розміру пенсій щонайменше до 1380 гривень». Таке розуміння пенсійної рформи Президент України окреслив під час виступу на засіданні Комітету з економічних реформ 22 лютого 2011 року.

Оцінюючи обіцянки президента, редакційна група «Владометра, виокремила категорію компромісних, тобто «виконаних і водночас невиконаних обіцянок».
Наприклад, 28 жовтня 2009 року кандидат у президенти Віктор Янукович заявив у програмі «Україна – для людей», що він доможеться ухвалення нового податкового кодексу, який зробить Україну найбільш інвестиційно привабливою країною в Європі. «З одного боку, податковий кодекс нібито ухвалено, але з другого – це зовсім не означає, що інвестиційна привабливість України виросла, – констатує Вахтанг Кіпіані.– От, тут ми й поставили компроміс».

Є на сайті й дещо своєрідна опція, яка фіксує обіцянки політиків, які навряд чи будуть виконані. Щодо Януковича, то це його заява 8 жовтня 2010 року напередодні місцевих виборів: «Каждый раз приезжаю в город Херсон, получаю огромное количество жалоб, видя сколько грязи. Могу сказать, что здесь нет хозяина. Если бы попался мне в руки этот мэр, я бы спустил с него шкуру». «Цікавий не сам словесний пасаж, – каже Кіпіані, – а те, що саме в цей час Партія регіонів підтримує чинного мера, і він вдруге чи втретє переобирається на цю посаду».

Вахтанг Кіпіані наголосив, що прискіпливе око «Владометра» стежить не лише за обіцянками влади, а й пильнує за заявами опозиції. Журналіст навів приклад його «улюбленої» обіцянки кандидата від опозиції на мера Тернополя. «Обіцяв цей кандидат підігрів тротуарів у зимовий період у місцях підвищеного травматизму, – розказує журналіст. – На мери його обрали. І тепер, виходить, він має виконувати цю обіцянку. Нам залишилося ще тиждень почекати до завершення морозів і проконтролювати виконання її».
Вахтанг Кіпіані вважає, що, можливо, й смішно фіксувати таку нісенітницю, але зовсім не смішно, коли люди насправді ідуть і голосують за «спущену шкуру» й за підігрітий асфальт.

Сайт працює в такий спосіб, щоб його зміст формувався не лише редакцією, а насамперед користувачами. Адже його призначення – зробити українську політику менш популістською, а головне – змусити українських політиків дотримуватись свого слова.

Кіпіані закликав експертів, журналістів і громадян брати участь у роботі сайту, коментувати як розумні, так і недолугі обіцянки політиків, щоб, як підсумував журналіст, не відпустити оцю віжку, яка триматиме на повідку і владу, і опозицію й вимагати звіту за вже виконане і невиконане.

Коментарі вимкнені.