Сім’ю Нечипоруків із Козови усі знають як надзвичайно талановиту
Сім’ю Григорія та Алли Нечипоруків із Козови усі знають як надзвичайно талановиту. І якщо хтось із них захопився новою справою, то неодмінно приєднується і підтримує другий, а до них долучаються діти. Подружжя займається бісероплетінням, вишивкою, в’язанням, різьбою, випилюванням, гачкуванням, лялькою-мотанкою та виробами із природних матеріалів. Звичайно, кожен із них має власні уподобання, але спільна справа їх об’єднує.
Останнім часом актуальними для них є вироби із соломи. Ними більше займається Алла Володимирівна, але чоловік кожного літа допомагає їй заготовляти колосся жита, пшениці, ячменю і вівса, яке згодом перетворюється у справжнісінькі витвори мистецтва. Свій перший виріб із соломи – соняхи майстриня запам’ятала найбільше.
– Якось треба було представити на виставку оригінальний виріб, – пригадує жінка, – і я вирішила зробити ці квіти сонця. Григорій дивувався і не дуже вірив, що я зроблю їх із соломи. Я теж не знала, з чого почати, але бажання було понад усе і методом спроб я таки їх виготовила. Тепер на рахунку Алли Нечипорук сотні солом’яних коників, ангеликів, хрестиків і неперевершені атрибути Різдва – дідухи і «павуки». Про дідухи у нашому краї знають усі, а от про солом’яних «павуків» дехто чує вперше. І, побачивши цей витвір із соломинок, щиро дивується, що у нас таких роблять. Так само вражають їхні неперевершені конструкції із сотень, а то й тисяч соломинок, скріплених у єдине ціле.
Праця над «павуками» надзвичайно копітка і вимагає багато часу і терпіння. Хоч Алла Нечипорук каже, що процес їх створення їй надзвичайно подобається. Приступаючи до роботи, вона ніколи не знає, яким вийде виріб, бо нові ідеї з’являються у процесі його виготовлення. А ще майстриня надзвичайно любить спостерігати за різдвяним «павуком», який від руху повітря постійно крутиться і тим самим приносить заспокоєння. До речі, цей солом’яний атрибут висить на світильнику в оселі талановитої сім’ї увесь рік. Як колись давно у наших предків.
– Тільки наші пращури, – розповідає Алла Володимирівна, – підвішували «павуків» на довгих волосинах з кінського хвоста до центрального сволока, а фігури, з яких він сконструйований, повертаючись у різні сторони, справляли враження живих істот. Люди вірили, що «павук» оберігає їхню сім’ю, а хворі ставали під ним і вірили, що він забирає від них негатив і болячки.
Зараз традиції виготовлення «павуків» призабуті, хоча, стверджує майстриня, ними цікавиться і пробує виготовляти дедалі більше людей. Усім охочим вона рекомендує влітку зібрати колосся у стані молочної стиглості і висушити, а потім, дотримуючись симетрії, за допомогою нитки і соломинок сконструювати ромбики або пірамідки, з’єднані між собою. А вкінці виріб можна оздобити кольоровим гофрованим папером, нитками, насінням гороху, квасолі, горіхами та сухими квітами. А ще оригінально вписуються в конструкцію «павуків» підфарбовані декоративні елементи із соломи: «сонечка», ланцюжки, плетені ромбики, ангелики, пташки, ляльки тощо.
Пані Алла особливо тішиться, що її захоплення переймає молоде покоління. Вона керує гуртком «Берегиня» Козівського дитячого парку «Лісова пісня», який відвідує чимало школярів. Цього року вони спільно сконструювали майже двометрового «павука», який взяв участь у виставці-конкурсі обласного центру еколого-натуралістичної творчості «Замість ялинки – зимовий букет» і отримав гран-прі у номінації «Дідух – різдвяний дух». Призові місця вони займають не вперше, тому щороку намагаються перевершити самі себе. Нині Алла Володимирівна мріє освоїти техніку виготовлення ікон із соломи. Віриться, що й із цією справою вона неодмінно впорається, бо її майстерності і наполегливості немає меж.
Любов ТИМЧУК,
Коментарі вимкнені.