Завод з переробки сміття планують розмістити на тернопільській об’їзній
З легкої руки 34 депутатів Тернопільської міської ради комунальне підприємство «Екоресурси» отримало майже 7,5 гектара землі та незавершені будівлі на вулиці Об’їзній, що в Тернополі. На цих землях керівництво міської ради зібралося розмістити сміттєпереробний комплекс, – пише газета “Номер Один”.
У червні буде СП по переробці тернопільського сміття?!
Даний сміттєпереробний комплекс для переробки твердих побутових відходів потужністю 80 тис. тонн за рік міська рада втілюватиме не одна. Депутатським рішення зроблено перший крок у вирішенні сміттєвої проблеми. Планується створення спільного підприємства, засновником якого з однієї сторони буде КП міськради «Екоресурси», яке увійде з земельною ділянкою та частково з приміщеннями, натомість з другої сторони передбачається залучення інвестора, який власним коштом має придбати «начинку» для цього комплексу. За словами очільників міста, СП має бути створено до кінця червня ц.р. При цьому, як щодо конкретної дати так і щодо інвестора, то про такі перспективи керівництво міста говорить з обережністю, адже скільки вже таких обіцянок було, скільки інвесторів ближнього і далекого зарубіжжя приїздило до Тернополя, але віз нині там…
А між тим, на сесії міської ради, коли це питання обговорювалося, на запитання Петра Гринчишина щодо конкретики – завод чи сортувальна лінія там має бути і за якою технологією перероблятиметься сміття, мер Тернополя Сергій Надал ствердно відповісти не зміг чи не захотів (напевно, щоб не наврочити): «Мається на увазі підприємство промислової переробки побутових відходів, і цим все сказано. У нас немає подвійних стандартів!». При цьому мер зазначив, що більше конкретики буде через місяць, на наступному сесійному засіданні: «Коли буде затверджуватися проект, тоді стане відомою технологія, поки ж мова йде лише про відведення земельної ділянки».
Наразі на виділеній КП «Екоресурси» території розміщені незавершені приміщення водоканалу, де планувалося, але так і не було втілено в життя будівництво споруд по термообробці обезводненого сирого осаду, або, простіше кажучи, всі нечистоти, які йшли з обласного центру, мали осушуватись і перероблятись на міндобрива. Але напівзбудовані приміщення тепер матимуть, очевидно, інше призначення…
На Об’їзній буде сміттєсортувальний комплекс, а не лінія!
До речі, на землях, від яких відмовився водоканал, планував поставити сортувальну лінію попередній міський голова Роман Заставний, більше того, до Тернополя в напрямку цього об’єкта вже було, за сприяння нардепа Василя Деревляного, доставлено частину сортувальної лінії з Івано-Франківська, яка нині за інформацією, якою володіє «Номер один», ржавіє на складах «Ватри». Але всім цим планам спершу завадили президентські вибори (після програшу Ю. Тимошенко другу частину лінію вже ніхто не збирався віддавати) та чергові місцеві вибори, коли Заставний не встиг чи йому не дали втілити задумане в життя. Наразі ж тернопільська влада проекта з сортувальною лінією не розглядає.
– Якщо ми ставимо сортувальну лінію, то вона не вирішує проблеми, тому що відсортовує тільки метал, скло, пластик, папір, а решта сміття нікуди не дінеться. Воно як було, так і залишиться, відповідно знову ж таки доведеться шукати полігон для його захоронення. На сьогоднішній день будь-яка технологія не може передбачити 100% переробки сміття, в будь-якому випадку в межах 10-20% воно залишається, але це в 5 разів менше, як було раніше, – зазначив тернопільський мер.
Чи варто боятися сусідства сміттєпереробного комплексу?
Коли влада відкрито не говорить про технологію утилізації сміття, може виникнути питання щодо сміттєпереробного комплексу в потенційних сусідів. Зокрема, неподалік розміщений з одного боку юридичний інститут ТНЕУ та готель, з іншого – приміське село Петриків, через дорогу – висотки з вулиці Чернівецької. Чи не піднімуть вони галасу, як це зазвичай буває?
– Ми всі чітко розуміємо, що мова йде про завод по переробці сміття, – зазначив на сесії депутат Віталій Смакоуз. – Давайте будемо говорити відкрито: як, за кілометр від Тернополя можна вивозити сміття? Хтось з вас думав, що ми робимо? Мені здається, що вирішення цього питання треба відставити і подивитись, чи є альтернативне місце.
Сергій Надал спробував заспокоїти «всіх, хто вболіває за тернополян»: «Ніхто не будуватиме жодного об’єкта без наявності спеціальних дозволів. І якщо будь-яка норма буде порушена, жоден контролюючий орган не візьме на себе відповідальності та не надасть дозвіл. Не займайтесь популізмом. Через місяць Малашівці перекриють вивіз сміття і тоді будемо возити до вас на будівництво (мер, напевно, мав на увазі фірму ТІЗ «Добробуд», керівником якої є пан Смакоуз – авт.)».
Журналісти «Номер один» поцікавилися в тернопільського мера, чи потрібно ініціювати громадські слухання для облаштування сміттєпереробного комплексу, чи достатньо висновків відповідних служб? На сьогоднішній день внесено зміни до законодавства про будівництво об’єктів, згідно з яким спрощено процедури і на ці речі, про які ви говорите, громадські слухання не потрібні. Є висновки контролюючих органів, які вказують, шкідливе дане виробництво чи ні, – каже С. Надал.
Водночас Сергій Надал повідомив, що на сьогоднішній день готова вся проектно-кошторисна документація під комплекс по переробці ТПВ, є всі необхідні державні експертизи, дозволи всіх контролюючих органів, щоб почати реалізувати цей проект.
– Звичайно, знайдуться люди, які почнуть з цього питання робити негатив. Але тут усім потрібно підійти з розумінням, бо, певен, ніхто в Тернополі не хоче повторення сміттєвої кризи, яка була два роки тому. Тому вважаю, що це має бути спільна воля всіх тернополян, завод має бути збудований, щоб раз і назавжди зняти цю головну біль!
Віталій Попович
Цитата: «Технологія, за якою перероблятиметься сміття, в жодному разі не передбачатиме його спалювання».
Міський голова Тернополя Сергій Надал
Коментарі вимкнені.